02.08.2004 | 01:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Bramboráři se bojí nákazy z Polska

Čeští pěstitelé brambor se bojí zavlečení chorob z Polska. Polské brambory, které se k nám po vstupu do Evropské unie mohou dovážet bez omezení, jsou totiž výrazně levnější. Podle českého Ústředního bramborářského svazu by však mohly mít bakteriální kroužkovitost, tedy onemocnění, kvůli němuž nesměly české brambory na evropský trh téměř tři desetiletí. Možnost vývozu se pro české bramboráře znovu otevřela až letos na jaře. Český stát i podniky v posledních letech vydaly na zlepšení zdravotního stavu porostů brambor miliony korun a dovoz nekvalitních hlíz by investice znehodnotil.

Podle Františka Nováka, předsedy Ústředního bramborářského svazu, je pětina z kontrolovaných vzorků podezřelá z výskytu tohoto závažného bakteriálního onemocnění. Na obavy ze zavlečení choroby brambor do České republiky už reagovalo také ministerstvo zemědělství. Od srpna tak musí mít dovozci brambor ze všech zemí unie osvědčení o nezávadnosti. Zvýšená ochranná opatření přijali také některé jiné evropské země, například Irsko. Od počátku června musí každý dovozce brambor z Polska dopředu mimo jiné oznámit termín jejich dovozu a také použití. Ministerstvo zemědělství na svých internetových stránkách přiznává, že opatření souvisí s chorobou, která se v Polsku objevila.
Naproti tomu polský ministr zemědělství Wojciech Olejniczak tvrdí, že se není čeho bát. „Exportovat je možné jen ty brambory, které mají odpovídající kvalitu, tedy ty, které prošly kontrolou. Bez ní nelze brambory vyvážet,“ řekl a dodal, že zemědělci jsou povinni předpisy dodržovat. Podle polského ministra stojí za obavami českých zemědělců ekonomické důvody.
„Je několik nepotvrzených vzorků, kde ještě probíhá laboratorní vyšetření,“ potvrdil ředitel odboru komunikace MZe Pavel Kovář. Nová povinnost, podle níž musí všichni dovozci ze zemí EU doložit nezávadnost brambor, podle něj ale bude platit bez ohledu na výsledek. Rostlinolékaři budou provádět kontroly i zpětně. Při porušení bude následovat likvidace nebo vrácení zásilky, pokuta nebo dokonce i odebrání licence.
„Na to, že polské brambory jsou veliké riziko, co se týče zavlečení karanténních činitelů, jsme upozorňovali již loni,“ uvedl Novák. Pokud se podezření potvrdí, bude podle něj svaz žádat úplný zákaz dovozu polských brambor. „Pokud bude množství závad potvrzeno ve velké míře, pak by byly možné sankce na celé Polsko,“ připustil Kovář. Takový postup by ale musel projednat stálý fytosanitární výbor v Bruselu a potvrdit Evropská komise. Polské zemědělce podle Kováře za výskyt chorob kritizovalo více zemí. Poláci proto již dříve nabídli, že budou dávat atest ke každému vývozu. Podle Koláře však někteří čeští dovozci kupují raději brambory podle ceny a ne podle dokladů.
Podle šetření bramborářského svazu zemědělci letos osázeli konzumními bramborami přibližně stejné plochy jako loni. Neodradila je ani hrozba přílivu levnějších především polských brambor. Naopak kvůli jarním vyšším farmářským cenám, v nichž se ještě odrážela loňská neúroda v celé Evropě, pěstitelé raných odrůd plochy mírně zvedli. Novák sice tvrdí, že dovozy z Polska zatím nejsou tak velké, ale mohly by podstatně ovlivnit farmářské ceny na podzim. Ty jsou již nyní pod třemi korunami za kilogram, zatímco loni zemědělci touto dobou prodávali za více než čtyři koruny. Podle Nováka v tom ale hraje roli i letošní vyšší nabídka na trhu. „Loni bylo sucho, brambor se urodilo méně,“ dodal.
Bramboráři, kteří včas ošetřili brambory proti plísni, letos podle něj čekají dobrou úrodu. Chladné a deštivé počasí porostům svědčí více než loňské sucho a vedra, kvůli nimž se výnosy propadly asi o pětinu. Ohroženou sklizeň ale mají farmáři, kteří se před plísní nechránili. „Některé porosty jsou již silně napadené, výskyt je vyšší než v předchozích letech,“ uvedl Novák. Podle něj již zemědělci vynaložili téměř veškeré náklady potřebné k produkci brambor; bez postřiku by je ale znehodnotili. Vyšší náklad na ošetření porostů se podle něj vrátí v lepších výnosech a kvalitě hlíz. Další choroby se u nás letos zatím ve větší míře nevyskytly.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down