19.11.2002 | 02:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Unie má jasno nyní záleží na nás

Nedávná dvoudenní návštěva evropského komisaře pro zemědělství Franze Fischlera v České republice, kde se zúčastnil konference Rozšíření a zemědělství, byla ve znamení všeobecného nesouhlasu s podmínkami, které unie nabízí zemědělcům v kandidátských zemích po jejich vstupu do EU. S návrhy nesouhlasili ministři zemědělství všech deseti kandidátských zemí, představitelé nevládních organizací ani samotní zemědělci.

Podle komisaře Fischlera však nelze obviňovat EU ze zlé vůle a nebrat v úvahu i komparativní výhody farmářů v kandidátských zemích. Nelze z celého balíku zemědělské "nabídky" pro kandidátské země vybírat samotnou otázku přímých plateb a stavět argumentaci jen na ní. "Je třeba skoncovat s tímto vybíráním hrozinek. To není seriózní. Musíte posoudit všechny aspekty a informovat o všech vaše farmáře. Pokud to neuděláte, budu vám muset dříve či později říci, že neříkáte celou pravdu," reagoval na vzrušená obvinění z nespravedlnosti a diskriminace, která zazněla na konferenci nejhlasitěji z úst polských účastníků. Argumentujete, že budete zaplaveni produkcí z dnešních členských zemí. Farmáři v EU se zase hrozí, že budou zaplaveni vaší produkcí. Všichni se bojí nějakého zaplavení - z toho je jasné, že na těchto argumentech je něco špatně," pokračoval. Vyjádřil sice ochotu dál o těchto věcech intenzívně diskutovat, upozornil však, že manévrovací prostor je omezený, daný zbývajícím měsícem jednání a finančními limity stanovenými usnesením říjnového bruselského summitu EU. Unie má dnes jasnou pozici. Kandidáti se k ní musejí vyjádřit. "Volba je na vás. To je realita," prohlásil.
Fischler připustil, že existují určité možnosti posunu, není ovšem realistické doufat v "podstatné" zkrácení desetiletého přechodného období pro navyšování přímých podpor nebo ve zvýšení jejich objemu. "Pokud si myslíte, že dostanete sto procent těchto plateb, pak zapomeňte na vstup do unie," řekl. Upozornil, že jakákoli podobná změna ve prospěch požadavků kandidátských zemí, by vedla automaticky k ještě většímu než plánovanému snižování těchto dotací pro farmáře ve stávajících členských státech po roce 2006, kteří jsou beztak dost znepokojeni. Ačkoli zemědělci v nových zemích nedostanou stoprocentní přímé podpory, mají podle něj sami lacinější nájem půdy, levnější pracovní sílu a další výhody. Jejich náklady jsou až desetinásobně nižší. Krom toho je zde záruka, že pokud by farmáři po přistoupení opravdu nemohli prodat své výrobky, unie je odkoupí za intervenční ceny. Nabídka EU navíc obsahuje velkorysé dotace z titulu venkovského rozvoje, jako je pomoc farmám ve znevýhodněných oblastech, pomoc mladým zemědělcům nebo naopak přilepšení starým a podobně. Zde je EU ochotna dát víc, než nač mají nárok členské země; projekty je připravena velkoryseji spolufinancovat, pokračoval komisař.
Polákům vyčetl, že při boji orientovaném výlučně na přímé podpory vlastně zapomínají na naprostou většinu svých farmářů, kteří hospodaří na maličkých výměrách, jež stejně na těchto dotacích mohou vydělat jen velmi málo. "Na farmě o pěti hektarech můžete dostat nejvýš pět set eur ročně. Z toho chcete živit rodiny?" Čechům zase řekl, že nemohou požadovat kvótu na výrobu mléka, jež se rovná plné kapacitě, protože by to vedlo k propadu cen; ty se drží na slušné úrovni pouze kvůli omezené výrobě. Restriktivní kvóty obecně jsou ostatně jedinou možnou podmínkou, aby unie uhájila systém přímých podpor ve Světové obchodní organizaci (WTO). Fischler zopakoval, že EU je ochotna při jednání o kvótách vzít v úvahu objem výroby nejen v období do roku 1999, ale i v letech 2000 a 2001, je-li to pro kandidáty výhodnější. Nemůže však kalkulovat s budoucím potenciálem.
Při jednání se zástupci Zemědělského svazu ČR, Agrární komory ČR, Asociace soukromého zemědělství a Potravinářská komory ČR Fischler mimo jiné poukázal na rozpor mezi nářky představitelů těchto organizací nad nedostatečnou výší navržených přímých podpor a jejich stesky, že se do ČR hrnou Nizozemci a další cizinci z EU, aby skoupili půdu. Uvedl, že pokud by situace pro české farmáře byla tak špatná, sotva by tito cizinci přicházeli. Podle něj jejich zájem svědčí o tom, že vyhlídky naopak považují za dobré.
Čeští rolníci v přímé konfrontaci s evropským komisařem při společném jednání ve Zdislavicích na Benešovsku neobstáli a na jejich výtky dokázal komisař s přehledem odpovídat. Připustil to i ředitel plemenářského podniku Reprogen František Zobal. "K ničemu jsme ho nedonutili, samozřejmě odpovídal systémem ptejte se na cokoliv, já vám taky odpovím cokoli," zhodnotil více než hodinovou diskusi. Fischler je podle něj obratný vyjednávač, což dokázal už coby rakouský ministr zemědělství. Přesto ale komisař zemědělcům slíbil českým zemědělcům výraznější podporu investic. Unie totiž bude v kandidátských zemích spolufinancovat investiční projekty až do výše osmdesáti procent, zatímco ve starých členských zemích je strop této podpory na padesáti procentech. Jednohlasně však i ve Zdislavicích zazněl požadavek zemědělců na vyšší přímé platby a s tím spojené produkční kvóty. V této souvislosti vystoupil i náš hlavní agrární vyjednavač, náměstek ministra zemědělství Miroslav Toman, který prohlásil, že český požadavek na mléčnou kvótu 3,1 miliardy litrů je nerealistický a neobhajitelný.
V závěru své pražské návštěvy se komisař Fischler ještě krátce sešel s premiérem Vladimírem Špidlou, s nímž jednal zejména o průběhu dalších přístupových jednání mezi Českou republikou a Evropskou unií. "V debatě s panem komisařem jsme došli k názoru, že jednání, která jsou před námi, ještě zdaleka nejsou pouhými formálními jednáními," řekl po setkání Špidla a dodal, že jejich cílem je spravedlivá dohoda.
Po dvoudenních jednání v České republice nabyl evropský komisař podle vlastních slov dojmu, že česká vláda má blízko k postojům zemědělců a jejich svazů, a naopak stanovisko unie před závěrečnou etapou jednání zatím nesdílí. "Nevidím velký rozdíl mezi vládou a svazy zemědělců. Mezi názorem vlády a postojem Evropské unie naopak rozdíl je. Nyní se musíme soustředit na to, jak ho přemostit," řekl Fischler před odletem do Bruselu. Konstatoval nicméně, že byl se svou návštěvou velmi spokojen.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down