Dvě z pěti priorit se podle ministra zemědělství Jaroslava Palase nepodařilo našim vyjednavačům v unii prosadit. Jde o kvótu pro krávy bez tržní produkce mléka a vývozní kvótu na cukr. „V otázce kvót a limitů jsme určitých cílů dosáhli, ale mohlo to být lepší,“ zhodnotil v úterý po jednání s německou ministryní ochrany spotřebitele, výživy a zemědělství Renate Künastovou.
Pokud jde o krávy bez tržní produkce mléka, jednání se podle Palase zastavilo na 90 300 kusů. „Máme do určité míry pootevřená vrátka, neboť chceme vytvořit další programy pro chov dobytka v horských a podhorských oblastech. Pokud na to nedostaneme prostředky z Evropské unie, budeme se snažit o vytvoření vlastních zdrojů,“ uvedl. Kvótu na vývoz cukru se nepodařilo zvýšit z unií navržených 13 tisíc tun (česká strana požadovala 60 tisíc tun). Za diskriminační označil Palas přímé platby, které by v prvním roce měly činit pouhých 25 procent úrovně vyplácené zemědělcům v současných členských státech EU. Pozitivní je však podle něj možnost dorovnat z národních zdrojů a z peněz unie na rozvoj venkova přímé platby do úrovně 40 procent a u některých komodit – například obilí – až do 50 procent. V případě škrobu bude možné úroveň podpory zvýšit až na 100 procent. Za úspěch považuje ministr dojednanou kvótu pro mléko, jejíž výši dnes ještě nenaplňujeme. Spokojen může podle něj být také management Budvaru: „Bylo dohodnuto, že ochrana Budvaru bude zanesena do přístupové smlouvy.“
Podle Künastové má ČR i Německo shodný pohled na nutnou reformu společné zemědělské politiky: „Oba nechceme pokračovat v systému, který stimuluje pouze zvýšení zemědělské výroby. Soustředíme se na opatření vedoucí k rozvoji venkovského prostoru nejen z pohledu zemědělství, ale také pokud jde o zpracování výrobků a jejich uvádění na trh tak, aby se vytvářely pracovní možnosti pro ženy a pro mladé lidi. Ministryně konstatovala, že hranici podpory 300 tisíc eur pro jednu farmu Německo neuznává. „Pro mne je důležité, aby se zachovaly pracovní příležitosti a udržitelné zemědělství má kromě jiného brát ohled i na sociální aspekty. Peníze mají jít tam, kde jsou pracovní místa,“ vysvětlila své stanovisko.