Státní veterinární správa začala důsledně kontrolovat dodržování veterinárních hygienických požadavků u podniků zpracovávajících maso a ke konci června zrušila 28 nevyhovujících firem. SVS přitom rozděluje zpracovatele do devíti kategorií. Poslední tři však mají jen omezené povolení činnosti. To u poslední kategorie vypršelo právě letos v červnu.
Podle předsedy Českého svazu zpracovatelů masa Ladislava Steinhausera bylo do poslední kategorie zařazeno celkem 52 firem, kromě 28 zrušených přešlo 15 do vyšší kategorie a u devíti zatím řízení nebylo uzavřeno. Podniky v předposlední kategorii mají činnost povolenou do konce letošního roku a podniky o kategorii výš do konce roku 2002. Firmy v posledních třech kategoriiích vykazují podle Steinhausera hrubé závady v provozu a neodpovídají standardům SVS, nicméně spotřebitele rozhodně neohrožují. Těchto podniků je ze všech zpracovatelů masa asi 30 procent a zaměstnávají na šest tisíc lidí. Důvodem rušení nevyhovujících provozoven je jednak zabezpečení kvalitních výrobků pro trh i rovných podmínek pro všechny podnikatele a také nutnost harmonizace veterinárních hygienických požadavků s EU.
Tuzemští zpracovatelé masa loni utržili celkem 41,7 miliardy korun a na tržbách v potravinářském průmyslu se podíleli téměř 19 procenty. Přesto však byly podniky masného průmyslu v průměru ztrátové. Steinhauser tvrdí, že i když MZe loni podpořilo tuto oblast celkem 10,8 miliardy korun, do potravinářského průmyslu žádné dotace nešly. Podle něj byly potravinářské podniky "hozeny přes palubu", protože nedosáhnou na státní dotace a při vstupu do EU nemají ani vyjednáno přechodné období. Podniky se přesto musejí přizpůsobit veterinárním a hygienickým normám EU a současně se také ocitnou ve velké konkurenci. Hlavním problémem je otázka financování, kterou si však EU podle Steinhausera, na rozdíl od české vlády, uvědomuje, a proto otevírá dotační titul SAPARD. Pro stabilitu českého trhu s masem je, jak řekl, nezbytný vznik dominantního výrobce, který by stabilizoval trh včetně cenové hladiny. Procesy integrace menších producentů již podle jeho slov začaly.
Spotřeba masa v ČR loni činila asi 80 kilogramů na osobu a rok. Pozitivní je, že se spotřeba hovězího masa výrazně zlepšila a v současné době představuje asi 92 procent normálního stavu. Přitom poté, co se u nás v červnu objevila první kráva s pozitivním testem na BSE, konzumace hovězího masa klesla zhruba o 30 procent. Ceny hovězího masa však podle Steinhausera zůstanou v tuto chvíli na stávající úrovni. Cenu by sice zpracovatelé zvýšit mohli, ale obávají se případného opětovného poklesu poptávky. V současnosti se výkupní ceny u hovězího masa pohybují okolo 32 až 35 korun za kilogram. Zemědělci jsou podle něj schopni vyprodukovat kilo hovězího zhruba za 38 až 40 Kč. Steinhauser nepočítá s výrazným růstem cen proto, že cena masa v ČR je podle něj obecně vysoká a také proto, že na trhu je nyní přebytek asi měsíční produkce hovězího.