Ministerstvu zemědělství chybějí na příští rok peníze na národní podpory, na dorovnání přímých plateb zemědělcům, zdroje pro vodní hospodářství a pozemkové úpravy. Na dnešní tiskové konferenci to potvrdil ministr zemědělství Jaroslav Palas. Resort podle jeho slov žádá 46 miliard korun, zatímco ministerstvo financí mu zatím navrhlo o 14 miliard korun méně. "Náš požadavek je striktní a neměnný," prohlásil nicméně Palas.
MZe o rozpočtu dál jedná s ministerstvem financí. Jeho mluvčí Marek Zeman nechtěl před jednáními otázku zemědělského rozpočtu komentovat. Požadovaných 46 miliard korun je podle Palase třeba k naplnění podmínek, které Česko dohodlo před přistoupením k EU v Kodani.
"Odmítáme všechny návrhy, které byly dosud k dispozici. Není možné si myslet, že zemědělství bude polštář pro reformu veřejných financí," prohlásil prezident Agrární komory Václav Hlaváček. MZe se zatím s ministerstvem financí dohodlo, že příští rok bude plně pokryto spolufinancování Horizontálního plánu rozvoje venkova a operačního programu, které slouží k čerpání evropských fondů. Resort ale nemá vyřešeno financování národních podpůrných programů. Chybějí také peníze na národní dorovnání přímých plateb. Rolníci dostanou z EU příští rok 30procentní platby proti kolegům z bývalé patnáctky. Stát je může dorovnat na 60 procent. Dorovnání je ale zatím pod úrovní letoška, kdy platby mají činit 48 procent. Pokud jde o vodní hospodářství, má MZe 900 milionů korun na činnost povodí, tedy protipovodňová opatření, odstraňování škod ze záplav a také spolufinancování programů z úvěrů Evropské investiční banky. Peníze se ale nedostávají na budování vodovodů kanalizací a čistíren odpadních vod. Na pozemkové úpravy resort ročně vynaložil 700 milionů korun. Na příští rok zdroje nemá, požaduje přitom 1,7 miliardy korun.