Agrární rozpočet na příští rok by mohl být vyšší než nyní navrhovaných 37,2 miliardy korun. Na tom se vládní strany shodují. Sociální demokraté a lidovci se ale už rozcházejí v představě, kde chybějící peníze vzít. Svědkem předvolební roztržky o platy policistů a zemědělců byla asi tisícovka účastníků konference na téma agrární podpory v rozšířené Evropské unii. Minulý čtvrtek ji ve Žďáru nad Sázavou uspořádal Zemědělský svaz ČR.
Předseda KDU-ČSL a sněmovního rozpočtového výboru Miroslav Kalousek by věděl, kde najít další zdroje pro kapitolu zemědělství. Ta by podle něho potřebovala navíc nejméně tři miliardy korun, zejména pro posílení přímých plateb. Jak ale zdůraznil, zvyšování deficitu státního rozpočtu rozhodně nepřipadá v úvahu. Jedinou možností je tedy změna priorit a přehodnocení výdajů. „Když by se astronomické a neodůvodněné zvýšení platů a odchodného bezpečnostním sborům o 8,2 miliardy korun o polovinu snížilo – i tak je to kosmické číslo, mohli by se policisté o 4,2 miliardy korun podělit s českým venkovem,“ prohlásil Kalousek. „Průměrný měsíční plat policisty 32 tisíc korun a průměrný plat zemědělce 12 tisíc korun není relace, která odpovídá evropské demokracii,“ poznamenal.
Politické body pro svou stranu zřejmě neposbíral ministr zemědělství Jaroslav Palas, který se zastával policistů, i když připustil, že odchodné může být časovanou bombou. „Je iluzorní získat čtyři miliardy, takový návrh ve sněmovně neprojde,“ předpokládá ministr. Sám o něm hlasovat nebude, když po jmenování nové vlády se vzdal poslaneckého mandátu. „Policistům na platy sahat nemusíme. Mám jednu a půl miliardy korun z mimorozpočtových zdrojů,“ slíbil ministr před zaplněným sálem, kde také zopakoval, že jeho prioritou je vyšší dorovnání přímých plateb než na nynějších 48,3 procenta. O svolení s přesunem půl miliardy korun z Pozemkového fondu, díky nimž by se úroveň plateb zvýšila o dvě procenta, musí Palas požádat sněmovnu. „Jednu miliardu korun jsem schopen najít bez rozhodnutí vlády a parlamentu,“ prohlásil.
Ani při předpokládaném kladném výsledku zemědělství v letošním roce není podle předsedy Zemědělského svazu ČR Miroslava Jirovského zatím možné vytvářet volné zdroje ke zlepšení sociální situace zaměstnanců v tomto odvětví. „Pro příští rok začínáme vyjednávat o nárůstu mezd pouze o 600 až 800 korun při zkrácení dovolené o jeden týden na čtyři týdny. Mezitím ale průměr mezd v České republice vzroste k 19 500 korunám a dál se tak vzdálí od úrovně v zemědělství. To považujeme za sociálně neúnosné a nespravedlivé,“ řekl Jirovský. Bez posílení rozpočtu pro zemědělství nelze tuto situaci podle něho zlepšit. „Je nejvyšší čas získat pro resort dalších alespoň 2,5 miliardy korun k dorovnání přímých plateb na třicet procent ve prospěch venkova i k zabezpečení produkce dostatku levných českých potravin,“ zdůraznil.
„Platy zemědělců jsou závislé na veřejných zdrojích, které jsou určeny k tomu, aby zmenšovaly sociální rozdíly ve společnosti,“ řekl Kalousek, který nevzdává boj proti platům policistů, protože jinak se rozdíly prohloubí. Uvědomuje si také, že v nastavení přímých plateb nejde jen o rok 2005, ale i příští rozpočtové období unie 2007 až 2013, kdy se bude vycházet z podpor v letech 2004 až 2006. „Čím nižší základ si nastavíme, tím méně peněz můžeme z Evropské unie očekávat,“ konstatoval.
Ministr Palas připomněl, že letos překročí podpory do zemědělství 26 miliard korun, což je o jedenáct miliard více než vloni. Odmítl proto výtky Agrární komory ČR o oslabení konkurenceschopnosti a ohradil se proti kritizovanému zpožďování plateb.
Nárůst dotací ocenil předseda Jirovský: „Chápeme to jako první splátku dluhu, který náš stát způsobil zemědělcům ve snaze udržet sociální smír v této zemi.“
Na různé podpory financované plně či z velké míry Evropskou unií bylo letos podáno přes čtyřicet tisíc žádostí. Nejdále je vyřizování plateb pro méně příznivé oblasti, tzv. LFA, o něž se ucházelo 8577 zájemců. „Pro 6300 z nich je vydáno rozhodnutí o přiznání podpor, což celkově představuje necelé dvě miliardy korun. U ostatních ještě probíhají kontroly na místě, ověřování uvalených sankcí a upřesňování dat souvisejících s registrem zvířat. Už dnes je ale jasné, že asi 430 žádostí bude plně zamítnuto,“ oznámil Martin Šebestyán, náměstek ředitele SZIF. Dodal také, že Česká republika byla první, která spustila výplatu těchto peněz. Začátkem prosince začne fond podle Šebestyána poskytovat zjednodušené platby na plochu, tzv. SAPS, a poté budou následovat podpory v rámci agroenvironmentálních opatření. Podmínkou je ukončení kontrol, přitom celý proces podle něho brzdí stav půdních bloků. „Míra kontroly se zatím nemění a zůstává na sedmi procentech. Musíme ale zvětšovat kontrolované pozemky,“ poznamenal. Mezi nejčastějšími chybami jmenoval nesrovnalosti v evidenci půdních bloků, neohlášení případných změn do žádostí, porušení předepsané intenzity zatížení hospodářskými zvířaty, rozorání zatravněného pozemku či pozdě podaná hlášení od chovatelů koní. Kontroloři se setkávali také s neudržovanými pozemky či nesplněním první seče luk do 15. července. „Více než patnáct procent žádostí se letos měnilo, což je vysoký podíl. Každá změna se přitom musí individuálně posoudit,“ upozornil Šebestyán.
Přestože agrární dotace se letos významně zvyšují, nevyrovnají podle předsedy zemědělského svazu ani pokles cen zemědělských výrobků. „Za září až leden klesly zhruba o osm procent, když je porovnáváme se stejným obdobím roku 1998 a 2001, který byl poslední ziskový. Hluboký propad živočišné produkce oproti létům 1997 až 2001 přibližně o deset procent nevyrovná ani vysoká sklizeň obilovin, řepky a cukrovky. Rozdíl bude zhruba minus jedna miliarda korun,“ porovnal Jirovský. Prohlubuje se podle něho také zadluženost zemědělských podniků, která je tak nejslabším místem v naší konkurenceschopnosti v EU. Pokud stát v příštím roce neuspíší výplatu tzv. top-up, tedy dorovnání přímých plateb, a neuhradí je alespoň do 30. června, potíže se podle Jirovského prohloubí.
S tím ale zemědělci nemohou podle ministra Palase počítat. Přímé platby z unijních i národních zdrojů dostanou nejdříve v závěru roku 2005. „Chceme ale zjednodušit administrativu tím, že bude shodný termín pro podávání žádostí na top-up i SAPS,“ řekl.