03.05.2004 | 02:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Dnes jde o to, jak využít dané možnosti

Dnes již nejde o výši vyjednaných kvót a další podmínky vyjednané či nevyjednané v Kodani. Dnes je podstatné, abych to, co bylo dohodnuto, dokázali naši zemědělci beze zbytku využít. To je základní poselství Zemědělského svazu ČR (ZS) na začátku naší cesty sjednocenou Evropou.

Přestože na rozdíl od jiných odvětví - například průmyslu a dopravy - jsou podmínky pro zemědělství nováčků méně výhodné než ty, které mají původní členské státy, otvírají se vstupem do EU zemědělcům mnohé příležitosti. Nejde přitom jen o to, že ve srovnání s loňským rokem se zemědělské dotace zvýší zhruba o deset miliard korun. "Nebudeme vázáni nevhodnými celními podmínkami ve vztahu k EU, které náš obchod podvazovaly," uvedl předseda ZS Miroslav Jirovský, podle něhož by vstup na velký trh unie měl přispět ke stabilitě zemědělských cen. Nejde přitom jen o využívání tržních opatření pro zhruba 20 komodit. Náš malý domácí trh s pouhými deseti miliony obyvatel snadno vychýlila z rovnováhy i malá nadvýroba či nepříliš velký dovozem některé komodity. Možnosti nabízejí i peníze ze strukturálních fondů, které by naši zemědělci podle zkušeností z předvstupního fondu Sapard měli umět dokonale využít. Směrnice č. 26/62 umožňuje sdružením zemědělců nebo odbytových družstev vyjednávat o cenách. Neměly by se tedy opakovat problémy s obviňováním z porušování hospodářské soutěže i s realizací produkce za pod nákladové ceny. Stejně jako v případě prodeje svých výrobků, měli by se podle Jirovského zemědělci sdružit i k nákupu rozhodujících vstupů a mít tak prospěch z množstevních slev. K tomu by měl sloužit internetový servis, kde by mohli dodavatelé nabízet své zboží. Zejména prostřednictvím odbytových družstev by se také zemědělci měli snažit získat vyšší přidanou hodnotu: "Chceme vyzvat rozhodující dodavatele a umožnit jim na tomto servisu i"Všude ve světě jsou zemědělci se zpracovatele propojeni buď kapitálově, nebo dlouhodobými smlouvami," prohlásil Jirovský. Podle podkladů svazu se zemědělská produkce ve státech unie za poslední roky neustále zvyšuje. Je to však podle Jirovského za cenu nákladů, které jsou vyšší než u nás. Při vyrovnání podmínek, se produkce podle něj přesune do míst s nižšími náklady.
"Bude třeba zabránit prodeji půdy rozumným zvyšováním nájmů," radí Jirovský zemědělcům, jak předejít reálným hrozbám jejich podnikání. Zemědělské podniky budou také podle něj muset zvyšovat mzdy, aby si udržely kvalitní zaměstnance. "Záleží na samotných zemědělcích, jakou pozici uhrají na evropském trhu. Nemohou se přitom zaměřovat jen na výrobu tradičních komodit pro potravinářské využití, ale musí se orientovat i na nepotravinářské suroviny," poznamenal tajemník svazu Jan Sedmidubský. .

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down