13.03.2001 | 09:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Mimořádná veterinární opatření

Ministerstvo zemědělství jako orgán příslušný podle § 44 odst. 1 písm. f) zákona č. 166/1999 Sb., o veterinární péči a o změně některých souvisejících zákonů (veterinární zákon), ve znění pozdějších předpisů, nařizuje podle § 54 odst. 2 písm c) a odst. 3 veterinárního zákona k ochraně státního území před zavlečením a šířením slintavky a kulhavky na území České republiky tato mimořádná veterinární opatření:

1) Zakazuje se dovoz a tranzit živých sudokopytníků, zejména skotu, prasat, ovcí a koz (dále jen „vnímavých zvířat“), dovoz masa, tepelně neopracovaných masných výrobků, tepelně neopracovaného mléka a tepelně neopracovaných mléčných výrobků a ostatních živočišných produktů z vnímavých zvířat, včetně veškerých potravin pro osobní spotřebu ze zemí Evropské unie a Polska.

Zákaz dovozu se netýká těchto potravin a surovin živočišného původu:

a) mléka - pro lidskou spotřebu, které bylo ošetřeno:

- minimálně teplotou 132° C po dobu jedné sekundy,
- při pH pod 7,0 jednoduchou pasterizací (HTST - 72oC po dobu 15 vteřin)
- při pH 7,0 a vyšším, dvojím tepelným ošetřením (HTST - 72oC po dobu 15 vteřin)

b) masných výrobků, které byly tepelně ošetřené a u nichž teplota v jádře výrobků dosáhla min. 70oC po dobu 30 min.

2) Zákaz se nevztahuje na surové a vyčiněné kůže, podrobené některému z následujících ošetření:

- nasolení mořskou solí doplněnou 2% uhličitanu sodného trvající 7 dní,
- základní ošetření vápnem s hodnotou pH 12-13 po dobu 8-10 hod., následované vhodnou neutralizací vápna a ošetření kyselinou s hodnotou pH 1-3 po dobu 8-10 hod.,

Ošetřené kůže musí být účinně odděleny od kůží neošetřených.

3) Chovatelé jsou povinni zkontrolovat stav ochrany svých chovů před zavlečením SLAK
- zajistit úplnost a neporušenost oplocení chovů,
- učinit opatření, která zabrání psům, kočkám, drůbeži, holubům, apod. přístup do provozovny a stájí,
- umístit dezinfekční zařízení u vchodů – nejlépe ponornou rohož s roztokem 2% louhu sodného. Jako dezinfekční prostředek je rovněž možno použít chlórové preparáty ve 3 - 5% koncentraci. Pokud je teplota pod bodem mrazu je třeba přidat 10% kuchyňské soli,
- umístit dezinfekční zařízení u vjezdů – průjezdnou vanu naplnit dezinfekčním roztokem, nejlépe 3 - 5% roztokem Chloraminu s přídavkem 10% kuchyňské soli. Místo dezinfekční vany lze zajistit účinnou dezinfekci vozidel při vjezdu, postřikem dezinfekčním roztokem.

4) Chovatelé jsou povinni mít k veškerým přemístěním a vnitrostátní přepravě vnímavých zvířat veterinární osvědčení vydané okresní/městskou veterinární správou.

5) Chovatelé jsou povinni při jakémkoli přemístění vnímavých zvířat zabezpečit jejich vyšetření tak, jako by byla podezřelá z onemocnění slintavkou a kulhavkou.

6) Majitelé cirkusů a zvěřinců jsou povinni při přemísťování mimo okres zajistit klinické vyšetření vnímavých zvířat a mít vystaveno na tato zvířata veterinární osvědčení.

7) Soukromí veterinární lékaři jsou povinni při jakémkoli přemístění vnímavých zvířat provést jejich vyšetření tak, jako by byla podezřelá z onemocnění slintavkou a kulhavkou a uvést výsledek tohoto vyšetření do zdravotního potvrzení.

8) Okresní/ městské veterinární správy jsou povinny při potvrzování veterinárního osvědčení, osvědčit nákazovou situaci v okrese, po provedení kontroly chovu, ze kterého jsou zvířata přemísťována.

9) Zakazuje se pořádání svodů vnímavých zvířat a pozastavuje se platnost vydaných veterinárních podmínek ke konání svodu.

10) Provozovatelé parkovišť a stravovacích zařízení podél dálnic jsou povinni zajišťovat neškodné odstraňování zbytků jídel ( spálením nebo odvozem do asanačního podniku).

11) Provozovatelé letišť a přepravní společnosti jsou povinni zabezpečit:
- neškodné odstraňování zbytků jídel,
- nainstalovat dezinfekční rohože s účinnou dezinfekcí v místech výstupu cestujících z letadel,
- zabezpečit dezinfekci obuvi u cestujících ze zemí EU a Polska s využitím dezinfekčních rohoží,
- zabezpečit informaci pro cestující a personál letadel ze zemí EU a Polska o dovozu výše uvedených potravin. Cestující jsou povinni tyto potraviny odevzdat do instalovaných nádob v celním prostoru.
- instalovat informační tabule v místě likvidace potravin,
- ukládat konfiskované potraviny v nepropustných obalech do uzamykatelných kontejnerů a zajistit odvoz k neškodnému zpracování (spálení, zpracování v asanačním podniku).

12) Ukládá se Českým drahám a přepravcům v silniční přepravě zajistit neškodné odstraňování zbytků jídel.

13) Na hraničních přechodech všeho typu, včetně turistických zajistí:

A) Okresní veterinární správy do jejichž územní působnosti patří určený přechod:
- nainstalování dezinfekčních rohoží s účinnou dezinfekcí v místech vstupu automobilů ze zemí EU a Polska,
- zabezpečení dezinfekce obuvi u cestujících ze zemí EU a Polska (včetně železniční dopravy) s využitím dezinfekčních rohoží,
- informaci pro cestující ze zemí EU a Polska o zákazu dovozu výše uvedených potravin a o povinnosti tyto potraviny odevzdat do instalovaných nádob v celním prostoru.

B) Obce na jejichž území se nachází určený přechod:
- zabezpečení ukládání konfiskovaných potravin v nepropustných obalech do uzamykatelných kontejnerů a odvoz k neškodnému zpracování (spálení),
- nainstalování informačních tabulí v místě likvidace potravin,

C) Pohraniční policie ČR a Generální ředitelství cel MF ČR:
- účinným způsobem kontrolování dodržování stanovených režimových veterinárních opatření na hraničních přechodech včetně železničních a říčních.

14) Ukládá se přednostům okresních úřadů příhraničních okresů svolat krizové štáby k zabezpečení plnění stanovených úkolů v teritoriu okresu.

Odůvodnění:

Uvedená opatření se ukládají, na základě výskytu nebezpečné nákazy slintavky a kulhavky u hospodářských zvířat ve Spojeném království Velké Británie a Severního Irska a podezření z výskytu v některých zemích Evropské unie, k ochraně státního území České republiky před zavlečením této nákazy.

Ustanovení bodu 1 – 12 vstupují v platnost 13. 3. 2001 v 00:00 hod.
Ustanovení bodu 13 vstupuje v platnost nejpozději 15. 3. 2001 v 00:00 hod.
Tato mimořádná veterinární opatření se nařizují do 27. března 2001.

V Praze dne 12. března 2001

Ing. Jan Fencl
Ministr zemědělství ČR

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down