19.04.2004 | 07:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Agentura od 1. května

Platební agentura zahájí plný provoz přesně v den vstupu naší země do Evropské unie. Minulý týden o tom ujišťovali čelní představitelé Státního zemědělského intervenčního fondu a ministerstva zemědělství.

Termín pro podání žádostí o přímou platbu na plochu a příspěvek pro oblasti LFA, který končí 15. května, bude ovšem dosti napjatý. Přitom zemědělci i úředníci se nový způsob vyřizování dotací budou teprve učit. Na praktické odzkoušení, s nímž se v počátcích budování administrativního a kontrolního systému počítalo, nezbývá čas. Vše poběží hned naostro.
„Harmonogramů na spuštění platební agentury bylo několik – konec předloňského, pak loňského roku. Teď se mluví o 1. květnu, ale tomu prakticky nikdo nevěří,“ říká tajemník Agrární komory ČR Jan Záhorka. Zpoždění v budování instituce, která má spravovat agrární dotace, znamená podle něho obrovské riziko pro zemědělce. „Může se stát, že nabízené podpory zčásti nevyužijí. Hrozí, že se některé platby zúřadují špatně a peníze pak nebude možné vyplatit, nebo se budou vracet,“ obává se.
„Od úterý 20. dubna mohou zájemci chodit na zemědělské agentury, kde budou připraveny žádosti o jednotnou platbu na plochu a příspěvek na LFA,“ uvedl minulý týden státní tajemník ministerstva zemědělství Miroslav Toman. Ve formulářích budou podle něho již zachyceny údaje o půdních blocích za zemědělskou půdu, a to k datu 16. dubna.
„Zodpovědnost za nahlášené plochy je na žadatelích. Sami si musí ohlídat, aby nedošlo k nepřesnostem,“ upozorňuje předseda Zemědělského svazu ČR Miroslav Jirovský.
Náměstek ministra zemědělství Zdeněk Růžička ujišťuje, že registr půdy je již v pořádku. „Nesrovnalosti se vyskytují jen v ojedinělých případech, kdy se lidé nemohou dohodnout a nastupuje správní řízení,“ řekl. Prubířským kamenem pro půdní registr byly podle Růžičky přímé platby z národního dorovnání. Jejich administrace se však neobešla bez problémů.
„Evidence bloků se dodělávala za velkého nasazení zemědělských agentur. Bohužel loni se půl roku, od jara do podzimu, zaspalo. Je také škoda, že společnost Sitewell, která má mnohem praktičtější počítačový program, nepřevzala práci na registru od firmy Ekotoxa dřív,“ zalitoval Jirovský.
Minulý týden se již MZe dopracovalo ke stanovení sazby dotace na hektar orné půdy. Ta činí 1477 koruny na hektar. „Do 30. dubna stihneme vyřídit všech 12 795 žádostí o platbu na ornou půdu,“ předpokládá náměstek Růžička. Doplnil, že na ostatní tituly z národního dorovnání bylo vyplaceno 1,38 miliardy korun. Celkem má jít na přímé platby z českého rozpočtu 5,2 miliardy korun.
Od 3. května by měl SZIF zahájit administraci žádostí o operační program Rozvoj venkova a multifunkční zemědělství, který evropský komisař Franz Fischler minulý týden definitivně odsouhlasil. Současně podle agenturní zprávy vybídl současně české úřady k urychlení administrativních procedur, aby finanční obálka mohla být z co největší části vyčerpána.
SZIF coby platební agenturu nyní prověřuje auditorská firma BDO. Kolem 20. dubna má předat závěrečnou zprávu ministerstvu financí. „Pokud se nestane nic mimořádného, měl by být výrok auditora v pořádku,“ řekl státní tajemník Toman. Zmocnění platební agentury k činnosti má podle očekávání SZIF vydat ministerstvo financí do 1. května. „Evropská unie bude kontrolovat až výplatu peněz. Zjistí-li chyby, uloží nám penále, které převyšuje vyplacené prostředky,“ dodal.
Podle ředitele SZIF Jana Höcka se vždycky v každé členské zemi nějaké nedostatky naleznou. „Pokud příjemce nahlásil nepravdivé údaje, je povinen dotace vrátit. Když je chyba zaviněná špatnou administrací, pak je to problém národní platební agentury,“ řekl. Höckův zástupce Vladimír Eck doplnil, že sankce se uplatňují například při pozdním dodání žádostí o dotace, a to krácením finančních prostředků. „Patnáctý den po uzávěrce přijímání žádostí se pak celá zamítá,“ poznamenal s tím, že pro jednotlivé oblasti podpory jsou různé postihy. Objeví-li kontrola v žádosti o SAPS – jednotnou platbu na plochu - rozdíl mezi deklarovanou a zjištěnou výměrou od tří do třiceti procent, podpora se pak takovému zemědělci v daný rok sníží o dvojnásobek odhaleného rozdílu. Při rozdílu nad třicet procent přijde o veškerou platbu. „Je-li rozdíl vyšší než padesát procent, bude zemědělec z programu opětovně vyloučen a neobdrží částku, která by odpovídala rozdílu mezi nahlášenou a zjištěnou plochou. Tato částka se mu pak bude strhávat z plateb, na něž by měl v následujících třech letech nárok,“ uvedla mluvčí SZIF Jitka Sluková a k této situaci doplnila příklad: „Jestliže má žadatel nárok na 300 tisíc korun a chybně usiloval o milion korun, nedostane nic. Příští rok správně žádá o 300 tisíc, ale tato částka se mu pouze odečte ze zbylých 700 tisíc korun, které chtěl neoprávněně získat. Takto se pak pokračuje do úplného vynulování nebo po dobu tří let. Teprve pak může zemědělec obdržet podporu.“

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down