Jisté napětí na mléčném trhu nahrává snaze zemědělců dohodnout si se zpracovateli vyšší nákupní cenu syrového mléka. Také mlékaři mají nyní šanci prorazit u obchodníků s dražšími výrobky. Na toto témě diskutovali členové představenstva odbytového družstva Mlecoop a Českomoravského svazu mlékárenského na společném jednání, které proběhlo poslední zářijový čtvrtek v Jihlavě. Dá se o něm říci, že je průlomem v dosavadních vztazích.
Mlékaři podle ředitele svazu Michala Němce ocenili, že Mlecoop upustil od ultimativního vyhlašování požadavků a na rozdíl od minulého roku se obě strany sešly ke vstřícnému jednání. Napoprvé si především vyjasňovaly své pozice. Při další schůzce, která se uskuteční 11. října již v užším kruhu, budou probírat okruhy problémů, které chtějí společně řešit.
Podle Miloše Pazderky, předsedy představenstva Mlecoopu, nepůjde jenom o výši nákupní ceny, ale o řadu dalších věcí. „Například bychom se měli shodnout na jednotném stanovisku k minimální garantované ceně mléka, na niž jsou různé názory. Je také potřeba se zabývat dovozy některých výrobků ze Slovenska či jogurtů z Německa za absurdně nízké ceny, které nabourávají tuzemský trh,“ zmínil Pazderka některé z otázek. Michal Němec přitom očekává, že bodů, na nichž se zemědělci s mlékaři shodnou a začnou je společně prosazovat, bude co nejvíce. Mohla by mezi nimi být podle Pazderky i důsledná kontrola technologické úrovně zpracovatelských provozů a ty nevyhovující by se měly uzavřít. „Není důvod, aby se mlékárnám udělovaly nějaké výjimky, pokud nesplňují všechny požadavky, když je zpracovatelských kapacit v republice příliš mnoho,“ míní předseda představenstva Mlecoopu. Ačkoli nesdílí názor prezidenta Agrární komory ČR Václava Hlaváčka, že by si zemědělci pro příští rok měli říci o devět korun za litr mléka, jedna z jeho nedávno vyslovených myšlenek ho zaujala: Zavést dotační titul a vyplatit mlékárnám, které by skončily s provozem, jakési odstupné. „Pro nás i mlékaře by takové dotace byly možná přínosnější než cokoli jiného,“ poznamenal Pazderka.
Vedení Mlecoopu se již před jihlavskou schůzkou dohodlo, že regionální družstva budou s jednotlivými mlékárnami jednat o zvýšení nákupní ceny pro poslední čtvrtletí letošního roku tak, aby začínala osmičkou. „Řada mlékáren na to přistoupí,“ věří předseda celostátního odbytového družstva. Ředitel mlékárenského svazu si výsledek těchto obchodních jednání netroufá odhadnout. Shoduje se s předsedou Mlecoopu na tom, že na trhu s mlékem existuje určité napětí. To však nepramení z nedostatku mléka, jako spíše z vyššího zájmu zpracovatelů o surovinu, aby byli schopni naplnit objem subvencovaného vývozu, nasmlouvaného s intervenčním fondem.
Více než polovina mlékáren, s nimiž Mlecoop obchoduje, stojí podle Pazderky o vyšší dodávky suroviny. „Některé přitom novým dodavatelům slibují 8,50 koruny za litr, ale nynějším partnerům cenu takto neupravují. My však nechceme, aby za cenu přesunů dostával někdo 8,50 koruny a jiný stagnoval. Mlecoop chce vytáhnout cenu pro všechny,“ zdůraznil jeho předseda. Zpracovatelům, kteří nebudou slyšet na zvýšení ceny, chce dát Mlecoop jednoznačně najevo, že se jim bude snažit přísun mléka omezovat. „Není možné, aby někdo trval na 7,70 koruny za litr a říkal, že víc nedá, když možnost tu v tuto chvíli je,“ je přesvědčen Pazderka.
Také Němec uznává, že je nyní vhodná situace k narovnání cen, aby mlékaři nadále nevyráběli většinu výrobků pro tuzemský trh se ztrátou. „Nepůjde ale o skokové zdražení. Reálný je růst o pět až sedm procent,“ domnívá se Němec. Zároveň připomíná, že zemědělcům zpracovatelé letos platí víc - oproti loňskému roku průměrně o čtyři procenta.