23.07.2004 | 12:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Bionafta ve vládě narazila

Evropská komise sice souhlasila s naší zamýšlenou státní podporou výroby bionafty, česká vláda však ve středu projednávání návrhu ministerstva zemědělství přerušila. Usilovali o to zemědělci, podle nichž by na chystaném systému vydělali výrobci metylesteru. Setuza vzápětí oznámila, že se tento krok může odrazit v cenách řepky.

Vláda si podle ministra financí Bohumila Sobotky vyžádala analýzu, zda by peníze, které se mají použít na tento program, nebyly lépe využity na spolufinancování plateb z evropských fondů. Na tento účel totiž ministerstvu zemědělství nemalé prostředky scházejí.
Návrh počítal s vyplácením dotace tuzemským výrobcům metylesteru řepkového oleje ve výši 9500 korun na tunu MEŘO do konce roku 2006. Dotovaná produkce by byla omezena kvótou sto tisíc tun. Podpora by spočívala rovněž ve snížení spotřební daně směsného paliva, čehož by využívali všichni výrobci a dovozci bionafty, kteří ji uvádějí do oběhu. Evropská komise Česku nepovolila, aby se podpora týkala výhradně tuzemské řepky.
„Navrhovaná forma podpory nemá nic společného s podporou českého zemědělství. Vytěžily by z ní hlavně dva výrobci metylesteru – Setuza a jihlavský Agropodnik,“ tvrdí předseda družstva Agroodbyt ČR David Novák, který představitele vlády předtím dopisem žádal, aby zastavili projednávání příslušného nařízení. „Dají se najít cesty, jak podpořit bionaftu, ale z tuzemské řepky. Lze ošetřit také zákaz vývozu dotované produkce. Uplatňují to tak i jiné státy. Musíme najít šikovnější mechanismy, než byl tento návrh,“ uvedl.
Setuza po výsledku jednání kabinetu oznámila, že v případě neschválení státní podpory zastaví výrobu MEŘO ve svých provozech v Olomouci a Mydlovarech do doby, než se stane povinností plošně přimíchávat metylester do nafty. Pohrozila propuštěním až 200 zaměstnanců a snížením výkupních cen řepky. „Budeme nuceni nakupovat za exportní cenu, která v současné době činí asi 6600 korun,“ uvedla tisková mluvčí Setuzy Marie Logrová. Několik dnů předtím dominantní zpracovatel řepky zveřejnil nabídku za tunu řepky v rozmezí 7100 až 7200 tun. „Právě zemědělci by tak mohli nejvíc pocítit dopad pozastavení podpory. V případě přerušení výroby MEŘO nebude firma rovněž schopna odvádět státu finanční prostředky poskytnuté v minulosti na podporu výroby biopaliv,“ sdělila mluvčí. Setuza nicméně podle jejích slov nepřeruší chystanou investici do rozšíření výroby metylesteru v Ústí nad Labem. Nová výrobna by měla mít kapacitu kolem 70 tisíc tun.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down