Jihočeská Blatná přivítala druhé kolo letošních jízd zručnosti žáků středních škol a učilišť. Uskutečnilo se 15. dubna ve spolupráci s Středním odborným učilištěm v Blatné. Stejně, jako v kole předešlém soutěžilo téměř třicet studentů v praktické jízdě zručnosti s traktorem a vlekem a také v teoretickém testu připraveném Společností mladých agrárníků.
Jízdy zručnosti, jejíž trať přichystalo ve svém areálu pro účastníky Střední odborné učiliště Blatná se účastnilo 27 žáků středních škol a učilišť a také sedm dospělých soutěžících. Ti závodili během polední pauzy, kdy měli možnost si vyzkoušet své dovednosti a porovnat je se studenty.
Součástí programu byl i test zemědělských znalostí, který prověřil znalosti soutěžících. Na výsledky hlavní soutěže však neměl vliv, tam byly podstatné vteřiny a trestné body sbírané při průjezdu tratí.
V souvislosti se soutěží jsme měli možnost se seznámit i s místní školou. Ředitel školy ing. Václav Kníže nám sdělil, že škola vyučuje pět tříletých oborů a to konkrétně opravář zemědělských strojů, automechanik, elektrikář se zaměřením na slaboproud, autoelektrikář a instalatér a ještě nástavbové studium. Právě obor opravář zemědělských strojů má ve škole nejdelší tradici, která byla odstartována v roce 1962. Postupem času se několikrát změnil název oboru, jeho obsah je však stále zaměřen stejným směrem. Obor automechanik vznikl až roku 1992, na rozdíl od elektrikáře, který se na škole pod jiným názvem vyučuje od roku 1988. Obory autoelektrikář a instalatér vznikly teprve nedávno na základě požadavků praxe.
Všechny jmenované obory prochází postupem času vývojem, který koresponduje s vývojem techniky, zařízení a uplatňovaných technologií. Nástavbové studium ukončené maturitou je zaměřené na podnikání v technických povoláních a plynně navazuje na tříleté obory.
Školu navštěvuje kolem 300 žáků, což je téměř plná kapacita, neboť ta činí 330 studentů. Dobře vybavené dílny praktické výuky jsou samozřejmostí, avšak kvůli dokonalé praktické přípravě žáků provozuje škola opravnu zemědělské techniky a autoservis, kde se přímo na zakázkách studenti pod dozorem zkušených mistrů mohou mnohému naučit. Mimo kvalitního učebního zázemí přináší provozovny další příjmy pro financování školy. Zároveň dochází k spolupráci s okolními prodejci zemědělské techniky, takže je během roku možné na školním dvoře spatřit i moderní výkonnou techniku mnoha značek s jejichž obsluhou a údržbou se žáci také seznamují.
Po tom co se škola v loňském roce seznámila s jízdami zručnosti měla podle slov ředitele zájem na jejich uspořádání. „Je to jedna z forem propagace zemědělského oboru a školy vůbec,“ konstatoval ředitel a dodal, že byli velice pozitivně překvapeni zájmem o tuto akci a proto by z jízd chtělo blatenské učiliště udělat tradici. Na jejím zdaru se kromě školy a týdeníku Zemědělec podílela řada sponzorů v čele s generálním sponzorem tohoto kola, jímž bylo Arbo Klatovy, dodavatel strojů značek New Holland, Kuhn aj. I jejich přispěním získala akce vysokou úroveň.
A co vlastně museli závodníci zvládnout? Projet vytyčenou trasu traktorem s vlekem do limitu osm minut. Další čtyři minuty byly ještě také k dispozici, ovšem navíc s trestnými body. Ty se přičítali i za každou chybu na trati. První velkou překážkou na trati byl průjezd úzkou levotočivou zatáčkou, který se ne všem povedl. Následoval přesný přejezd lomené lávky levým předním kolem a rychle do osmičky. Po jejím vykroužení zastavit vlekem co nejblíže rampy a slalomem pokračovat k druhé lomené lávce. Maskou chladiče překlopit bližší výtyčku a tu o deset centimetrů vzdálenější již nechat stát také nebyl snadný úkol. Pravděpodobně nejobtížnější částí na trase bylo zacouvat vlekem do „garáže“. Po splnění tohoto úkolu zbývalo projet zúženým profilem a přesně zastavit na vyznačeném místě. Trestné body se přičítaly i za nezatažení ruční brzdy a nesprávné opuštění kabiny traktoru.
Nejlépe se s nástrahami trati vyrovnal Miroslav Srb z domácího SOU Blatná, druhý skončil Lukáš Matějovský z SOŠ Benešov, třetí místo obsadil Milan Svoboda z SOU Dačice a pověstnou bramborovou medaili získal Pavel Fiala z SOŠ Březnice. Další závodníky a jejich umístění již vypočítávat nebudeme, neboť pouze tito čtyři postupují do finále, které se uskuteční na výstavě Země živitelka v Českých Budějovicích. Popřejme jim tedy mnoho štěstí.