03.01.2005 | 10:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Přednostně přímé platby

Pohledy na to, jak se Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) vyrovnal se svou novou rolí po přistoupení naší země k Evropské unii, se různí. Kdo stále čeká na vyplacení evropských podpor, se vyjadřuje kriticky. Faktem ale je, že fond plní vyhlášené termíny a u hlavních dotací – přímých plateb na plochu – se většina žadatelů do závěru roku dočkala zprávy o přiznání těchto podpor.

„Do konce roku chceme vyplatit maximum přímých plateb. Na účty žadatelů by mělo odejít asi tři miliardy korun, tedy zhruba polovina z celkového objemu finančních prostředků,“ uvedl ředitel SZIF Jan Höck v posledních prosincových dnech k vyřizování podpor na plochu, tzv. SAPS. Fond odeslal první peníze na SAPS 15. prosince a k 20. prosinci vyplatil 4420 žadatelům již přes 2,5 miliardy korun. Ke stejnému dni odešlo k adresátům celkem 10 728 rozhodnutí o vyplacení podpory a dalších 3946 fond před vánočními svátky právě rozesílal. Celkový počet žádostí o SAPS se pohyboval kolem 18,5 tisíce.
„Finanční prostředky na tyto platby jsme začali uvolňovat v běžném termínu, který stanovila Evropská komise. Nemohli jsme začít před ukončením předepsaných kontrol na místě,“ odmítá Höck výtky některých zemědělců a jejich profesních organizací o zpožďování plateb. „Podle unijních pravidel můžeme přímé platby hradit až do konce dubna, my to stihneme do poloviny ledna,“ zdůrazňuje ředitel fondu.
Z 8500 žádostí o příspěvek na hospodaření v méně příznivých oblastech, tzv. LFA, se mělo do nového roku přesunout asi 200 těch nejproblematičtějších. „Shovívavějším přístupem vůči nepřesnostem v žádostech jsme si sami na sebe upletli bič. Kdybychom postupovali nekompromisně jako Poláci či jiné nové členské země a hned vyřazovali žádosti, které nejsou v pořádku, celou administrativu bychom si usnadnili a zrychlili,“ poznamenává Höck. Jak dodává, komu neseděla dokumentace, nemůže se divit, že na peníze ještě čeká.
S vyplácením podpor v rámci agroenvironmentálních opatření začne SZIF podle Höcka přibližně v polovině ledna poté, co zúřaduje přímé platby. „Agroenvi podpory máme připravené, ale nejprve chceme ukončit SAPS. Asi bychom byli právem kritizováni, že dáváme přednost méně rozsáhlé podpoře, která se navíc vztahuje k oblastem, kde byl už vyplacen příspěvek na LFA,“ vysvětlil.
Ačkoli se o dotacích na nákup strojů mluvilo jako o nejrychlejších penězích z operačního programu, žádný z vybraných žadatelů peníze do konce roku nedostal. „Ze strany fondu je vše připravené k odeslání finančních prostředků a není naší vinou, že dochází ke zdržení. Po jednání s Bruselem se upravují finanční toky mezi národním fondem, tedy ministerstvem financí, a ministerstvem zemědělství, které poskytuje prostředky fondu. My se tomu musíme přizpůsobit,“ vysvětlil Höck a slíbil, že dotace na stroje začne SZIF vyplácet po Novém roce.
Na českou platební agenturu se loni na podzim zaměřila kontrolní mise z EU. „Oficiální protokol zatím nemáme, ale při závěrečném hodnocení inspektoři ocenili práci našich kontrolorů. Z jejich nálezů také vycházeli experti z unie, kteří pak upozornili na problémy na straně zemědělců, nikoli fondu,“ řekl jeho ředitel. „Pro nás je potěšitelné, že kontroloři z EU vycházeli z našich zjištění. Podstatně horší by bylo, kdyby chyby našli oni,“ dodal.
Tuzemští podnikatelé i připravenost naší platební agentury stojí za tím, že Česká republika je nejpružnější v čerpání tržních podpor v porovnání s ostatními nováčky. „Například podle výplatní listiny za říjen jsme dostali 1,04 milionu eur. Poprvé nás předehnalo jen Polsko s 1,3 miliony eur, které je však rozsahem agrárního sektoru nesrovnatelně významnější. Maďaři čerpali 82 tisíc eur, Slováci 60 tisíc, Slovinci 33 tisíc, Estonci sedm tisíc. Litva, Kypr nebo Malta nezískaly do uvedeného data zatím nic,“ porovnal Jan Höck.

Podpory vyplacené na společnou organizaci trhu
Vývozní subvence (vyplacené k 30. 11. 2004):
- mléko a mléčné výrobky – přes 114 mil. Kč
- hovězí maso – 1,29 mil. Kč
- vejce – 389,9 tis. Kč
- obiloviny – 292 tis. Kč
Podpory na rostlinné komodity:
- obiloviny: asi 158 mil. Kč na nákup zhruba 50 tis. tun do konce roku 2004,
- škrob: do konce roku uskutečnil SZIF tři platby (doplňkové dotace) ve výši 25,7 mil. Kč, v loňském rozpočtu měl SZIF na přímé platby pěstitelům brambor 90 mil. Kč, na výrobní náhrady za zpracovaný škrob měl vyčleněno 12 mil. Kč,
- cukr: v rozpočtu SZIF byl na rok plánován výdaj 93 mil. Kč na výrobní náhrady pro cukr použitý v chemickém průmyslu. Fond zaregistroval pět žadatelů jako uznaných výrobců a jednoho jako výrobce meziproduktu. Podporu získají po ukončení zpracování, prozatím se to týká jednoho z držitelů osvědčení s přiznanou platbou téměř 6,9 milionu korun,
- čerstvé ovoce a zelenina: SZIF počítal v rozpočtu na rok 2004 s výdajem 30 mil. Kč na operační programy pro organizace producentů, s 10 mil. Kč na stahování zboží z trhu, s 18 mil. Kč na podpory pro předběžně uznané skupiny producentů,
- zpracované ovoce a zelenina: plánovaný výdaj necelých 10 mil. Kč.
Podpory na živočišné komodity:
- mléčné výrobky: podpora na výrobu kaseinu – k 30. 11. vyplaceno téměř 71 mil. Kč (pro Promil Nový Bydžov), na školní mléko vyplaceno asi 2,5 milionu korun.
Zdroj: SZIF

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down