Polští zemědělci zatím váhají s podáváním žádostí o dotace z fondů Evropské unie. Termín pro jejich podání přitom vyprší zhruba za dva týdny a zatím se o peníze přihlásila asi jen tři procenta polských zemědělců. Podle agenturních informací odrazuje žadatele především náročná administrativa spojená s poskytováním dotací.
"Peníze nám sice slibují, ale chtějí vyplnit tolik papírů a dokumentů, že bych vlastně nemohl dělal nic jiného," řekl třiačtyřicetiletý Miroslaw Kwiatkowski z obce Lesznowola ležící nedaleko Varšavy. Už 26 let hospodaří na deseti hektarech a nyní pěstuje především zeleninu. "Po 1. květnu je to opravdu hrůza. To, co vypěstuji, nemám komu prodat. Velkoobchody totiž přestaly vykupovat," posteskl si, když na poli zaorával přebytky řepy, mrkve a zelí. "Stejně jsou na tom i sousedé," dodal.
Polští zemědělci přitom mohou už letos dostat z fondů EU dotaci až 500 zlotých (asi 3500 korun) na hektar. Dotace se liší podle pěstované plodiny a také regionu. "Těch 500 zlotých se vztahuje na pěstování třeba tabáku, a to ještě někde v horách, tedy v těžkých podmínkách. Tady můžeme dostat asi jen třetinu té sumy," řekl Kwiatkowski. Aby 170 zlotých (asi 1200 korun) na hektar obdržel, musí ale přesně zaměřit a zaevidovat výnosy z každého dílu svého pole. A právě to je největším problémem. Geodetické firmy, které vyměřují zemědělské farmy, jsou zavaleny žádostmi. "V první řadě se soustředí na výměru velkých polností," řekl Jan Ardanowski ze zemědělské komory. Geodeti podle něj nemají čas na to, aby vyjížděli i na malá dvouhektarová políčka.
"Jestli všichni hospodáři nepodají žádosti o dotace, peníze z Bruselu dostanou němečtí a francouzští zemědělci," varovala Zofia Krzyzanowská z polského ministerstva zemědělství. Pokud navíc Poláci nevyčerpají přidělené dotace letos, mohou mít větší potíže s žádostmi v příštím roce. Agrární komora proto rozjela kampaň, kterou chce zemědělce přimět k podání žádostí. S jejich vyplněním budou rolníkům pomáhat úředníci. Pokud rolníci nepodají žádosti o dotace do poloviny června, každý den zpoždění je bude stát jedno procento ze sumy, na kterou budou mít nárok. Pro letošní rok je v bruselské pokladně vyčleněno v rámci společné zemědělské politiky pro polské rolníky 872 milionů eur (asi 28 miliard korun). Dalších 660 milionů eur (přibližně 21 miliard korun) je pro ně vyhrazeno v polské státní pokladně.