25.10.2004 | 02:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Čínský med ničí domácí včelaře

V červnu Evropská komise rozhodla, že Čína splnila podmínky pro to, aby mohla vyvážet med do zemí Evropské unie, a toto rozhodnutí vstoupilo v platnost od září. Obchodníci okamžitě zareagovali snížením výkupní ceny medu a podle tajemníka Českého svazu včelařů Miloslava Peroutky se jeho výkup v podstatě zastavil. Mnozí obchodníci totiž čekají, co dovoz čínského medu udělá s tuzemským trhem.

Výkupní ceny v současné době klesly u světlých nektarových medů na 40 z 50 korun za kilogram a u tmavých medovicových medů na 50 z 60 korun za kilogram. Spotřebitelské ceny zůstávají na 120 až 140 korunách za kilogram v závislosti na druhu medu. "Vyhlídka do příštího roku není nikterak růžová," říká tajemník svazu. Podstatně se zvýšila cenu cukru a pokud výkupní cena medu zůstane nízká, stavy včel v České republice zřejmě opět rychle klesnou. Obor je ohrožen také invazí asijské konkurence, protože někteří včelaři podle svazu ukončí činnost, popřípadě budou muset omezit počet svých včelstev. Na druhé straně svaz poukazuje na vysokou kvalitu českého medu, které ten asijský ani zdaleka nedosahuje. Přesto ale bude zřejmě u spotřebitelů nakonec vítězit cena, a jak řekl ředitel podniku Česká včela Jan Halada, čínský med je tak levný, že mu domácí včelaři prostě nemohou konkurovat.
Podle Hugo Roldána z oddělení vnější komunikace ministerstva zemědělství se propad cen medu nedá úplně zastavit, a stejně tak není možné uzavřít domácí trh. V celé Evropské unii jsou podle něj včelaři pod stejným tlakem. Jak zdůraznil, včelaři každoročně dostávají od státu dotace, které za letošní rok činily 80 milionů korun. Stát si je podle něj totiž vědom potřeby včel pro krajinu.
V České republice se letos zvedl počet včelstev zhruba na 560 tisíc z loňských 480 tisíc. Peroutka soudí, že k tomu přispěl loňský růst výkupní ceny medu a také to, že letošek byl neobvykle bohatý na roje. Důležitým faktorem byla i změna daňové politiky. Včelařům se zvedla hranice příjmu, nad který už musejí podat přiznání a platit daň. Produkce medu podle odhadů svazu stoupne asi na 7500 tun z loňských 6300 tun. V roce 1990 bylo u nás přes 800 tisíc včelstev, pak jich postupně ubývalo až na současnou úroveň. Stejně tak se snižoval i počet včelařů ze zhruba 80 na přibližně 50 tisíc. Důvodem byla hlavně změna ekonomických podmínek, uvedl Peroutka. Podle odborných studií by Česká republika potřebovala pro dobré opylení rostlin asi 700 až 750 tisíc včelstev.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down