O dotaci na nákup strojů požádalo 591 zájemců. O jaký finanční objem se zemědělci ucházejí, by mělo být známo do dvou týdnů. Na program je k dispozici necelých 280 milionů korun. Nejvíce žádostí o příspěvky na pořízení nových strojů, které mohli zájemci podávat při prvním kole operačního programu do 25. června, se sešlo na regionálním pracovišti Státního zemědělského intervenčního fondu v Brně, a to 167.
Sto dvacet žádostí přijali v Českých Budějovicích, nejméně – 38 – v Ústí nad Labem. U podpory na pozemkové úpravy eviduje SZIF 180 žádostí.
„Do tří týdnů od ukončení příjmu žádostí obdrží všichni oznámení, ve kterém se dozví, že jsou zařazeni do procesu, nebo je vyzveme k dodání chybějících dokumentů, nebo jim bude sděleno, že jejich žádost je nevyhovující. Přibližně od osmého týdne přebírá administraci MZe. Zhruba po třech měsících dostane žadatel vyjádření, že MZe dotaci buď schválilo či neschválilo,“ popsala administrativní postup mluvčí SZIF Jitka Sluková.
Druhé kolo pro příjem žádostí na operační program, kde bude již více příležitostí pro investice, bude probíhat od 19. července do 31. srpna. U zakázek nad dva miliony korun, u nichž je podpora z veřejných zdrojů nižší než padesát procent, stačí podle nově upravených pravidel zjednodušené výběrové řízení. Tuto změnu, která platí pro druhé kolo, schválil ministr zemědělství Jaroslav Palas.
Česká republika nevyužije možnosti prodloužit termín pro příjem žádostí na zjednodušené platby na plochu, tzv. SAPS. Evropská komise novým zemím umožňuje přesunout uzávěrku z 15. června na 15. červenec. Brusel tím podle ředitele odboru komunikace MZe Pavla Kováře vyhověl žádosti zejména Polska, Maďarska a Slovenska, které měly zpoždění u platební agentury. „Kdybychom prodloužili termín, oddálila by se tak výplata plateb nejméně o tři měsíce. Takhle u nás zemědělci dostanou peníze o několik měsíců dříve než v jiných zemích,“ zdůraznil Kovář. V Česku byl konečným datem pro příjem žádostí o SAPS 15. květen, opozdilcům budou platby kráceny. Po termínu přišlo podle mluvčí SZIF Jitky Slukové 226 žádostí představujících plochu 4146 hektarů. Kvůli zpoždění přijdou všichni dohromady o 356 tisíc korun. „Jde většinou o drobné žadatele. S nejvyšší 19procentní sankcí musí počítat dva, kteří mají výměru pět a necelých osm hektarů,“ sdělila. Tři dny po termínu podal žádost zemědělec hospodařící na ploše 767 hektarů, který tak přijde o 42 tisíc korun. „Opožděných žádostí na plochu větší než padesát hektarů bylo celkem dvanáct,“ upřesnila Sluková. Platba na hektar bude přibližně 57 eur. „Brusel ještě neoznámil, podle jakého kursu se bude podpora přepočítávat,“ konstatoval Kovář.