Zemědělský svaz ČR očekává, že tržby za devět rozhodujících zemědělských komodit letos meziročně vzrostou téměř o 13 procent na 81 miliard korun. Díky letošní dobré úrodě a vyšším dotacím po vstupu do EU mají čeští zemědělci po dvou ztrátových letech opět šanci ukončit hospodářský rok ziskem. Informoval o tom minulý týden ve Větrném Jeníkově předseda svazu Miroslav Jirovský.
Kladný hospodářský výsledek ale podle něj ovlivní termín výplaty dotací. Z přislíbené podpory asi 22,5 miliardy korun zatím zemědělci dostali necelou polovinu. "Ziskovost předpokládáme, pokud budou tyto dotace vyplaceny nebo pokud budou moci být zúčtovány do tohoto roku," podotkl Jirovský.
Podle aktuálních svazových odhadů letos tuzemská hrubá zemědělská produkce (HZP) ve stálých cenách dosáhne necelých 73 miliard korun, což je o 5,5 miliardy více než loni, ale o tři miliardy méně než v roce 2001. Rostlinná produkce mírně roste a živočišná značně klesá. Oproti roku 1993 se podle Jirovského letošní rekordní hrubá rostlinná produkce ve stálých cenách zvýší pouze asi o dvě procenta, zatímco živočišná bude nižší zhruba o čtvrtinu nižší. HZP v běžných cenách se bude letos pohybovat kolem 117 miliard korun, což je meziroční zvýšení zhruba o 14 miliard, proti roku 2001 je to však pokles o 12,7 miliardy korun. Hrubá živočišná produkce roce 2004 proti minulému roku poklesne ve stálých cenách o šest a v běžných cenách o 16,5 miliardy korun.
„Tvrdí se, že nám vzrostly ceny na úroveň Evropské unie a že zemědělci tlačí na eskalaci cen a vyvolávají zdražování potravin. To není pravda. Podle ČSÚ ceny potravin za období leden-říjen letos proti roku 2001 klesly na 99,3 procenta při růstu inflace 104,9 procenta a ani v dlouhodobém hledisku to není jinak ... Zemědělství tedy trvale udržuje nižší inflaci a je sociálním polštářem ekonomiky,“ řekl Jirovský.
Z hlediska struktury tržeb očekává letos svaz, že příjmy za rostlinné produkty se zvednou asi o 40 procent, naopak téměř stagnovaly tržby za maso, mléko a vejce. U těchto komodit sice letos vzrostly farmářské ceny, ale klesal objem výroby. Letošní rekordní sklizeň 8,8 milionu tun obilí se nyní projevuje pozastavením obchodu, přesto se letos očekává zvýšení tržeb o 29 procent na 17 miliard. Prodej řepky se meziročně více než zdvojnásobí na 5,8 miliardy, tržby za cukrovku stoupnou o 40 procent a o pětinu se zvednou příjmy za brambory. U živočišných komodit zřejmě mírně klesnou příjmy za jatečný skot a vejce, naopak s mírným zvýšením se počítá u mléka a jatečné drůbeže. Tržby za jatečná prasata zůstanou podle svazu zhruba na loňské úrovni.
Za velký problém označil Jirovský termín výplaty národních doplňkových plateb, tzv top-up, který je zatím stanoven na prosinec 2005. „Byla-li by to pravda, tak více než tři čtvrtiny dotací a podpor roku 2005 by se vyplácelo v posledních měsících roku 2005 a na začátku 2006. To nám bude silně scházet v casch-flov. Žádáme proto MZe o vyjednání výplaty top-up do konce června 2005,“ řekl Jirovský.