26.10.2004 | 04:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Poslanci napadli regulaci trhu s cukrem u Ústavního soudu

Několik poslanců ODS podalo Ústavnímu soudu stížnost proti systému regulace trhu s cukrem. Námitky mají zejména způsob rozdělení kvót na cukrovary podle jejich výrobní kapacity. Kvóty by měly být podle nich přiděleny pěstitelům cukrovky. Informoval o tom stínový ministr zemědělství ODS Jiří Papež s tím, že stížnost reaguje na petici producentů řepy.

Cukerní pořádek byl na základě stížnosti poslanců ODS k Ústavnímu soudu zrušen už dvakrát. Pokud by soud zrušil cukerní řád, mělo by to podle ministerstva zemědělství několik neblahých důsledků. Česká republika by neměla z čeho počítat dávky, které se z přidělených kvót odvádí do evropského rozpočtu. "Dostali bychom se tak do rozporu s evropským právním řádem," uvedl Hugo Roldán z tiskového odboru. Právní vakuum by navíc mohlo vést k nestabilitě na trhu s cukrem. "Kvóty na výrobce fungují v EU 40 let a zatím v žádné zemi nedošlo ke zrušení tohoto systému," dodal.
Vstup do Evropské unie přinesl podle Papeže desetiprocentní snížení národního limitu pro výrobu cukru. Kvóty se tak měly krátit všem účastníkům trhu o desetinu, nakonec se ale snižovaly různě a některým výrobcům se i přidávalo, uvedl Papež. Dodal, že rozptyl v úpravě se pohyboval od mínus 35 do plus deseti procent. Podle poslance ODS Miloslava Kučery stížnost směřuje ke zrušení celého cukerního pořádku v současné podobě. Za nynější regulace jsou pěstitelé v podstatě v rukou cukrovarů a nerovnoměrné snižování kvót významnou část producentů řepy poškozuje. Nemají totiž možnost přesunout produkci do cukrovarů, kterým byl limit zvýšen. Pro kvótový rok 2003/2004 byl rozdělen národní limit zhruba 455.000 tun mezi osm společností. Čtyři, hlavně větší výrobci si proti předchozímu roku pohoršili, z nich nejvíce Eastern Sugar ČR a Moravskoslezské cukrovary. Zbylí čtyři naopak dostali přidáno. Současný stav navíc může vést k postupnému útlumu produkce cukrovky a cukru v tuzemsku, uvedl Kučera. Zatímco pěstitelé by svou kvótu hájili, cukrovarům se rýsuje možnost ji v budoucnu zpeněžit a výrobu se ziskem uzavřít. V Evropské unii jsou obvykle kvóty rozděleny na cukrovary, podle Kučery ale jejich podílníky bývají pěstitelé, a tak spravují vlastní výrobní limit. Ústavní soud poprvé zrušil vládní nařízení upravující cukerní kvóty v únoru 2001. Podruhé zasáhl předloni na podzim, kdy zrušil některá podstatná ustanovení dotyčného předpisu a regulace se prakticky rozpadla.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down