Podle poslanece ODS Miloslava Kučery u nás přibývá zájemců, kteří chtějí podat k Evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku stížnost na stát kvůli nedořešené transformaci zemědělských družstev. Jak řekl, v případě úspěchu podavatelů stát ponese zřejmě až miliardové náklady náhrad.
Kučera připravil ve spolupráci se Svazem sebeobrany ČR projekt podávání stížností, do něhož se mohou zapojit osoby, které se přes uplynutí sedmileté lhůty stále nedočkaly od družstev náhrad za zemědělský majetek po předcích. Podle Kučery si dotazník vyzvedlo přes tisíc oprávněných osob, vyplněný zpět ho zatím poslaly necelé tři stovky. "Asi 50 stížností je ve stavu, že jsme je mohli předat právníkům," řekl Kučera.
Nevyřešené nároky činí podle něj až 20 miliard korun a jak řekl, náhrady by měl stát hradit přímo oprávněné osobě a vyrovnání pak vymáhat od družstev. "Stát nese přímou odpovědnost za malou ochranu vlastnictví osob, které se v roce 1992 rozhodly čekat sedm let na náhrady za své podíly a zpravidla se nedočkaly ničeho," uvedl dříve poslanec.
Podle Hugo Roldána z ministerstva zemědělství byl na počátku 90. let úmysl a politická vůle co nejvíce odškodnit sedláky, jejichž majetek skončil kolektivizací v družstvech. Nečekalo se ale, že ekonomický rozvoj těchto podniků nebude stačit na uspokojení vzniklých nároků. Další pokusy řešit věc právními úpravami neuspěly. Situace s vypořádáním se podle předsedy Zemědělského svazu Miroslava Jirovského liší podnik od podniku. Odhad 20 miliard neuspokojených nároků ale již dříve označil za přehnaný. Původně bylo asi 1200 družstev a majetek k navrácení někdejším vlastníkům se pohyboval kolem 120 miliard korun. Podle transformačního zákona mohly oprávněné osoby do družstva vstoupit, začít samostatně hospodařit nebo sedm let počkat a pak dostat přiznaný podíl v penězích. Pro poslední variantu se rozhodla asi třetina oprávněných s nároky kolem 40 miliard korun. Část z nich je dodnes nevyřešena.