Pravidla pro předčasné ukončení zemědělské činnosti nyní zkoumá legislativní rada vlády. Záměrem resortního ministerstva je, aby příslušné vládní nařízení vešlo v platnost od 1. listopadu. Zatímco mnozí soukromě hospodařící rolníci na možnost předčasného odchodu do důchodu netrpělivě čekají, Zemědělský svaz ČR tento dlouho se rodící program napadá.
Pro letošek je na tento účel v Horizontálním plánu rozvoje venkova vyčleněno 2,2 milionu eur, tedy asi 70 milionů korun.V příštích dvou letech mají částky stoupat na 2,96, resp. 3,7 milionu eur, přičemž 80 procent z toho hradí Evropská unie. Přijetí prováděcího předpisu, kterým by se zcela nové opatření spustilo, se ale neustále odkládá. Jistý není ani 1. listopad. „Nemůžeme předjímat, kdy materiál přijde na pořad jednání vlády,“ upozorňuje Hugo Roldán z odboru komunikace MZe.
„Původní slib byl na červen. Řadě lidí jde o čas, protože v příštích měsících završí důchodový věk,“ apeluje tajemník Asociace soukromého zemědělství ČR (ASZ) Jaroslav Šebek. Také podle prezidenta Společnosti mladých agrárníků ČR (SMA) Pavla Moulise mělo nařízení už platit a poukazuje na to, že prodleva zabrání některým zemědělcům se do programu přihlásit.
Ministerstvo zemědělství vysvětluje zpoždění obsáhlým vnějším připomínkovým řízením, když podle Roldána řada resortů uplatnila velké množství připomínek. „Také bylo nutné do návrhu promítnout snahu MZe vyhovět zemědělské veřejnosti a umožnit převod hospodářství z otce na syna – a samozřejmě tuto výjimku vyjednat s Evropskou komisí,“ uvedl Roldán.
ASZ a SMA, které uspěly se zásadními připomínkami, oceňují, že se z návrhu podařily odstranit nesmyslné podmínky, které by celý program zpochybnily. Obě organizace ale poukazují na přetrvávající nepoměr v posuzování ekonomické životaschopnosti podnikatele, který farmu přebírá. „Parametry jsou nastavené v neprospěch fyzické osoby oproti právnické. Je tu ale jistá možnost - neprokáže-li fyzická osoba životaschopnost, bude to možné řešit předložením podnikatelského záměru na příští roky s požadovanými hospodářskými výsledky,“ dodal Moulis.
Předčasné ukončení hospodaření podporuje také Českomoravský svaz zemědělských podnikatelů. „Chtěli jsme ale, aby se hranice pro odchod do důchodu posunula z 55 let o pět roků dopředu. Obáváme se totiž, že pokud nedojde k převodu farmy včas, děti dnešních hospodářů ze zemědělství natrvalo odejdou,“ odůvodňuje předseda svazu Jan Veleba.
Zemědělskému svazu hlavně vadí, že příležitost odejít do předčasného důchodu se netýká zaměstnanců podniků. Podle předsedy Miroslava Jirovského je také nespravedlivé, když se u výše dotace nerozlišuje, zda postupitel na převáděných hektarech pěstoval obilí nebo pracovně náročnější zeleninu. Předseda krajské organizace svazu na Vysočině František Halásek program označuje přímo za vrchol ekonomických nesmyslů.
„Cílem je podpořit mladé začínající zemědělce a má své opodstatnění, že program je šitý na fyzické osoby. Fixuje se tak pracovní místo a odpovědnost z otce na syna se předává v období, kdy se mladý rozhoduje o tom, co bude v životě dělat. Tímto ho můžeme přesvědčit, aby hospodařil,“ hájí program představitel mladých agrárníků.
Postupitel: - musí dosáhnout 55 let a nepřekročit důchodový věk,
- alespoň deset let předtím hospodařit, z toho nejméně tři roky vlastním jménem a na vlastní odpovědnost v převáděném podniku o výměře minimálně pět hektarů zemědělské půdy,
- dostane roční dotaci, která je součtem částky 75 tisíc korun a částky odvozené od výměry půdy (4500 Kč/ha, nejvýše však 30 ha), dotace se poskytuje v čtvrtletních splátkách.
Nabyvatel: - fyzická osoba do 40 let, odborně způsobilá,
- právnická osoba s nejvýše pěti společníky, kteří jsou fyzickou osobou a všichni jsou mladší než 40 let. Také členům statutárního orgánu musí být do 40 let a alespoň jeden z nich odborně způsobilý.
Dobrý den,
platí stále ještě program předčasného odchodu do důchodu pro zemědělce? Podud ne, kdy byl zrušen a proč? Nemohu dohledat aktuálnější informace.
Děkuji za odpověď