13.02.2004 | 02:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Buď dohoda, nebo nátlak

Pokud se chovatelé prasat nedohodnou s obchodníky, zpracovateli a státní admimistrativou do 20. února na zvýšení cen vepřového masa, zahájí nátlakové akce. Ustaví krizový štáb, který během příštího týdne podrobně zmapuje situaci na trhu s vepřovým masem. Producenti prasat z celé republiky se na shromáždění ve Větrném Jeníkově shodli na tom, že odvětví chovu prasat je na pokraji kolapsu.

V závěrečném memorandu také požádali ministra zemědělství a ředitele Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF) k vyhlášení dalšího intervenčního zásahu k vývozu vepřového masa. K jeho financování má fond použít peníze vyhrazené na soukromé uskladnění vepřového masa v tuzemsku. SZIF totiž koncem ledna zvedl dotace na skladování z 15 korun na tunu a den na 93,50 korun. Zpracovatelé však z možných 4000 tun využili jen 200 tun.
O případném intervenčním zásahu musí rozhodnout prezidium SZIF. To se podle mluvčí fondu Jitky Slukové sejde 26. února. Na programu je mimo jiné zhodnocení situace na trhu s vepřovým masem, i v souvislosti s lednovými intervencemi. Fond tehdy schválil subvenci pro vývoz 5000 tun živé hmotnosti prasat a 5000 selat o hmotnosti do 25 kg a podporu soukromého skladování až 4000 tun masa.
Fond je připraven na zásahy, které jsou v souladu s platnou legislativou a které prezidium schválí, dodala Sluková. Připomněla, že v prezidiu mají svého zástupce všechny strany, tedy i Zemědělský svaz ČR, Asociace soukromého zemědělství, Potravinářská komora a Agrární komora.
Podle producentů je chov prasat v dlouhodobé krizi a chovatelé dostávají od listopadu 2002 téměř stále méně peněz, než jsou jejich výrobní náklady. Cena za kilogram živé hmotnosti v minulém roce v průměru nepřevýšila 30 korun, nyní se pohybuje pod 25 korunami a stále klesá. Přitom podle chovatelů není příčinou současné krize nadprodukce, protože čeští výrobci pokrývají domácí spotřebu vepřového jen z 96 procent.
Zemědělci se však obávají, že zvýhodněnou cenu z lednového dotovaného vývozu dostanou překupníci, proto dnes vyzvali firmy pověřené vývozem, aby neprodleně uzavřely dodavatelské smlouvy s chovateli prasat.
Pokud firmy se zemědělci nebo odbytovými družstvy smlouvy neuzavřou, požádá odbytové družstvo Centroodbyt ministra zemědělství o zrušení tendru. Chovatelé se také shodli na nutnosti přednostně podporovat zpracovatelské kapacity ve vlastnictví zemědělců.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down