14.04.2004 | 09:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Projekt kvalitní pšenice nenašel v Bruselu podporu

O projektu pěstování pšenice s vysokými jakostními znaky v zemích střední Evropy nazvaném Central European Premium Winter Wheat jednala skupina zemědělských podnikatelů těchto států v uplynulém měsíci v Evropské komisi a v Evropském parlamentu. Organizátorem mise podnikatelů byl Ernst Grosslechner, představitel semenářské firmy Probstdorfer Saatzucht, který se svými spolupracovníky projekt na spolupráci zemí střední Evropy v této oblasti zpracoval a v Bruselu jej také prezentoval. Cílem mise bylo nejen projekt v Bruselu představit, ale také získat pro něj z centrály unie podporu.

Záměr projektu
Projekt vychází z toho, že střední Evropa (východní Rakousko, bývalá NDR, jižní část Polska, ČR, Slovensko, Maďarsko a západní část Rumunska) je oblast relativního nedostatku srážek, kde se nedaří dosáhnout průměrné výnosy ozimé pšenice vyšší 5 t/než ha. Producenti pšenice nemohou konkurovat úrodnějším oblastem výnosy, ale mohou konkurovat kvalitou. Za ukazatele kvality považuje projekt přirozené pekařské vlastnosti, které umožní bez použití zlepšujících pekařských přípravků vyrobit pečivo s dobrými objemovými vlastnostmi. Kvalitnější pšenice by se mohla prodávat za vyšší ceny, což by posílilo příjmy zemědělců a tak přispělo ke zlepšení jejich nedobré důchodové situace. Problém je, že v oblastech s přebytkem produkce, což je také střední Evropa, jsou rozdíly cen mezi potravinářskými a krmnými pšenicemi příliš malé, což vyžaduje cenové intervence. Velkou konkurencí je také americká potravinářská pšenice, protože pěstitelské náklady v Evropě jsou vyšší než pěstitelské náklady USA a lodní doprava obilí. Svoji roli mohou hrát i případné dotace exportu amerického obilí. Kvalitní výběrová potravinářská pšenice tím, že nebude vyžadovat žádné další podpůrné látky pro výrobu jakostního pečiva, by měla přispět ke zvýšení zdravotní nezávadnosti potravin v místech spotřeby, kterými může být celá sjednocená Evropa. Proto autoři projektu navrhli pětiletý program pro země střední Evropy se suchým klimatem na podporu pěstování prvotřídní potravinářské pšenice. Je to program zasahující do programů potravinové bezpečnosti a jakosti. Podobný program - "Pannon Quality Wheat", se v současné době také diskutuje.
Rozhoduje cena
Návrh projektu "Kvalitní pšenice ze střední Evropy" přijali evropští úředníci, s nimž se delegace setkala, velmi zdrženlivě. Důvodem bylo, že návrh podle nich nekoresponduje se zásadami uplatněnými v reformě Společné zemědělské politiky. Ta upouští od podpor poskytovaných na produkci a na výrobek a klade větší důraz na ochranu životního prostředí, na tvorbu a údržbu krajiny, bezpečnost potravin a pohodu zvířat.
Zdálo by se tedy, že naději má v projektu proklamovaná kvalita a s ní spojená bezpečnost potravin, tedy zajištění suroviny bez potřeby zlepšujících pekařských přípravků. I během diskusí mezi účastníky mise se objevily názory, že rozhodující je cena surovin. Dražší, byť jakostnější pšenice se bude na trhu pekařských surovin těžko prosazovat při tlaku na cenu finální produkce. Pekařům bude stačit nižší vyrovnaná kvalita, protože požadovaný objem pekařských výrobků lze dosáhnout i z méně kvalitní pšenice. Vyšší zájem spotřebitelů o nahrazení zlepšujících přípravků přirozenou jakostí pšeničné mouky bude ochlazen skutečností, že nejde o biopotravinu, která je definována nikoliv jakostí, ale způsobem produkce. Pšenice pěstovaná podle navrženého projektu by totiž byla produktem tradičního zemědělství.
Řešení konkurence americké pšenice zavedením ochranářských cel může mít úspěch jen tam, kde budou prokázány exportní dotace. Jinak zavedení cel vyvolá značný odpor ve WTO, protože to je jasná překážka volného obchodu a krok zpátky od již uzavřených dohod. Zajištění lepší důchodové situace zemědělců vyššími cenami potravin - a obiloviny patří k základním potravinám, bude asi obtížně politicky průchodné, protože vyvolá následné negativní reakce spotřebitelů.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down