03.05.2004 | 12:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ministerstvo zemědělství očekává registraci zhruba 17 tisíc hektarů vinic

Vinice se v Česku v posledních letech značně rozrostly. Zatímco na konci devadesátých let zaujímaly asi 11.500 hektarů, vinaři podle předpokladů ministerstva zemědělství před vstupem do EU zaregistrují asi 17 tisíc hektarů. V unii už nebude možné vinohrady rozšiřovat. Poslední termín k registraci vinic byl v pátek 30. dubna.

Vinice se v České republice v posledních letech značně rozrostly. Zatímco na konci devadesátých let zaujímaly asi 11,5 tisíce hektarů, vinaři podle předpokladů ministerstva zemědělství (MZe) před vstupem do EU zaregistrují asi 17´tisíc hektarů. V unii už nebude možné vinohrady rozšiřovat.
Z neregistrované vinice nebudou moci producenti po vstupu do EU víno ani hrozny prodávat, jen použít pro svou spotřebu. Registraci zajišťuje znojemský odbor trvalých kultur Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského v Brně. Podle posledního údaje k počátku března vinaři nahlásili 15 634 hektarů. Mnoho registrací se ale nahromadilo na poslední chvíli, uvedlo MZe. V roce 1993 bylo v Česku kolem 10,5 tisíce hektarů vinic, do konce devadesátých let se plochy rozšířily asi o tisíc hektarů. V roce 2000 pak začalo hromadné vysazovaní vinohradů za významné podpory státu. Náklady na vysazení jednoho hektaru se podle tajemníka Českomoravské vinohradnické a vinařské unie Martina Půčka mohou pohybovat kolem 700 až 800 tisíc korun. Výdaje na rozšíření vinic tak v posledních letech šly do miliard korun. Současná domácí produkce vína se pohybuje mezi 450 a 550 tisíci hektolitrů. Tuzemskou spotřebu pokrývá asi ze 40 procent. Po současném rozšíření vinic by se podle Půčka mohla výroba vína zvednout k hranici 700 tisíc hektolitrů. Po vstupu České republiky do Evropské unie budou moci zájemci dostat za stanovených podmínek dotace na zpracování révy jiným způsobem než na víno. V unii se totiž projevuje nadprodukce tohoto nápoje, proto se Brusel snaží podporovat jiné využití hroznů. Dotace tak mohou získat například výrobci vinné šťávy, hroznového moštu nebo výrobci destilátů z vína. Vinaři budou moci žádat o podporu projektů na změnu odrůdové skladby vinohradů nebo jejich obnovu.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down