Na 49. burzovním shromáždění Obchodní burzy Hradec Králové se obchodovalo s obilovinami, olejninami a masem. Na burze bylo možno koupit nebo prodat olejniny za 51,5 mil.Kč, obiloviny za 8,8 mil. Kč a maso za 12,- mil. Kč. Z rozhodnutí burzovní komory bylo toto burzovní shromáždění v letošním roce poslední a další obchodování bude zahájeno na burzovním shromáždění dne 14. 1. 2004.
Proti minulým letům burza dále pokročila v objemu registrované nabídky a poptávky v objemu uzavřených obchodů. Na burze bylo k obchodování registrováno:
jatečná prasata 3.982 mil.Kč,
Kukuřice 1.756 mil.Kč,
Repkové extrahované šroty 94,5 mil.Kč
Repkové výlisky 15,4 mil.Kč,
Semeno řepky 5,105 mil.Kč,
Na burze byly uzavřeny následující objemy obchodů:
Jatečná prasata 0,5 mil.Kč,
Kukuřice 4,8 mil.Kč,
Repkové šroty 1,5 mil.Kč,
Semeno řepky 155,1 mil.Kč.
Trh s řepkou se dal do pohybu na burze bylo zobchodováno dalších 500 tun řepky na 02/03 s cenou 8.950 Kč/t. Pokud se chcete zajistit proti případnému poklesu ceny, je možné uzavírat s termínem plnění na měsíce příštího roku a v případě poklesu ceny se obchody vypořádat za cenu při jejích uzavření. Dále bylo poptáváno 5.000 t řepky na 12/03 s CRNP ve výši 8.200 Kč/t. Cena pšenice krmné na 12/03 se udržuje na úrovni 3.500 Kč/t. Cena řepkových extrahovaných šrotů a řepkových výlisků si udržuje na předchozích burzovních shromážděních kotovanou vysokou úroveň.
Trh s jatečnými prasaty neustále postrádá stranu poptávky. Způsobuje to přetlak prasat na trhu, kdy zpracovatelé svou poptávku uspokojují ze svých vazeb na volném trhu. Pokles cen se stává skutečností a i když strana poptávky nekotuje, tak proti minulému burzovnímu shromáždění zaznamenala cena jatečných prasat další pokles a to na úroveň 28.000 Kč/t, což představuje proti minulé kotaci pokles o 1.000 Kč/t. Tradiční zvyšování cen vlivem vánočních svátků se „nekoná“ a cena bude podle našich odhadů pokračovat v poklesu. Vývoj cen této komodity je alarmující, když zjistíte, že zahajovací kotace dvou měsíců se liší o 6.000 Kč/t. Česky řečeno kotace na 11/03 byla zahájena s cenou 36.000 Kč/t a kotace na 12/03 byla zahájena na úrovni 30.000 Kč/t. Jsou to ve světě nevídané pohyby, které destabilizují ekonomickou situaci producentů. Vzhledem k tomu, že licitační pásma neustále ovlivňují cenu, tak do bloku Víte, že … zařazujeme znovu rozbor jejího vlivu na cenu.
Na burze by bylo možno prodat až 2.500 t pšenice krmné na 12/03 za cenu 3.500 Kč/t. Proti minulému burzovnímu shromáždění se cena této komodity nezměnila. Burza kótovala poptávku po 5.000 t semene řepky na 12/03 s cenou 8.200 Kč/t. Proti kotaci minulého burzovního shromáždění klesla cena na 92,6%. Dále burza kótovala nabídku prodeje a koupě 5.000 t semene řepky na 01/04 s CRNP ve výši 9.075 Kč/t. Proti kotaci minulého burzovního shromáždění klesla cena na 96,-%. Z olejnin bylo možno dále koupit až 200 t řepkových extrahovaných šrotů za cenu 5.500 Kč/t s termínem plnění na 12/03. Na burze lze také prodat až 100 t řepkových výlisků za cenu 4.300 Kč/t s termínem plnění na 12/03. U obou komodit se cena proti minulému burzovnímu shromáždění nezměnila.
Víte, že …
Jedním ze znaků burzy je možnost licitace ceny či jiného parametru se smluvní protistranou. Licitace je dohadování jehož průběh upravují burzovní pravidla a dohlíží na ni ředitel burzovního shromáždění. Pro zjednodušení uvažujme, že se licituje pouze o ceně. Ten kdo chce prodat a ten kdo chce koupit vystavují návrh kupní smlouvy a do něj zapíší svou představu o ceně, za kterou chtějí na burzovním shromáždění prodat nebo koupit. Kupující a prodávající vystavují k návrhu kupní smlouvy také dispozici pro práci s návrhem a v něm stanovují dohodcům pásmo pro licitaci o ceně. Návrhy kupních smluv se na burze registrují a dohodci je zveřejní na informační tabuli parketu obchodního místa. Ostatní dohodci ale neví jaké licitační pásmo má dohodce, který návrh zveřejnil.
Samozřejmě kupující (strana poptávky) chce koupit za co nejméně a tak obvykle zveřejní cenu na spodní hranici a to je cena kde realizuje maximální zisk. Licitační pásmo se potom stanovuje nad touto hranicí a dohodce nesmí nad tímto pásem obchod uzavřít.
Oproti tomu prodávající (strana nabídky) chce prodat za co nejvíce a to je pro něj cena, kdy dosahuje maximální zisk. Licitační pásmo se potom stanovuje pod touto hranicí a dohodce nesmí pod tímto pásmem obchod uzavřít.
Licitační pásmo jsou vlastně meze kam až chci ze své představy jak na burze koupím nebo prodám hodlám ustoupit, tak abych prodal nebo koupil. Samozřejmě dohodci jsou povinni dispozice s licitačními pásmy chránit tak aby o nich konkurence nevěděla. Takže protistrana neví kam až jsem ochoten ustoupit. Burzovní obchod je uzavřen pokud se licitační pásma střetnou.