Větší vývoz syrového mléka z České republiky do zahraničí, který umožnilo otevření trhu Evropské unie, vyvolal na domácím trhu jeho relativní nedostatek. Ten podle předsedy Českomoravského svazu mlékárenského Michala Němce zatím nahrazují tuzemské mlékárny zvýšeným dovozem, ale ne vždy je to pro ně řešení.
Domácí rolníci začali po vstupu země do EU syrové mléko vyvážet s cílem získat vyšší výkupní cenu. Kvůli tomu však zároveň stoupl i dovoz. Za tři měsíce po vstupu se exportovalo asi 6,5 milionu kilogramů nezpracovaného mléka, zatímco dovoz činil osm milionů kilogramů. Němec soudí, že objem vývozů syrového mléka zatím nehraje v celkovém měsíčním nákupu přes 200 milionů litrů tak velkou roli, nicméně, jak řekl, únik suroviny není pro zpracovatele příznivým jevem. Dovoz sice stoupl, některé mlékárny ho však využít nemohou kvůli své poloze. Importy totiž pocházejí hlavně z Polska a Slovenska. Například v Polsku je mléko až o třetinu levnější než v tuzemsku. Vzhledem ke vzdálenosti je takový zdroj suroviny ale obtížně využitelný pro zpracovatele na západě Čech, uvedl Němec. Odliv syrového mléka do zahraničí zaznamenává například jeden z největších zpracovatelů v zemi, jihočeská Madeta, která se nedohodla na ceně s mlékařským družstvem Jih. "Je na pováženou, že by tomuto výrobci mělo mléko chybět," řekl Němec a dodal, že obtíže vznikají i některým dalším mlékárnám.
Podle ředitele odboru komunikace MZe Pavla Kováře stát nemůže tok suroviny od prvovýrobců ke zpracovatelům ovlivnit. „Z naší strany lze pouze apelovat na to, aby došlo k dohodě mezi našimi zpracovateli a zemědělci, protože je vždy lepší, když vyvážíme výrobky s přidanou hodnotou. Jinak je to v rámci obchodu v EU a nelze nařídit, aby tuzemští producenti mléka nedodávali zahraničním zpracovatelům,“ řekl. Nedostatek surového mléka potvrzuje také předseda Asociace soukromého zemědělství ČR Stanislav Němec. Současný stav nepovažuje za ideální, nicméně soudí, že během doby se ceny nabízené zpracovateli u nás a v zahraničí srovnají. „K tomu je ale také třeba, aby u nás vzrostly ceny mlékárenských výrobků,“ upozorňuje. Naproti tomu předseda Zemědělského svazu ČR Miroslav Jirovský uvádí, že podle statistických údajů prodávají tuzemské mlékárny svoje výrobky za stejné ceny jako ty německé, ale mléko od zemědělců nakupují o deset procent levněji. „Z jejich strany je to nekorektní a pokud naše mlékárny nezareagují a nezvýší cenu, zemědělci v závěru roku podepíší pětileté smlouvy na vývoz do Německa,“ konstatuje.
Podle předsedy Českomoravského svazu zemědělských podnikatelů Jana Veleby je problém v tom, že si mnozí zpracovatelé i nadále vztahy k rolníkům představují jako jednostranný diktát a neberou je jako partnery. „Je třeba začít uvažovat v dimenzích minimálně středoevropského prostoru a zvyknout si na to, že je zkrátka normální prodávat tam, kde je o moje zboží zájem a kde moji kvalitu ohodnotí slušnou cenou ,“ říká, i když je přesvědčen, že většina českých potravin by měla být vyrobena z českých surovin u nás. „Tyto záležitosti mohly být vyřešené úplně stejně, jako je tomu ve světě. Stačilo pustit zemědělce kapitálově do zpracovatelského průmyslu a nikdo se nemusel o nic starat. Stát ale udělal pravý opak,“ uzavírá Veleba.