Obilnáři z Jihomoravského kraje, kteří patří s loňským prodejem 807.000 tun po Středočeších na druhé místo v republice, mají velké obavy z konkurence v Evropské unii.
Naší výhodou by mohla být velikost podniků; máme větší celky s nižšími náklady, ale to se zcela ztratí," řekl ředitel s.r.o. Statek Pohořelice Zdeněk Koubek. Nechápe,jak může konkurovat například rakouskému sedlákovi, který má plné přímé platby a tím nesrovnatelný výstup. Situaci obilnářů po vstupu České republiky do EU označil Koubek za zcela neschopnou konkurence.
Za značnou nevýhodu považuje ředitel ZEMOS Velké Němčice Jiří Vávra deklarovaný odpočet krmných plodin z přímých dotací. Podle něj to značně postihne zejména podniky, které jsou univerzální a chovají například i prasata a skot. Němčická firma tak přijde o dotace za 650 hektarů krmných plodin, ale zcela jistě se nehodlá zbavit nových stájí a technologií pro živočišnou výrobu. "Je dost strašné, když dva týdny před referendem nevíme, za jakých podmínek přesně bychom v EU byli," prohlásil Vávra.
Budoucí problémy s uplatněním zhruba desetiny produkce obilí předvídá i předseda ZD Sedlec a předseda představenstva okresní Agrární komory v Břeclavi Jan Hajda. "Na značnou část produkce nedostaneme přímé platby a proti zahraničním kolegům máme tím pádem značnou konkurenční nevýhodu," uvedl Hajda.