22.05.2002 | 03:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nespokojenost roste

Nesouhlas s návrhy Evropské komise, ohledně financování i rozměru českého zemědělství po vstupu do unie, sílí. Potvrdilo to předvolební Agrární fórum, které uspořádal minulý týden ve Větrném Jeníkově Zemědělský svaz ČR. Politici, představitelé nevládních organizací i zemědělci na něm návrhy komise jednoznačně odmítli.

Předseda Zemědělského svazu ČR Miroslav Jirovský označil ve svém vystoupení vstup České republiky do EU za prioritu, nejen z pohledu podnikatelského ale i bezpečnostního, nicméně zdůraznil, že „musíme mít hranici, která, nebude-li naplněna, nás bude opravňovat odmítnout vstup do unie v roce 2004“. Zemědělství ČR za uplynulé desetiletí snížilo svůj produkční rozměr téměř o 30 procent, a to zejména ve prospěch rozvoje dotované zemědělské produkce zemí unie, která se v tomto období výrazně zvýšila. Návrhy komise podle něj povedou k dalšímu snížení produkce českého zemědělství a k omezení jeho environmentálních a sociálních funkcí. „Neobdržíme-li stejné platby a dotace, dojde k nerovnováze v tržním prostředí, což opět povede k vytlačení naší produkce z domácího trhu a bude se opakovat situace po uzavření asociačních dohod,“ řekl Jirovský s tím, že proto svaz žádá o akceptování vyjednávací pozice ministerstva zemědělství uvedené v kapitole 7 Pozičním dokumentu. Negativní dopady přijetí návrhů by se navíc dotkly nejen samotných zemědělců, ale také zhruba 20 procent práceschopného obyvatelstva v oblastech navazujících na zemědělství.
Nejdůrazněji proti návrhům komise vystoupil prezident Agrární komory ČR Václav Hlaváček, který uvedl, že komora požádala předsedy všech politických stran, aby ještě před volbami vydali společné prohlášení, že Česká republika nebude ustupovat v otázkách rozměru českého zemědělství. Podle jeho slov ale zřejmě již nebude s unií o čem jednat, protože to, „co nám bude předloženo v červnu, je jednoduše diktát". Právě v červnu by měla pokračovat jednání o českém zemědělství v Evropské komisi. Podle Hlaváčka „již nejde při vyjednávání s EU o politiku, jako počátkem devadesátých let, ale o život“.
Nespokojenost s politikou unie vůči kandidátským zemím vyjádřili prohlášením i delegáti fóra, kteří se ztotožnili s prohlášením územní organizace zemědělského svazu ve Žďáru nad Sázavou, která dokonce písemně vyzvala veřejnost, aby odmítla vstup do unie, pokud nebudou vyjednány odpovídající podmínky pro zemědělství.
Vyjednat dobré národní kvóty, podle nichž se budou čerpat subvence z rozpočtu EU, považovali shodně za prioritu také zástupci ČSSD, ODS, Koalice, KSČM a Strany venkova, kteří na fóru představili základní body zemědělské politiky svých stran.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down