25.06.2001 | 11:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Dotace na genetické zdroje

Zásady Ministerstva zemědělství, kterými se stanovují podmínky pro poskytování a čerpání finančních podpor formou dotací na udržování a využívání genetických zdrojů pro zemědělství v r. 2001

Č.j.: 17574/2001 – 3070

Část A
Obecné podmínky
pro poskytování podpor na základě podpůrného programu 6

Ministerstvo zemědělství (dále jen „MZe“) na základě podpůrných programů podle § 2 odst.1 zákona č. 252/1997 Sb., o zemědělství, schválených Poslaneckou sněmovnou Parlamentu ČR usnesením z 29. schůze ze dne 6. prosince 2000 a v souladu s § 7 zákona č. 218/2000 Sb., o rozpočtových pravidlech a o změně některých souvisejících zákonů (rozpočtová pravidla) a podle části A bod 8 písmeno c) Zásad, kterými se stanovují podmínky pro poskytování finančních podpor formou dotací na základě podpůrných programů stanovených podle § 2 odst. 1 zákona č. 252/1997 Sb. pro rok 2001 (dále jen „Zásady MZe“) vydává Zásady, kterými se stanovují podmínky pro poskytování finančních podpor formou dotací Ministerstvem zemědělství pro rok 2001 (dále jen „Zásady“) udržovatelům genetických zdrojů pro zemědělství.

1. Obecné podmínky pro poskytování podpory:
a) Podporu lze poskytnout žadateli, který splňuje níže uvedené podmínky a podmínky uvedené u jednotlivých předmětů podpory; žadatelem může být rovněž subjekt, který bude dotační prostředky administrovat jiné fyzické nebo právnické osobě (tj. chovatelský svaz, sdružení, asociace, oprávněná nebo pověřená osoba ve smyslu zákona č. 154/2000 Sb., o šlechtění, plemenitbě a evidenci hospodářských zvířat apod.).
b) Žadatelem nemůže být zahraniční osoba fyzická ani právnická (§ 21 Obchodního zákoníku), organizační složka státu, ani příspěvková organizace, subjekty v působnosti Ministerstva obrany, Ministerstva školství, mládeže tělovýchovy, Ministerstva průmyslu a obchodu, Ministerstva životního prostředí, ministerstva vnitra a Ministerstva pro místní rozvoj (pokud není u jednotlivých předmětů programu uvedeno jinak).
c) Žadatelem nemůže být sdružení vzniklé podle § 829 Občanského zákoníku.
d) Žadatel neobdržel v příslušném roce na činnost nebo předmět, pro který je požadována podpora, úvěr s podporou Podpůrného garančního rolnického a lesnického fondu, a.s. (dále jen „PGRLF“) nebo dotaci či finanční příspěvek z kapitoly MZe, z jiných rozpočtových kapitol státního rozpočtu nebo státních fondů, nebo Národního fondu.
e) O podporu se žádá; závazné formy žádosti jsou uvedeny v Příloze těchto Zásad. Pokud není uvedeno jinak, odborné prověření žádostí a kontrolu žadatelů podpory dle části B zajišťuje Výzkumný ústav živočišné výroby Uhříněves (dále jen VÚŽV) z titulu koordinátora „Národního programu uchování a využití genetických zdrojů hospodářských a užitkových zvířat, ryb a včel“ respektive Výzkumný ústav rostlinné výroby Ruzyně (dále jen VÚRV) z titulu koordinátora „Národního programu konzervace a využití genofondu rostlin“ a „Národního programu konzervace a využití genofondu mikroorganismů a drobných organismů hospodářského významu“ (dále jen „Národní program“); některé tyto činnosti může VÚŽV přenést na základě smluvního vztahu na příslušné chovatelské svazy, sdružení a organizace, jak je uvedeno u jednotlivých předmětů podpory.
f) Požadavky na finanční podporu u dotačního titulu B1 uplatní žadatel prostřednictvím příslušného chovatelského svazu, sdružení, asociace, určené organizace nebo oprávněné organizace (viz Část A 1.a Zásad), které po potvrzení VÚŽV podají souhrnnou přímo odboru výzkumu, vzdělávání a poradenství MZe, tak jak je uvedeno u každého předmětu podpory.
g) Přijímání žádostí je zahájeno 20. dnem od data, kdy Zásady vstoupily v platnost. Každou žádost doplní odbor výzkumu, vzdělávání a poradenství MZe datem, hodinou a minutou přijetí a v návaznosti na to jí přidělí pořadové číslo a žádost zaregistruje. Pokud bude žádost neúplná nebo bude obsahovat zjevně chybné údaje, vrátí ji žadateli do 10 dnů od dne jejího doručení spolu s uvedením konkrétních vad a s výzvou k jejich odstranění. Nedojde-li k odstranění vad žádosti do 10 dnů od dne doručení výzvy, považuje se žádost za žádost podanou po lhůtě a žádost se zamítne; termín ukončení přijímání žádosti je uveden u každého předmětu podpory.
h) Zmeškání stanovených lhůt pro ukončení přijímání žádosti nelze prominout.
i) K odbornému posouzení žádosti je kompetentní VÚŽV respektive VÚRV; sporné případy řeší odbor výzkumu, vzdělávání a poradenství MZe spolu s VÚŽV respektive VÚRV.
j) U dotačních titulů B.2. a B.3. musí být žádost doplněna smlouvou s VÚRV na plnění závazků vyplývajících z příslušného „Národního programu“ s přehledem plánovaných aktivit a prací v roce udělení podpory.
k) U dotačních titulů B.2. „Podpora na uchování a využívání vybraných kolekcí genofondu rostlin“, B.3. „Podpora na uchování sbírek mikroorganismů a drobných organismů hospodářského významu“ a B.4. „Podpora na koordinaci a realizaci národních programů uchování a využití genetických zdrojů pro zemědělství“ a v případě podpory na kryokonservaci a uchování spermatu a embryí (B.1.1.2., B.1.2.1., B.1.8.3., B.1.10.3., B.1.11.3.) je možno Rozhodnutím stanovit, že podpora bude poskytnuta formou splátek ke krytí dílčího plnění účelu podpory.
l) VÚŽV a VÚRV jsou povinny z titulu koordinátora příslušných „Národních programů“ provádět kontrolu použití dotace u příjemců podpory.

2. Odpovědnost žadatele - příjemce podpory:
a) Žadatel (v případě poskytnutí podpory dále jen „příjemce dotace“) odpovídá za to, že všechny jím uvedené údaje v žádosti jsou úplné a pravdivé; pokud v období od podání žádosti do doby před vydáním rozhodnutí o poskytnutí podpory (dále jen „Rozhodnutí“) dojde ke změnám, je žadatel povinen předložit zdokladované správné údaje; po termínu ukončení přijímání žádostí nemůže žadatel zvyšovat požadavek na objem finančních prostředků.
b) Příjemce dotace odpovídá za to, že účel, na který mu byla poskytnuta dotace, splnil nebo splní v rozsahu a do termínu stanoveného v Rozhodnutí.
c) Příjemce dotace, který uvedl nepravdivé údaje v žádosti nebo nesplnil ustanovení Rozhodnutí, je povinen v souladu s § 44 zákona č. 218/2000 Sb. o rozpočtových pravidlech neprodleně tuto skutečnost oznámit odboru výzkumu, vzdělávání a poradenství MZe, koordinátorovi příslušného „Národního programu; v případě, že byla žádost podána prostřednictvím jiné organizace (u podpor titulu B.1.) této organizaci a dále příslušnému finančnímu úřadu (dále jen „FÚ“); je povinen neprodleně poskytnutou dotaci vrátit do státního rozpočtu a zaplatit stanovené penále.
d) Nedočerpání celkové výše finančních prostředků dotace uvedené v Rozhodnutí se nepovažuje za porušení stanovených podmínek a nezakládá právo žadatele na dočerpání finančních prostředků v následujícím roce.
e) Příjemce podpory, který nemůže dodržet účel, na který mu byla dotace poskytnuta, je povinen neprodleně o tom informovat pověřenou organizaci, která přijala jeho žádost o podporu a současně odbor výzkumu, vzdělávání a poradenství MZe, navrhnout způsob řešení; MZe může převést novým rozhodnutím poskytnutou podporu na jinou osobu, včetně práv a povinností. Pokud MZe podporu na jinou osobu v takovém případě nepřevede, postupuje podle bodu 2.c.). V případě úmrtí příjemce podpory bude postupováno v souladu s ustanovením občanského zákoníku o dědictví.
f) Změny, které nastanou proti ustanovením uvedeným v Rozhodnutí v období jeho platnosti je příjemce povinen neprodleně oznámit odboru výzkumu, vzdělávání a poradenství MZe.
g) Příjemce podpory odpovídá za poskytnutí pravdivých a úplných informací uvedených Rozhodnutím.

3. Poskytování podpor:
a) Podporu MZe poskytne, jestliže žádost i žadatel splňují podmínky a lhůty stanovené Zásadami; žádosti o podpory jsou zaregistrovány a projednávány odborem výzkumu, vzdělávání a poradenství MZe.
b) Dojde-li MZe k závěru, že podmínky poskytnutí podpory nejsou splněny, sdělí to písemně žadateli spolu s důvody, pro které nelze podporu poskytnout; toto sdělení musí žadateli zaslat bez zbytečného odkladu.
c) Zamítnutí žádosti je konečné a nelze proti němu podat stížnost ani odvolání.
d) U titulů, kde je sazba podpory stanovena do určité částky, zajistí MZe ve spolupráci s VÚŽV poskytnutí stejné sazby podpory stanovené MZe všem oprávněným žadatelům (dle stejného předmětu podpory).
e) Na podávání a vyřizování žádosti se nevztahují obecné předpisy o správním řízení.
f) Na podporu není právní nárok.
4. Vydání rozhodnutí o poskytnutí dotace:
a) MZe podporu poskytne rozhodnutím o poskytnutí dotace.
b) V případě, že je podpora poskytována subjektu, který bude tyto prostředky administrovat jiné fyzické nebo právnické osobě MZe vydává Rozhodnutí pouze tomuto subjektu; tento subjekt musí vést průkaznou evidenci o převodu poskytnutých prostředků příjemci podpory a provádět jejich kontrolu; tento postup bude uplatňován u titulu B.1.
c) Rozhodnutí se vyhotovuje v 6 vyhotoveních, každé vyhotovení má hodnotu originálu; jedno vyhotovení obdrží příjemce podpory, druhé předá MZe místně příslušnému FÚ (u právnických osob podle místa jejího sídla, u fyzických osob dle místa trvalého bydliště), jedno vyhotovení obdrží koordinátor příslušného „Národního programu“ (VÚŽV respektive VÚRV), tři vyhotovení si ponechají útvary MZe (dvě vyhotovení útvar MZe, který Rozhodnutí vydal, jedno vyhotovení tento útvar předá odboru plateb MZe).
d) Finanční vyjádření podpory, uvedené v Rozhodnutí, bude uvedeno v částkách zaokrouhlených na celé Kč směrem dolů.
e) Jakékoliv změny se musí projednat nejpozději do 60 kalendářních dnů od data obdržení návrhu změny od příjemce podpory; případné schválené změny je nutno řešit novým Rozhodnutím.
f) na toto Rozhodnutí se nevztahují obecné předpisy o správním řízení,
5. Rozhodnutí o poskytnutí dotace obsahuje:
 registrační číslo Rozhodnutí, úplné kódové označení a úplný název předmětu podpory, účel dotace,
 označení příjemce podpory: jméno a příjmení (dále jen „jméno“), bydliště, místo podnikání, bankovní spojení a identifikační číslo příjemce dotace, kterým je fyzická osoba a obchodní firma (plný obchodní název ve znění uvedeném ve výpisu obchodního rejstříku), sídlo, právní formu, bankovní spojení a IČ příjemce dotace, kterým je právnická osoba, účet na který bude dotace převedena,
 podmínky použití podpory, a to:
a) celkovou výši uznaných nákladů, respektive výdajů na účel podpory, které budou vynaloženy v příslušném roce (pouze u podpor stanovených na pokrytí přímých nákladů mezní částkou), počet případných jednotek,
b) sazbu podpory na jednotku nebo procentní výši poskytnuté podpory z částky uvedené pod písmenem a) tohoto bodu a její absolutní výši,
c) ustanovení, že příjemce dotace je povinen poskytovat požadované informace, dokladovat činnost a umožňovat vstup kontrolou pověřeným pracovníkům MZe, případně Ministerstva financí (dále jen „MF“), územním finančním úřadům a dalším subjektům oprávněným prováděním kontrol do svých objektů a na pozemky k ověřování plnění podmínek Rozhodnutí o poskytnutí dotace,
d) ustanovení, že příjemce dotace je povinen uchovávat Rozhodnutí a veškeré doklady týkající se poskytnuté dotace ve smyslu zákona č. 563/1991 Sb., o účetnictví, ve znění pozdějších předpisů, a to i když není podnikatelem,
e) ustanovení, že v případě uvedení nepravdivých údajů v žádosti, neplnění podmínek poskytnutí dotace nebo Zásad příjemce dotace vrátí neoprávněně čerpané nebo zadržené prostředky včetně penále vypočteného podle § 44 zákona č. 218/2000 Sb., o rozpočtových pravidlech na účet uvedený v Rozhodnutí FÚ,
f) podmínky uvedené u jednotlivých předmětů programu Zásad, na které vydává Rozhodnutí,
g) termín plnění smluvních podmínek,
h) u titulů B2 a B3 ustanovení, že příjemce dotace zachová dotčené kolekce nebo sbírky minimálně na stávající úrovni, a že příjemce dotace zachová ohlašovací povinnost k MZe při jakémkoli nakládání s uvedenými kolekcemi či sbírkami v období platnosti smlouvy,
i) prohlášení, že příjemce podpory se podrobně seznámil s těmito Zásadami ,
j) souhlas příjemce podpory se zveřejněním údajů uvedených v Rozhodnutí v rozsahu: jméno (obchodní název), bydliště (sídlo), předmět a výše podpory,
k) ustanovení, že v souladu s § 15 zákona č. 218/2000 Sb., o rozpočtových pravidlech si MZe vyhrazuje právo neproplatit stanovenou částku podpory v případě zjištění skutečností, opravňujících MZe k odnětí podpory (dotace) a v případě vládou ČR přijatých rozpočtových opatření.
6. Způsob účtování a poskytování podpor:
a) Poskytnuté podpory mají charakter dotací a poskytnutá podpora má neinvestiční, přímou nenávratnou formu.
b) Účtují se v souladu s účtovou osnovou a postupy účtování v soustavě jednoduchého a podvojného účetnictví.
c) Příjemce dotace, kterému byla poskytnuta podpora ve výši určitého procenta z nákladů činnosti, respektive výdajů, která je předmětem dotace, prokazuje v účetnictví výši nákladů, respektive výdajů vynaložených na podporovanou činnost.
d) Finanční prostředky se poskytují převodem na bankovní účet příjemce; je možno poskytnout dotace formou splátek na dílčí plnění účelu podpory.
e) Příspěvkovým organizacím uvedeným jako příjemce dotace budou finanční prostředky přiznané dotace (včetně splátek na dílčí plnění) převedeny rozpočtovým opatřením MF.

7. Kontrola dodržovaní Zásad:
a) V souladu se zákonem č. 218/2000 Sb. o rozpočtových pravidlech mohou kontrolu provést orgány MZe, popř. MF, i koordinátor příslušného „Národního programu“ (VÚŽV, VÚRV).
b) Kromě celého rozsahu kontroly prováděné v souladu se zákonem č. 218/2000 Sb. je předmětem kontroly zejména správnost údajů uvedených v žádosti a plnění účelu, na který byla dotace poskytnuta.
c) Kontrola může být prováděna ode dne podání žádosti.
d) MZe, případně koordinátor příslušného„Národního programu“ (dále jen „koordinátor“) oznámí příjemci čas a místo provedení kontroly.
e) O kontrole bude sepsán kontrolní záznam ve čtyřech vyhotoveních; jedno vyhotovení kontrolního záznamu obdrží kontrolovaný příjemce, druhý koordinátor, třetí a čtvrté MZe (v případě kontroly koordinátorem obdrží kontrolní záznam odbor výzkumu vzdělávání a poradenství MZe).
f) V případě nedodržení podmínek vyplývajících z Rozhodnutí nahlásí MZe rozsah neplnění podmínek Rozhodnutí a z toho vyplývající objem neoprávněně čerpaných prostředků místně příslušnému FÚ.

8. Závěrečná ustanovení:
a) MZe předkládá analýzu vynaložených prostředků na podpory MF do 30.4. následujícího roku.
b) V souladu s § 18 zákona č. 218/2000 Sb. je MZe povinno zaslat nejpozději do 28.2. následujícího roku MF podklady pro registr příjemců; poskytování informací o podporách - dotacích MF.
c) V průběhu roku může MZe provést zpřesnění těchto Zásad.
d) Od 1.1.2001 se nepostupuje při poskytování podpor podle Opatření Ministerstva zemědělství pro poskytování a čerpání podpor na udržování a využívání genetických zdrojů pro zemědělství v r. 2000. Č.j. 1471/00-100.

Část B
1. Podpora udržovatelům genetických zdrojů hospodářských a užitkových zvířat
Účel
Zachování genetických zdrojů hospodářských zvířat a geneticky cenných populací hospodářských a užitkových zvířat, ryb a včel v rámci „Národního programu uchování a využití genetických zdrojů hospodářských a užitkových zvířat, ryb a včel“, jehož koordinací a zajištěním je smluvně pověřen VÚŽV (dále jen „koordinátor“) v souladu s přijatou mezinárodní „Dohodou o biologické rozmanitosti“ a se zákonem 134/1999 Sb.
Předmět podpory
1. 1. Česká červinka
1. 1.1. Podpora na udržení a zlepšení genetických zdrojů skotu plemene česká červinka.
Subjekt: Česká zemědělská univerzita Praha, Jihočeská univerzita České Budějovice a případní další chovatelé
Maximální výše podpory:
 do 21.000,- Kč na dojenou krávu,
 do 45.000,- Kč na plemeníka maximálně na 4 plemenné býky celkem,
 do 10.000,- na jalovici ve stáří od 6 měsíců do otelení,
 do 1.200, Kč na tele ve stáří do 6 měsíců.
Podmínky poskytnutí podpory: předložení žádosti do 15.10.2001 VÚŽV, podání koordinátorem doporučené žádosti do 31.10.2001 na MZe.

1.1.2. Podpora na kryokonzervaci a uchování sperma a embryí plemene česká červinka
Subjekt: Česká zemědělská univerzita Praha a Jihočeská univerzita České Budějovice
Maximální výše podpory:
 do 60,- Kč na jednu odebranou a zamrazenou inseminační dávku,
 do 3.000,- Kč na jedno odebrané a zamrazené embryo I. kategorie; v příslušném roce
* maximálně do celkové částky 150.000,- Kč pro Českou zemědělskou univerzitu Praha a 110.000,- Kč pro Jihočeskou univerzitu České Budějovice.
Podmínky poskytnutí podpory: předložení žádosti do 15.10.2001 VÚŽV, podání koordinátorem doporučené žádosti do 31.10.2001 na MZe.
1.2. Český strakatý skot
1.2. 1. Podpora na udržení a zlepšení genetických zdrojů skotu plemene českého strakatého.
Podpora na kryokonzervaci a uchování sperma a embryí českého strakatého skotu a jejich genetickou analýzu v rámci „Národního programu uchování a využití genetických zdrojů hospodářských a užitkových zvířat, ryb a včel“.
Subjekt: Českomoravská společnost chovatelů, s.r.o. Praha
Maximální výše podpory:
 do 60,- Kč na jednu odebranou a zamrazenou inseminační dávku,
 do 3.000,- Kč na jedno odebrané a zamrazené embryo I. kategorie; v příslušném roce
* maximálně do celkové částky 1.200.000,- Kč.
Podmínky poskytnutí podpory: předložení žádosti do 15.10.2001 VÚŽV, podání koordinátorem doporučené žádosti do 31.10.2001 na MZe.
1.2.2. Podpora záměrného připařování a produkce býků původního českého strakatého plemene, odpovídajících požadavkům genetického zdroje českého strakatého plemene .
Subjekt: chovatel
Maximální výše podpory:
 do 5 000,- Kč za zabřezlou plemenici v rámci záměrného připařování
* maximálně do celkové částky 150 000,- Kč
Podmínky poskytnutí podpory: předložení žádosti do 15.10.2001 VÚŽV, podání koordinátorem doporučené žádosti do 31.10.2001 na MZe.
1.3. Prase přeštické černostrakaté
Podpora chovateli se šlechtitelským chovem přeštického černostrakatého plemene prasat na
udržování a zlepšování genetických zdrojů uvedeného plemene.
Subjekt: chovatel
Maximální výše podpory:
 do 6.600,- Kč na jednu prasnici plemenného jádra, která byla ve stavu k 30.6.2001,
 do 16.500,- Kč na jednoho plemenného kance v plemenitbě.
Podmínky poskytnutí podpory: předložení žádosti jednotlivými žadateli do 27.9.2001 Svazu chovatelů prasat v Čechách a na Moravě a předložení souhrnné žádosti tímto svazem VÚŽV do 15.10.2001, podání koordinátorem doporučené souhrnné žádosti do 31.10.2001 na MZe.
1.4. Šumavská ovce
Podpora chovatelům na udržení a zlepšení genetických zdrojů ovcí plemene šumavská ovce
pro jedince v kontrole užitkovosti a zapsané v 1. oddílu plemenné knihy šumavské ovce.
Subjekt: chovatel
Maximální výše podpory:
 do 1.320.- Kč na bahnici a ročku s minimálním zařazením do třídy Eb,
 do 1.320,- Kč na berana zařazeného do plemenitby, mimo plemeníků ve veřejné plemenitbě, s minimálním zařazením do třídy Ea.
Podmínky poskytnutí podpory: předložení žádosti žadateli do 27.9.2001 Svazu chovatelů ovcí a koz ČR a předložení souhrnné žádosti do 15.10.2001 VÚŽV, podání koordinátorem doporučené souhrnné žádosti do 31.10.2001 na MZe.

1.5. Valašská ovce
Podpora chovatelům na udržení a zlepšení genetických zdrojů ovcí plemene valašská ovce
pro jedince v kontrole užitkovosti a zapsané v plemenné knize.
Subjekt: chovatel
Maximální výše podpory:
 do 1.600,- Kč na bahnici a ročku
 do 3.000,- Kč na berana zařazeného do plemenitby, mimo plemeníků ve veřejné plemenitbě.
Podmínky poskytnutí podpory: předložení žádosti žadateli do 27.9.2001 Svazu chovatelů ovcí a koz ČR a předložení souhrnné žádosti do 15.10.2001 VÚŽV, podání koordinátorem doporučené souhrnné žádosti do 31.10.2001 na MZe.
1.6. Koza bílá krátkosrstá
Podpora chovatelům na udržení a zlepšení genetických zdrojů plemene koza bílá krátkosrstá
pro jedince v kontrole užitkovosti a zapsané v plemenné knize.
Subjekt: chovatel
Maximální výše podpory:
 do 1.200,- Kč na kozu s prověřenou vlastní užitkovostí s minimálním zařazením do třídy I,
 do 500,- Kč na kozu se zařazením do třídy II a kozu bez třídy,
 do 500,- Kč na kozičku rodokmenové kombinace vyhovující metodice programu uchování genetických zdrojů
 do 2.200,- Kč na plemeníka, mimo kozlů ve veřejné plemenitbě s minimálním zařazením do třídy Ea.
Podmínky poskytnutí podpory: uplatnění požadavků jednotlivých žadatelů u Českého svazu chovatelů, který je oprávněnou organizací pověřenou vedením plemenných knih, a předložení souhrnné žádosti tímto svazem do 15.10.2001 VÚŽV, podání koordinátorem doporučené souhrnné žádosti do 31.10.2001 na MZe.
1.7. Koza hnědá krátkosrstá
Podpora chovatelům na udržení a zlepšení genetických zdrojů plemene koza hnědá krátkosrstá pro jedince v kontrole užitkovosti a zapsané v plemenné knize.
Subjekt: chovatel
Maximální výše podpory:
 do 1.800,- Kč na kozu s prověřenou vlastní užitkovostí s minimálním zařazením do třídy II,
 do 700,- Kč na kozičku a kozu bez třídy vlastní užitkovosti,
 do 2.200,- Kč na plemeníka, mimo kozlů ve veřejné plemenitbě, s minimálním zařazením do třídy Ea.
Podmínky poskytnutí podpory: uplatnění požadavků jednotlivých žadatelů u Českého svazu chovatelů, který je oprávněnou organizací pověřenou vedením plemenných knih, a předložení souhrnné žádosti tímto svazem do 15.10.2001 VÚŽV, podání koordinátorem doporučené souhrnné žádosti do 31.10.2001 na MZe.
1.8. Starokladrubský kůň
Podpora chovateli v zemském chovu na udržování a zlepšování genetických zdrojů a geneticky cenných populací starokladrubského koně.
1.8.1. Podpora chovateli na chov matky starokladrubského koně následující úrovně:
 klisna je zařazena do genetického zdroje dle stavu k 15.9.2001,
 klisna je zařazena v prvních dvou oddílech Plemenné knihy (HPK, PK),
 klisna je vybrána komisí pro genetické zdroje a absolvovala po zařazení do chovu počínaje dnem 1.4.1994 výkonnostní zkoušky,
 klisna je reprodukčně aktivní (ohřebila se v roce přiznání příspěvku nebo v roce předcházejícím po hřebci shodného plemene); narození hříběte v roce přiznání podpory musí být potvrzeno pracovníkem provádějícím v příslušné oblasti registraci hříbat,
 klisna poprvé zařazená komisí do genetického zdroje po úspěšných výkonnostních zkouškách v prvním roce a následujícím roce - shodně jako klisna s hříbětem.
Subjekt: chovatel (o tuto podporu nemůže žádat Národní hřebčín Kladruby nad Labem, s.p.)
Maximální výše podpory: do 15.000,- Kč na klisnu.
1.8.2. Jednorázová podpora držení plemenného hřebce po základním výběru, a to nejvýše oceněného hřebce v běžném roce a nově zařazeného komisí do genetického zdroje.
Subjekt: chovatel
Maximální výše podpory:
 do 30.000,- Kč na hřebce.

1.8.3. Podpora na kryokonservaci a uchování spermatu hřebců zařazených do genetických zdrojů starokladrubského koně.
Podpora na 1 odebranou a zamrazenou inseminační dávku
Subjekt: chovatel,
Maxinální výše podpory:
 Do 800,- Kč za inseminační dávku

Podmínky poskytnutí podpory 1.8.: předložení žádostí jednotlivých žadatelů doplněné místopřísežným prohlášením chovatele, že trvale zabezpečuje pastevní chov zvířat, na která žádá podporu, a pastevní odchov jejich potomstva v objemu 0,7 ha plochy na jednu velkou dobytčí jednotku (chovatel je povinen umožnit kontrolu této skutečnosti pověřeným pracovníkům) do 1.10.2001 NH Kladruby nad Labem - Výzkumné centrum chovu koní Slatiňany (Slatiňany, PSČ 538 21), a předložení souhrnné žádosti NH Kladruby do 15.10.2001 VÚŽV, podání koordinátorem doporučené žádosti do 31.10.2001 na MZe.

1.9. Huculský kůň
Podpora chovateli na udržování a zlepšování genetického zdroje a geneticky cenné populace huculského koně.
1.9.1 Podpora chovateli na chov matky huculského koně, která splňuje podmínky:
 klisna zařazená do genetického zdroje dle stavu k 15.9.2001,
 klisna zapsaná do hlavní plemenné knihy a plemenné knihy huculského koně,
 původ klisny je oboustranně prokazatelný do 3. generace čistokrevných předků; přípustná je imigrace genů fjordského koně do 25% do třetí generace předků,
 klisna byla vybrána komisí do genetického zdroje a absolvovala při zařazení do chovu, počínaje rokem 1997, výkonnostní zkoušky typu A nebo typu B; u klisen vybraných komisí pro genetické zdroje před rokem 1997 se výkonnostní zkoušky nevyžadují - klisna je posuzována jako se zkouškami typu A,
 klisna je reprodukčně aktivní (ohřebila se v roce přiznání podpory nebo v roce předcházejícím po hřebci shodného plemene zařazeného do genetických zdrojů); narození hříběte v roce přiznání podpory musí být potvrzeno pracovníkem provádějícím v příslušné oblasti registraci hříbat,
 klisna poprvé zařazená komisí do genetických zdrojů po úspěšných výkonnostních zkouškách v prvním a následujícím roce - shodně jako klisna s hříbětem.
Subjekt: chovatel
Maximální výše podpory:
 do 8.000,- Kč na klisnu u zkoušek typu A,
 do 5.000,- Kč na klisnu u zkoušek typu B.

1.9.2. Podpora chovateli na chov plemenného hřebce po základním výběru a výkonnostních zkouškách typu A, a to na nejvýše oceněného hřebce v běžném roce a nově zařazeného komisí do genetického zdroje.
Subjekt: chovatel
Maximální výše podpory: do 25.000,- Kč na hřebce.

Podmínky poskytnutí podpory 1.9.: předložení žádostí jednotlivých žadatelů doplněné místopřísežným prohlášením chovatele, že trvale zabezpečuje pastevní chov zvířat, na která žádá podporu, a pastevní odchov jejich potomstva v objemu 0,7 ha plochy na jednu velkou dobytčí jednotku (chovatel je povinen umožnit kontrolu této skutečnosti pověřeným pracovníkům) do 1.10.2001 NH Kladruby nad Labem - Výzkumné centrum chovu koní Slatiňany (Slatiňany, PSČ 538 21), a předložení souhrnné žádosti do 15.10.2001 VÚŽV, podání koordinátorem doporučené žádosti do 31.10.2001 na MZe,

1.10. Slezský norik
Podpora chovateli na udržování a zlepšování genetických zdrojů a geneticky cenných populací koní slezského norika.
1.10.1. Podpora na chov matky slezského norika splňující následující podmínky:
 klisna zařazená do genetického zdroje dle stavu k 15.9.2001
 původ klisny je oboustranně prokazatelný do 4. generace čistokrevných předků, přípustná je pouze imigrace genů norika maximálně do 12,5% do 4. generace,
 klisna je zařazena v prvních dvou oddílech Plemenné knihy (HPK, PK),
 klisna je vybrána komisí do genetických zdrojů a absolvovala při zařazení do chovu, počínaje rokem 1997, výkonnostní zkoušky,
 klisna je reprodukčně aktivní (ohřebila se v roce přiznání podpory nebo v roce předcházejícím po hřebci shodného plemene); narození hříběte v roce přiznání podpory musí být potvrzeno pracovníkem provádějícím v příslušné oblasti registraci hříbat
 klisna poprvé zařazená komisí pro genetické zdroje do genetických zdrojů po úspěšných výkonnostních zkouškách v prvním a následujícím roce - shodně jako klisna s hříbětem.
Subjekt: chovatel
Maximální výše podpory: do 15.000,- Kč na klisnu.
1.10.2. Podpora na chov plemenného hřebce po základním výběru, a to nejvýše oceněného hřebce v běžném roce a nově zařazeného komisí do genetických zdrojů.
Subjekt: chovatel
Maximální výše podpory: do 30.000,- Kč na hřebce.

1.10.3. Podpora na kryokonservaci a uchování spermatu hřebců zařazených do genetických zdrojů slezského norika.
Subjekt: chovatel
Maximální výše podpory:
Do 800,- Kč za inseminační dávku

Podmínky poskytnutí podpory 1.10.: předložení žádostí jednotlivých žadatelů doplněné místopřísežným prohlášením chovatele, že trvale zabezpečuje pastevní chov zvířat, na která žádá podporu, a pastevní odchov jejich potomstva v objemu 0,7 ha plochy na jednu velkou dobytčí jednotku (chovatel je povinen umožnit kontrolu této skutečnosti pověřeným pracovníkům) do 1.10.2001 NH Kladruby nad Labem - Výzkumné centrum chovu koní Slatiňany (Slatiňany, PSČ 538 21), a předložení souhrnné žádosti NH Kladruby do 15.10.2001 VÚŽV, podání koordinátorem doporučené žádosti do 30.10.2001 na MZe,

1.11. Českomoravský belgický kůň
Podpora chovateli na udržování a zlepšování genetických zdrojů a geneticky cenných populací koní českomoravského belgického koně.

1.11.1. Podpora na chov matky českomoravského belgického koně, zařazené do genetického zdroje dle stavu k 15.9.2001 splňující následující podmínky:
 původ klisny je oboustranně prokazatelný do 4. generace čistokrevných předků, přípustná je pouze imigrace genů jiného plemene maximálně do 12,5% do 4. generace,
 klisna je zařazena v prvních dvou oddílech Plemenné knihy (HPK, PK),
 klisna je vybrána komisí do genetických zdrojů a absolvovala při zařazení do chovu, počínaje rokem 2000, výkonnostní zkoušky,
 klisna je reprodukčně aktivní (ohřebila se v roce přiznání podpory nebo v roce předcházejícím po hřebci shodného plemene zařazeného do genetických zdrojů); narození hříběte v roce přiznání podpory musí být potvrzeno pracovníkem provádějícím v příslušné oblasti registraci hříbat
 klisna poprvé zařazená komisí pro genetické zdroje do genetických zdrojů po úspěšných výkonnostních zkouškách v prvním a následujícím roce - shodně jako klisna s hříbětem.
Subjekt: chovatel
Maximální výše podpory: do 15.000,- Kč na klisnu.
1.11.2. Podpora na chov plemenného hřebce po základním výběru, a to nejvýše oceněného hřebce v běžném roce a nově zařazeného komisí do genetických zdrojů.
Subjekt: chovatel
Maximální výše podpory: do 30.000,- Kč na hřebce.

1.11.3. Podpora na kryokonservaci a uchování spermatu hřebců zařazených do genetických zdrojů českomoravského belgického koně.
Subjekt: chovatel
Maximální výše podpory:
Do 800,- Kč za inseminační dávku

Podmínky poskytnutí podpory 1.11.: předložení žádostí jednotlivých žadatelů doplněné místopřísežným prohlášením chovatele, že trvale zabezpečuje pastevní chov zvířat, na která žádá podporu, a pastevní odchov jejich potomstva v objemu 0,7 ha plochy na jednu velkou dobytčí jednotku (chovatel je povinen umožnit kontrolu této skutečnosti pověřeným pracovníkům) do 1.10.2001 NH Kladruby nad Labem - Výzkumné centrum chovu koní Slatiňany (Slatiňany, PSČ 538 21), a předložení souhrnné žádosti NH Kladruby do 15.10.2001 VÚŽV, podání koordinátorem doporučené žádosti do 31.10.2001 na MZe,

1.l2. Česká slepice zlatě kropenatá
Podpora chovateli na udržení a zlepšení genetických zdrojů drůbeže česká slepice zlatě kropenatá.
Subjekt: chovatel
Maximální výše podpory:
 do 600,- Kč na jeden kus dospělé drůbeže, chovaný k 30.9. běžného roku v chovu s individuální kontrolou užitkovosti a s rodokmenným líhnutím.
Podmínky poskytnutí podpory: uplatnění požadavků jednotlivých žadatelů u Českého svazu chovatelů, který je oprávněnou organizací pověřenou vedením plemenných knih a předložení souhrnné žádosti do 15.10.2001 tímto svazem VÚŽV, podání koordinátorem doporučené souhrnné žádosti do 31.10.2001 na MZe.
1.13. Česká husa
Podpora chovateli na udržení a zlepšení genetických zdrojů drůbeže česká husa.
Maximální výše podpory:
 do 650,- Kč na jeden dospělý kus drůbeže, chovaný k 30.9. běžného roku v chovu s individuální kontrolou užitkovosti a s rodokmenným líhnutím.
Podmínky poskytnutí podpory: uplatnění požadavků jednotlivých žadatelů u Českého svazu chovatelů, který je oprávněnou organizací pověřenou vedením plemenných knih, a předložení souhrnné žádosti do 15.10.2001 tímto svazem VÚŽV, podání koordinátorem doporučené souhrnné žádosti do 31.10.2001 na MZe.
1.l4. Králíci
Podpora chovateli na udržení a zlepšení genetických zdrojů plemen: moravský modrý, český strakáč, český luštič, český albín, český červený, český černopesíkatý a moravský bílý hnědooký pro jedince zapsané v plemenné knize.
Subjekt: chovatel
Maximální výše podpory:
 do 220,- Kč na jeden dospělý kus podle stavu ke 30.9.2001.
Podmínky poskytnutí podpory: uplatnění požadavků jednotlivých žadatelů u Českého svazu chovatelů a předložení souhrnné žádosti do 27.9.2001 k posouzení a ke stanovisku České zemědělské univerzitě v Praze a následné předložení souhrnné žádosti do 15.10.2001 VÚŽV, podání koordinátorem doporučené souhrnné žádosti do 31.10.2001 na MZe.
1.15. Nutrie
Podpora chovateli na zlepšování a regeneraci genetických zdrojů a geneticky cenných populací nutrií: plzeňská tříbarevná nutrie (synonymum přeštická vícebarevná nutrie), stříbrná nutrie a standardní nutrie českého typu.
Subjekt: chovatel
Maximální výše podpory:
 do 600,- Kč na jeden dospělý kus podle stavu ke 30.6.2001.
Podmínky poskytnutí podpory: uplatnění požadavků jednotlivých žadatelů u Českého svazu chovatelů a předložení souhrnné žádosti do 27.9.2001 k posouzení a ke stanovisku České zemědělské univerzitě v Praze a následné předložení souhrnné žádosti do 15.10.2001 VÚŽV, podání koordinátorem doporučené souhrnné žádosti do 31.10.2001 na MZe.
1. 16. Ryby
Podpora níže vyjmenovaným subjektům na udržování genetických zdrojů ryb - udržováním kmenových hejn 120 ks ryb u těchto druhů, populací a linií.
Subjekt: Rybářství Tábor, a.s.; Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích Výzkumný ústav rybářský a hydrobiologický; České rybářství s.r.o. Mariánské Lázně; Rybnikářství Hluboká, a.s.; Kinského rybářství, s.r.o. Žďár nad Sázavou; Rybářství Růžička, s.r.o.; Klatovské rybářství, a.s.; Rybářství Telč, a.s.; Vackův chov pstruhů, Litomyšl-Nedošín; Rybářství Chlumec nad Cidlinou, a.s.; Rybníkářství Pohořelice, a.s.; Jihočeský územní svaz Český rybářský svaz Boršov n. Vlt.; Rybářství Třeboň, a.s.; Petrův zdar, s.r.o. - rybářství Nové Hrady; Pstruhařství Jaroslav Žalák
Maximální výše podpory:
 do 140,000,- Kč na chov kmenového hejna kapra obecného - Žďárský lysec Žď-L, Žďárský šupináč Žď-Š, Jihočeský kapr šupinatý C 73, Mariánskolázeňský kapr šupinatý ML, Milevský lysec MV, Jihočeský lysec BV, Telčský lysec Te, Pohořelický lysec PL, Třeboňský šupináč TŠ, C 434 a C 435
 do 287.000,- Kč na chov kmenového hejna pstruha duhového - PdM, PdD 66, PdD 75
 do 223.000,- Kč na chov kmenového hejna pstruha obecného f. potoční - Šumavská a Tepelská populace
 do 110.000,- Kč na chov kmenového hejna lína obecného - linie: Modrá, Vodňanská, Táborská, Mariánskolázeňská, Velkomeziříčská, Hlubocká, Kož. 92,
 do 152.000,- Kč na chov kmenového hejna sumce velkého - Vodňanský a Hodonínský, síha marény (čistý druh), síha peledě (čistý druh), jesetera malého (čistý druh), vyzy velké (čistý druh).
Podmínky poskytnutí podpory: předložení jednotlivých žádostí do 31.8.2001 Rybářskému sdružení České republiky a předložení souhrnné žádosti doporučené Šlechtitelskou radou
pro chov ryb Rybářského sdružení České republiky a schválené Radou Rybářského sdružení České republiky a předložení stanoviska vypracovaného Jihočeskou Univerzitou v Českých Budějovicích Výzkumným ústavem rybářským a hydrobiologickým ve Vodňanech do 15.10. 2001 VÚŽV, podání koordinátorem doporučené souhrnné žádosti do 31.10.2001 na MZe.
1.l7. Včely
Podpora chovatelům včelích matek v oblastních chovech, kteří jsou zapojeni do „Národního programu udržování a zlepšování genových zdrojů včely medonosné kraňské“ splňující podmínky chovatelského řádu Českého svazu včelařů na plemenné včelí matky zapojené do kontroly užitkovosti a dědičnosti.
Subjekt: chovatel
Maximální výše podpory:
 do 4.400,- Kč na plemennou včelí matku podrobenou kontrole užitkovosti včetně testů na
dcerách alespoň na dvou stanovištích,
 do 1.000,- Kč na plemennou včelí matku určenou dle metodiky jako zdroj trubců,
 do 600,- Kč na plemennou včelí matku jejíž dcery byly podrobeny testům podle metodiky „Národního programu“,
 do 500,- Kč na inseminovanou plemennou včelí matku odchovanou v roce 2001 a usazenou ve vlastním chovu,
 do 250,- Kč na plemennou včelí matku odchovanou v roce 2001 a usazenouve vlastním chovu.
Každá včelí matka může být zařazena pouze do jedné z výše uvedených kategorií; na včelstva těchto matek nemůže být příspěvek z jiných dotačních titulů
Podmínky poskytnutí podpory: předložení jednotlivých žádostí do 27.9.2001 Výzkumnému ústavu včelařskému, s.r.o., Dol u Libčic nad Vltavou a předložení souhrnné žádosti VÚŽV do 15.10.2001 VÚŽV, podání koordinátorem doporučené souhrnné žádosti 31.10.2001 na MZe.

Vysvětlivka k části B.1. podpůrného programu: pro účely tohoto programu se chovatelem rozumí subjekt (chovatel, majitel nebo držitel), kterému vznikly náklady na předmět podporované činnosti.

2. Podpora na uchování a využívání vybraných kolekcí genofondu rostlin
Účel
Zachování genových zdrojů vybraných kolekcí rostlin v rámci „Národního programu konzervace a využití genofondu rostlin“, jehož koordinací je smluvně pověřen Výzkumný ústav rostlinné výroby v Praze - Ruzyni (dále jen „koordinátor“) v souladu s přijatou mezinárodní „Dohodou o biologické rozmanitosti“ a se zákonem 134/1999 Sb. U této podpory je možno ve smlouvě stanovit, že podpora bude poskytnuta formou splátek ke krytí dílčího plnění úkolu.

Předmět podpory:
2.1. Chmel
Podpora na uchování unikátní kolekce genofondu chmele.
Subjekt: Chmelařský institut, spol. s r.o., Žatec
Maximální výše podpory:
 do 100% prokázaných nákladů na uchování kolekce chmele, nejvýše však do výše 1.000.000,- Kč.
Podmínky poskytnutí podpory: podání koordinátorem doporučené žádosti podpory do 31.8.2001 na MZe.
2.2. Jeteloviny a ostatní pícniny
Podpora na uchování kolekce genofondu jetelovin a ostatních pícnin.
Subjekt: Výzkumný ústav pícninářský, spol. s r.o.,Troubsko
Maximální výše podpory:
 do 100% prokázaných nákladů na uchování kolekcí jetelovin a ostatních pícnin, nejvýše však do výše 1.910.000,- Kč.
Podmínky poskytnutí podpory: podání koordinátorem doporučené žádosti podpory do 31.8.2001 na MZe.

2.3. Brambory
Podpora na uchování kolekce genofondu brambor.
Subjekt: Výzkumný ústav bramborářský Havlíčkův Brod, spol. s r.o.
Maximální výše podpory:
 do 100% prokázaných nákladů na uchování kolekce genofondu brambor, nejvýše však do výše 1.960.000,- Kč.
Podmínky poskytnutí podpory: podání koordinátorem doporučené žádosti podpory do 31.8.2001 na MZe.

2.4. Ovocné dřeviny, bobuloviny a jahody
Podpora na uchování kolekcí genofondu ovocných dřevin, bobulovin a jahod
(s výjimkou meruněk, broskvoní, mandloní, kdouloní a méně běžných druhů a dalších doplňkových teplomilných druhů).
Subjekt: Výzkumný a šlechtitelský ústav ovocnářský Holovousy, spol.s r.o.,
Maximální výše podpory:
 do 100% prokázaných nákladů na uchování kolekcí genofondu ovocných dřevin, bobulovin a jahod, nejvýše však do výše 2.950.000,- Kč.
Podmínky poskytnutí podpory: podání koordinátorem doporučené žádosti podpory do 31.8.2001 na MZe.

2.5. Vybrané obiloviny
Podpora na uchování kolekce genofondu obilovin - žito, oves, jarní ječmen.
Subjekt: Zemědělský výzkumný ústav Kroměříž, spol. s r.o.
Maximální výše podpory:
 do 100% prokázaných nákladů na uchování kolekcí genofondu žita, ovsa a jarního ječmene, nejvýše však do výše 1.770.000,- Kč.
Podmínky poskytnutí podpory: podání koordinátorem doporučené žádosti podpory do 31.8.2001 na MZe.

2.6. Traviny
Podpora na uchování kolekce genofondu travin.
Subjekt: OSEVA PRO, spol. s r.o.,Výzkumná stanice travinářská Rožnov - Zubří
Maximální výše podpory:
 do 100% prokázaných nákladů na uchování kolekcí genofondu travin, nejvýše však do výše 1.720.000,- Kč.
Podmínky poskytnutí podpory: podání koordinátorem doporučené žádosti podpory do 31.8.2001 na MZe.

2.7. Olejniny
Podpora na uchování kolekce genofondu brukvovitých olejnin a máku.
Subjekt: OSEVA PRO, spol. s r.o. Výzkumný ústav olejnin Opava
Maximální výše podpory:
 do 100% prokázaných nákladů na uchování kolekcí genofondu brukvovitých olejnin, (zejména řepky a hořčice) a máku, nejvýše však do výše 620.000,- Kč.
Podmínky poskytnutí podpory: podání koordinátorem doporučené žádosti podpory do 31.8.2001 na MZe.

2.8. Přadné plodiny a luskoviny
Podpora na uchování kolekce genofondu přadných plodin a luskovin.
Subjekt: AGRITEC,spol. s r.o., Šumperk
Maximální výše podpory:
 do 100% prokázaných nákladů na uchování kolekcí genofondu lnu a konopí, hrachu, bobu, fazolu, soji, vikve a dalších luskovin, nejvýše však do výše 1.980.000,- Kč.
Podmínky poskytnutí podpory: podání koordinátorem doporučené žádosti podpory do 31.8.2001 na MZe.

2.9. Evropská réva vinná
Podpora na uchování kolekce révy vinné (zdroje vhodné do moravské pěstitelské oblasti).
Subjekt: Ampelos, šlechtitelská stanice vinařská Znojmo, a.s.
Maximální výše podpory:
 do 100% prokázaných nákladů na uchování kolekce genofondu révy vinné (Vitis vinifera) a podnožových rév, nejvýše však do výše 330.000,- Kč.
Podmínky poskytnutí podpory: podání koordinátorem doporučené žádosti podpory do 31.8.2001 na MZe.

2.10. Teplomilné a méně známé ovoce, réva vinná (materiály hybridního původu a další zdroje kolekce), vytrvalé zeleniny a vybrané druhy květin
Podpora na uchování kolekcí teplomilných ovocných dřevin, méně běžných ovocných druhů, révy vinné (zejména odrůdy hybridního původu), vytrvalých zelenin, vybraných druhů květin.
Subjekt: Zahradnická fakulta Mendelovy zemědělské a lesnické univerzity v Brně, Lednice na Moravě
Maximální výše podpory:
 do 100% prokázaných nákladů na uchování kolekcí genofondu meruněk, broskvoní, mandloní, méně běžných ovocných druhů, kdouloní, révy vinné (hybridní odrůdy), vytrvalých zelenin a vybraných kolekcí květin, nejvýše však do výše 1.800.000,- Kč.
Podmínky poskytnutí podpory: podání koordinátorem doporučené žádosti podpory do 31.8.2001 na MZe.

2.11. Okrasné dřeviny a vybrané druhy květin
Podpora na uchování kolekcí vybraných druhů květin a okrasných dřevin.
Subjekt: Výzkumný ústav Sylva Taroucy pro krajinu a okrasné zahradnictví , Průhonice
Maximální výše podpory:
 do 100% prokázaných nákladů na uchování kolekcí genofondu květin (zejména Astra, Dahlia, Gladiolus, Tulipa, Rhododendron) nejvýše však do výše 920.000,- Kč.
Podmínky poskytnutí podpory: podání koordinátorem doporučené žádosti podpory do 31.8.2001 na MZe.

2.12. Réva vinná
Podpora na uchování kolekce révy vinné (zdroje vhodné do české pěstitelské oblasti).
Subjekt: Výzkumný ústav rostlinné výroby, Ruzyně - Výzkumná stanice vinařská Karlštejn
Maximální výše podpory:
 do 100% prokázaných nákladů na uchování kolekcí genofondu révy vinné pro českou vinařskou oblast, včetně klonů, nejvýše však do výše 560.000,- Kč.
Podmínky poskytnutí podpory: podání žádosti podpory do 31.8.2001 na MZe.

2.13. Zeleniny, kořeninové, aromatické a léčivé rostliny
Podpora na uchování kolekcí genofondu zelenin, kořeninových, aromatických a léčivých rostlin
Subjekt: Výzkumný ústav rostlinné výroby, Ruzyně - Genová banka, pracoviště Olomouc
Maximální výše podpory:
 do 100% prokázaných nákladů na uchování kolekcí genofondu zelenin čeledi brasicaceae a cucurbitaceae, papriky, mrkve, salátu, rajského jablíčka, zahradních odrůd hrachu a fazolu a dalších zeleninových druhů, léčivých, kořeninových a aromatických rostlin a světové kolekce vegetativně množených druhů rodu Allium, nejvýše však do výše 4.360.000,- Kč.
Podmínky poskytnutí podpory: podání žádosti podpory do 31.8.2001 na MZe.

2.14. Vybrané obilniny, slunečnice, řepa, alternativní a maloobjemové plodiny
Podpora na uchování kolekcí genofondu vybraných obilovin, slunečnice, kukuřice, řepy a ostatních plodin.
Subjekt: Výzkumný ústav rostlinné výroby, Ruzyně - Genová banka
Maximální výše podpory:
 do 100% prokázaných nákladů na uchování kolekcí genofondu pšenice, ozimého ječmene, tritikale, slunečnice, řepy, kukuřice a dalších plodin, zejména alternativních a malooběmových (pohanka, amaranthus, proso, quinoa, druhy využitelné jako meziplodiny atp.), nejvýše však do výše 1.780.000,- Kč.
Podmínky poskytnutí podpory: podání žádosti podpory do 31.8.2001 na MZe.

3. Podpora na uchování sbírek mikroorganismů a drobných organismů hospodářského významu

Účel
V souladu s přijatou mezinárodní „Dohodou o biologické rozmanitosti“ a se zákonem 134/1999 Sb. zachování genetických zdrojů vybraných sbírek mikroorganismů a drobných organismů hospodářského významu, významných pro zemědělství a potravinářský průmysl a zachování standardů a komparačních organismů pro testování, arbitráže, diagnostiku a vývoj diagnostických prostředků a metod v rámci „Národního programu konzervace a využití genofondu mikroorganismů a drobných organismů hospodářského významu“, jehož koordinací je smluvně pověřen Výzkumný ústav rostlinné výroby v Praze - Ruzyni (dále jen „koordinátor“). U této podpory je možno ve smlouvě stanovit, že podpora bude poskytnuta formou splátek ke krytí dílčího plnění úkolu.

3.1. Zemědělsky významné mikroorganismy a drobné organismy
Podpora na uchování sbírky zemědělsky významných mikroorganismů a drobných organismů hospodářského významu.
Subjekt: Výzkumný ústav rostlinné výroby, Ruzyně, odbor rostlinolékařství
Maximální výše podpory:
 do 100% prokázaných nákladů na uchování sbírky rhizobií, sbírky fytopathogenních virů, sbírky fytopathogenních hub, sbírky rzí a padlí travního, sbírky fytopathogenních bakterií, sbírky skladištních škůdců, sbírky živočišných škůdců zemědělských plodin, nejvýše však do výše 4.500.000,- Kč.
Podmínky poskytnutí podpory: podání žádosti podpory do 31.8.2001 na MZe.

3.2. Fytopathogenní viry
3.2.1. Viry brambor
Podpora na uchování sbírky fytopathogenních virů brambor.
Subjekt: Výzkumný ústav bramborářský Havlíčkův Brod, spol. s r.o.
Maximální výše podpory:
 do 100% prokázaných nákladů na uchování sbírky virů pathogenních pro brambory, nejvýše však do výše 400.000,- Kč.
Podmínky poskytnutí podpory: podání koordinátorem doporučené žádosti podpory do 31.8.2001 na MZe.

3.2.2. Viry ovocných kultur
Podpora na uchování sbírky virů ovocných kultur.
Subjekt: Výzkumný a šlechtitelský ústav ovocnářský Holovousy, spol. s r.o.
Maximální výše podpory:
 do 100% prokázaných nákladů na uchování sbírky virů pathogenních pro ovocné dřeviny a drobné ovoce, nejvýše však do výše 350.000,- Kč.
Podmínky poskytnutí podpory: podání koordinátorem doporučené žádosti podpory do 31.8.2001 na MZe.

3.2.3. Viry okrasných rostlin
Podpora na uchování sbírky virů okrasných rostlin.
Subjekt: Výzkumný ústav Sylva Taroucy pro krajinu a okrasné zahradnictví, Průhonice
Maximální výše podpory:
 do 100% prokázaných nákladů na uchování sbírky virů pathogenních pro okrasné rostliny, nejvýše však do výše 300.000,- Kč.
Podmínky poskytnutí podpory: podání koordinátorem doporučené žádosti podpory do 31.8.2001 na MZe.

3.3. Zoopathogenní mikroorganismy
Podpora na uchování sbírky zoopathogenních mikroorganismů.
Subjekt: Výzkumný ústav veterinárního lékařství, Brno
Maximální výše podpory:
 do 100% prokázaných nákladů na uchování sbírky zoopathogenních mikroorganismů, nejvýše však do výše 1.000.000,- Kč.
Podmínky poskytnutí podpory: podání koordinátorem doporučené žádosti podpory do 31.8.2001 na MZe.

3.4. Mlékárenské mikroorganismy
Podpora na uchování sbírky mlékárenských mikroorganismů.
Subjekt: MILCOM, a.s., Výzkumný ústav mlékárenský, Praha
Maximální výše podpory:
 do 100% prokázaných nákladů na uchování sbírky českých mlékárenských kultur mikroorganismů Laktoflora, nejvýše však do výše 900.000,- Kč.
Podmínky poskytnutí podpory: podání koordinátorem doporučené žádosti podpory do 31.8.2001 na MZe.

3.5. Kvasinky
Podpora na uchování sbírky kvasinek.
Subjekt: Pivovary a sladovny, Výzkum a služby, a.s., Výzkumný ústav pivovarský a sladařský, Praha
Maximální výše podpory:
 do 100% prokázaných nákladů na uchování sbírky kultur pivovarských kvasinek, nejvýše však do výše 900.000,- Kč.
Podmínky poskytnutí podpory: podání koordinátorem doporučené žádosti podpory do 31.8.2001 na MZe.

3.6. Průmyslově využitelné mikroorganismy
Podpora na uchování sbírky průmyslově využitelných mikroorganismů.
Subjekt: Výzkumný ústav potravinářský Praha
Maximální výše podpory:
 do 100% prokázaných nákladů na uchování sbírky kultur bakterií produkujících enzymy a mikroorganismů pro standardní metody biotestace, nejvýše však do výše 700.000,- Kč.
Podmínky poskytnutí podpory: podání koordinátorem doporučené žádosti podpory do 31.8.2001 na MZe.

3.7. Fytopathogenní mikroorganismy
Podpora na uchování sbírky fytopathogenních mikroorganismů.
Subjekt: Univerzita Palackého Olomouc, přírodovědecká fakulta - katedra botaniky
Maximální výše podpory:
 do 100% prokázaných nákladů na uchování sbírky kultur fytopathogenních hub, sinic a řas, nejvýše však do výše 420.000,- Kč.
Podmínky poskytnutí podpory: podání koordinátorem doporučené žádosti podpory do 31.8.2001 na MZe.

4. Podpora na koordinaci a realizaci národních programů uchování a využití genetických zdrojů pro zemědělství
Účel
Zajištění dlouhodobé funkce jednotlivých národních programů uchování a využití genetických zdrojů pro zemědělství a jejich koordinace v souladu s mezinárodními standardy a „Konvencí o biodiverzitě“ a dalšími uzavřenými mezinárodními dohodami na organizační úrovni nejvyspělejších států, vybudování a zajištění centrálního informačního systému a centrální evidence genetických zdrojů dle mezinárodních modelů a uchování a rozšíření stávající mezinárodní spolupráce v této oblasti, zajištění odborné kontroly jednotlivých příjemců podpory. U této podpory je možno v Rozhodnutí stanovit, že podpora bude poskytnuta formou splátek ke krytí dílčího plnění úkolu.

4.1. Koordinace a realizace „Národního programu uchování a využití genetických zdrojů hospodářských a užitkových zvířat, ryb a včel“
Podpora na zajištění funkce „Národního programu uchování a využití genových zdrojů hospodářských a užitkových zvířat“, v souladu s přijatou mezinárodní „Dohodou o biologické rozmanitosti“ a se zákonem 134/1999 Sb., metodického vedení a koordinace výše uvedeného „Národního programu“, výkonnostních zkoušek, tvorby a vývoje databází, evidence genetických zdrojů a analýzy programu šlechtění, odborného posuzování a prověřování oprávněnosti žádostí o podporu na uchování genetických zdrojů dle části B.1. tohoto Opatření a veškeré kontroly v rámci tohoto programu, zajišťování metodiky shromažďování, dokumentace, charakterizace, konservace a využívání genetických zdrojů hospodářských a užitkových zvířat v rámci uvedeného „Národního programu“, zajišťování standardizace v souladu s přijatými mezinárodními standardy a závazky.
Subjekt: Výzkumný ústav živočišné výroby, Uhříněves
Maximální výše podpory:
 do 100% prokázaných nákladů, maximálně však do výše finančního limitu 4.500.000,- Kč.
Podmínky poskytnutí podpory: podání žádosti o podporu do 31.8.2001 na MZe.

4.2. Koordinace a realizace „Národního programu uchování a využití genofondu rostlin“
Podpora na zajištění funkce „Národního programu uchování a využití genofondu rostlin“ v souladu s přijatou mezinárodní „Dohodou o biologické rozmanitosti“ a se zákonem 134/1999 Sb., metodického vedení a koordinace výše uvedeného „Národního programu“, odborného posuzování a prověřování oprávněnosti žádostí o podporu na uchování genetických zdrojů dle části B.2. tohoto Opatření a veškeré kontroly v rámci tohoto programu, zajišťování metodik shromažďování, dokumentace, charakterizace, konservace a využívání genetických zdrojů rostlin v rámci uvedeného „Národního programu“, zajišťování standardizace v souladu s přijatými mezinárodními standardy a závazky, zabezpečení provozu a služeb „Národního informačního systému genetických zdrojů rostlin“ (EVIGEZ) a „Národní genové banky“, doplňování databází EVIGEZ pro veškeré kolekce v ČR (pasportní, popisná a skladová data), rozvoj tohoto systému se zajištěním mezinárodní kompatibility s obdobnými mezinárodními databázemi, poskytováni informací domácím i zahraničním uživatelům spolu se zajišťováním mezinárodní spolupráce a účasti na budování evropských plodinových databází, poskytování bezplatného servisu dlouhodobého skladování semenných vzorků v kontrolovaných podmínkách v Genové bance pro ostatní řešitele „Národního programu“ a distribuci semen uživatelům a výměnu vzorků se zahraničím v souladu s mezinárodními standardy a závazky ČR, monitorování dlouhodobého skladu a regeneraci vzorků.
Subjekt: Výzkumný ústav rostlinné výroby Ruzyně - Genová banka
Maximální výše podpory:
 do 100% prokázaných nákladů, maximálně však do výše finančního limitu 3.500.000,- Kč.
Podmínky poskytnutí podpory: podání žádosti o podporu do 31.8.2001 na MZe.

4.3. Koordinace a realizace „Národního programu konzervace a využití genofondu mikroorganismů a drobných organismů hospodářského významu“
Podpora na zajištění funkce „Národního programu konzervace a využití genofondu mikroorganismů a drobných organismů hospodářského významu“, v souladu s přijatou mezinárodní „Dohodě o biologické rozmanitosti“ a se zákonem 134/1999 Sb., metodického vedení a koordinace výše uvedeného „Národního programu“, tvorby a vývoje databází, odborného posuzování a prověřování oprávněnosti žádostí o podporu na uchování genetických zdrojů dle části B.3. tohoto Opatření a veškeré kontroly v rámci tohoto programu, zajišťování metodiky shromažďování, dokumentace, charakterizace, konservace a využívání genetických zdrojů hospodářsky významných mikroorganismů a drobných živočichů v rámci uvedeného „Národního programu“, zajišťování standardizace v souladu s přijatými mezinárodními standardy a závazky.
Subjekt: Výzkumný ústav rostlinné výroby, Ruzyně
Maximální výše podpory:
 do 100% prokázaných nákladů, maximálně však do výše finančního limitu 600.000,- Kč.
Podmínky poskytnutí podpory: podání žádosti o podporu do 31.8.2001 na MZe.

Část C
1. Vyúčtování podpory
a) Případné vrácení rozdílu mezi výší poskytnuté a skutečně vyčerpané dotace (uznaných nákladů) provede příjemce nejpozději do 10.12.2001 zpět do státního rozpočtu. Příjemce dotace je povinen předložit odboru výzkumu, vzdělávání a poradenství MZe vyúčtování poskytnuté dotace s komentářem použití poskytnutých prostředků dotace v termínu stanoveném pro zúčtování finančních vztahů se státním rozpočtem za rok 2001.
b) U podpory B1., B.2. a B.3. přiloží vyúčtování s komentářem a analýzou použití poskytnutých prostředků dotace rovněž samostatně ke své Výroční zprávě zpracované podle pokynů příslušného koordinátora Národního programu, která bude sloužit jako podklad k vypracování Výroční zprávy koordinátora za příslušný Národní program.
c) U podpory B.4. VÚŽV a VÚRV vyúčtování s komentářem a analýzou použití poskytnutých prostředků dotace bude samostatnou přílohou Výroční zprávy koordinátora příslušného „Národního programu“, zpracované podle pokynů gesčního odboru MZe.

2. Účinnost
Těmito Zásadami se upravují podmínky poskytování a užití účelové dotace na zachování vybraných genetických zdrojů pro rok 2001. Zásady jsou platné a účinné dnem podpisu.

V Praze dne 13. 6. 2001 Ing. Jan Fencl
ministr zemědělství

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down