19.11.2004 | 12:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Peníze ze strukturálních fondů míří na Vysočinu

Opatření 2.2 SROP (Společný regionální operační program) „Rozvoj informačních a komunikačních technologií v regionech“ řeší podporu investic v oblasti ICT pro regionální a místní veřejnou správu a pro obyvatelstvo. Podporovány jsou aktivity spojené se zaváděním širokopásmového internetu, veřejným přístupem k informačním technologiím v knihovnách, komunitních centrech, ve školách a podpora ICT pro regionální a místní veřejnou správu.

V oblasti informačních a komunikačních technologií se do první výzvy vyhlášené od 1. června do 30. července letošního roku v Regionu Soudržnosti NUTS II Jihovýchod přihlásilo celkem 12 projektů za 103 mil. Kč. V kraji Vysočina podáno celkem 6 projektů, přičemž 4 projekty byly v říjnu Regionální radou Regionu soudržnosti NUTS II Jihovýchod doporučeny k uzavření smlouvy o financování ze SROP.
Seznam projektů doporučených k financování (za kraj Vysočina v opatření 2.2):
- kraj Vysočina - ROWANet (náklady celkem 29.100.000,- Kč)
- Nové Město na Moravě - iNovoměstsko (9.249.399,- Kč)
- Horní Cerekev - Broadband Horní Cerekev (2.244.984,- Kč)
- Ledeč nad Sázavou - Metropolitní sít LenNet (3.990.672,- Kč)
V případě realizace všech schválených projektů by měl kraj Vysočina ve výše zmíněném opatření získat částku 27 618 791,- Kč z evropských strukturálních fondů a státního rozpočtu ČR.
Seznam projektů, které nebyly doporučeny k financování (za kraj Vysočina v opatření 2.2):
- ZŠ a ZUŠ Lipnice nad Sázavou - Multimediální učebna (3.538.640,- Kč)
- Želetava - Vysokorychlostní datové připojení obce Želetava (1.999.665,- Kč)
„Je třeba zmínit, že nepřijaté projekty kvalitativně příliš nezaostaly za těmi úspěšnějšími, což dává vysoké šance pro předložení do druhé výzvy opatření 2.2, která by měla být vyhlášena v první polovině roku 2005. Stejně tak budou o možnost kofinancování soutěžit i záměry subjektů, které své projekty do první výzvy nepodaly,“ komentoval další možnosti žadatelů vedoucí odboru informatiky krajského úřadu Petr Pavlinec.
Jedním z úspěšných je projekt kraje Vysočina ROWANet (z angl. rowan – jeřabina). Tento projekt je z hlediska objemu finančních prostředků vynaložených na jeho realizaci největší z projektů doporučených k financování ze SROP v opatření 2.2. Záměr zrealizovat krajskou páteřní optickou síť na území kraje Vysočina je jednou z dlouhodobých aktivit odboru informatiky v oblasti rozvoje telekomunikační infrastruktury v kraji.
„Hlavním cílem projektu je podpora budování vysokokapacitních telekomunikačních sítí v regionu a vytvoření nadčasového řešení privátní datové sítě veřejné správy v kraji Vysočina. Projekt navazuje na předešlé aktivity kraje v oblasti telekomunikací – přípojný bod sítě Cesnet2 a Metropolitní síť kraje v Jihlavě a řadu plánovaných regionálních a městských síťových projektů, z nichž se mnohé stejně jako ROWANet, ucházely o podporu ze Společného regionálního operačního programu,“ řekl hejtman kraje Vysočina František Dohnal.
Síť bude umožňovat vzájemné zapojení velkého množství veřejných institucí po trase, připojení zdravotnických zařízení a základnových stanice jednotek IZS. Nad takto vzniklou sítí ve vlastnictví kraje Vysočina bude distribuována IP konektivita několika typů sítí – např. Cesnet2 (akademická síť včetně konektivity do veřejného internetu), KISVS (Komunikační infrastruktura veřejné správy), GovBone (síť MFČR), síť MVČR, síť MPSV, VPN síť IZS a další. Další informace k projektu najdete na www.rowanet.cz.
V kraji Jihomoravském byly z šesti podaných projektů doporučeny k financování dva usilující o celkovou dotaci z EU 1,7 mil Kč. O největší souhrnný finanční objem dotace EU usiluje Moravskoslezský kraj (33,1 mil Kč), za druhou Vysočinou (27,6 mil Kč) je na třetím místě Středočeský kraj (22,4 mil Kč).

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down