Kolem 9,7 miliardy korun se budou pohybovat výdaje Státního zemědělského intervenčního fondu se za letošní rok. Je nejvyšší suma za dobu jeho činnosti. V minulém roce se výdaje fondu více než zdvojnásobily na zhruba 8,8 miliardy korun a letos dále vzrostly, zejména kvůli růstu nároků na dotovaný vývoz mléka a větší podpoře vyplacené zemědělcům za uvedení půdy do klidu.
Právě podpory na to, že zemědělci využijí část ploch k jiné než potravinářské produkci, představovaly letos největší výdajovou položku fondu. Z loňských 1,77 miliardy korun se zvedly na 3,15 miliardy korun. Větší podpora měla především pomoci zemědělcům překonat letošní dopady nepřízně počasí a propadu farmářských cen v prvním pololetí.
Druhou největší část výdajů pak tvořily dotace na vývoz mlékárenských výrobků, které stouply zhruba na 2,5 miliardy korun z loňských asi dvou miliard. Důvodem byl hlavně pokles cen na světových trzích.
Podle ředitele Jana Höcka fond letos provedl na agrárním trhu
řadu úspěšných zásahů. Jak doplnil, ne všechny si přitom nárokovaly výdej finančních prostředků. Příkladem je situace s nízkou cenou pšenice potravinářské, kdy se impulzem k úpravě cen na trhu stala už pouhá příprava fondu k realizaci intervenčního nákupu.
Více než kdykoli před tím musel letos SZIF zasahovat také na trhu s vepřovým masem. V prvním a druhém čtvrtletí podpořil
částkou 40,8 milionu korun export čtyř tisíc tun živých prasat a 28,5 tisíce selat. Výkupní cenu jatečných prasat se podařilo
zvednout o deset korun na 35 korun za kilogram v září.
V příštím roce intervenční fond předpokládá výdaje kolem 7,6 miliardy korun. Pokud parlament schválí novelu zákona o zemědělství a o SZIF, která upravuje vznik jediné platební agentury vytvořené z intervenčního fondu, Agrární platební
agentury a agentury Sapard, rozpočet SZIF se posílí o peníze na přímé platby, rozvoj venkova a další prostředky. Fond totiž začne spravovat také zemědělské podpory z EU.
Ministerstvo zemědělství již dříve připustilo při budování agentury určité zpoždění a k urychlení příprav v tomto směru
vyzval na podzim i evropský komisař pro zemědělství Franz Fischler. Höck je přesvědčen, že veškeré termíny při budování
platební agentury fond dodrží a k 1. květnu 2004 zde bude stát plně akreditovaná a odzkoušená organizace.