Za stejná práva po vstupu do EU protestovali také zemědělci na Slovensku. V centru Bratislavy se jich sešly ale jen tři stovky. Maďarští zemědělci sice také nejsou spokojeni s výsledky jednání představitelů vlády s Evropskou unií, ale žádné protesty nepřipravují.
Pro slovenské agropodnikatele žádali demonstrující rolníci zvýšení přímých plateb v prvním roce po vstupu Slovenska do EU aspoň na 50 procent úrovně poskytované farmářům v tradičních členských zemích a umožnění částečného vyrovnání rozdílů z národního rozpočtu během přechodného období. Účastníci protestního shromáždění se rovněž domáhali zavedení takových ročních výrobních kvót, které nebudou po vstupu do EU znamenat snižování počtu zvířat nebo produkčních kapacit v už existujících provozech, ale umožní dosáhnout přiměřené výroby a zpracování jednotlivých komodit. Důležité prý také bude zabezpečit zkrácení přechodného období na úplné vyrovnání přímých
plateb nejpozději do roku 2007.
Maďarští zemědělci chtějí podle předsedy zájmového sdružení maďarských zemědělců István Jakaba zahájit
jednání s představiteli ministerstva zemědělství a regionálního
rozvoje, případně se zástupci parlamentních stran s cílem
ochránit zájmy přibližně 17 000 malých rodinných hospodářství, která by v důsledku plánovaného zrušení dotací mohla přijít o živobytí.
Pokud vláda schválí zrušení dotací, či změny v oblasti úlev
při splácení úvěrů, může se podle představitelů sdružení MAGOSZ v Maďarsku spustit státem zaviněná vlna bankrotů malých rodinných farem, které při sestavování rozpočtu na příští rok s těmito penězi počítaly.
Předseda sdružení Jakab dále prohlásil, že ani suma schválená na dotace pro zemědělce pro příští rok neodpovídá plánu rozvoje zemědělství, který je součástí zákona o státním rozpočtu.