Kotelna na biomasu o výkonu devět megawattů by měla vzniknout přestavbou hnědouhelného zařízení v Bystřici nad Pernštejnem na Žďársku. Celá přestavba, která bude zahájena v únoru, si vyžádá investiční náklady 122 miliónů korun.
Na začátku letošní topné sezóny by pak kotelna měla začít dodávat teplo asi do 1000 bytů na bystřickém Sídlišti I. Informoval o tom vedoucí odboru výstavby městského úřadu Stanislav Bartoš.
"Investici vyvolalo převzetí kotelny od s.p. Geam," řekl Bartoš s tím, že objekt vyžadoval rekonstrukci. "Protože se naskytly státní dotace, rozhodli jsme se pro biomasu," doplnil. "Základ pro výpočet dotací je 118 milionu korun, z nichž po 40 procentech činí státní dotace a bezúročná půjčka města od státu. Dalších 20 procent musíme mít spolu se zbývajícími čtyřmi milióny korun v hotovosti," vysvětlil Bartoš financování celé akce.
Dotace pak město čerpá ze Státního fondu životního prostředí, který v jednom z programů podporuje právě projekty pro zlepšení životního prostředí. "Cena tepla by měla být pod cenou tepla získaného spalováním plynu," doplnil Bartoš s tím, že skutečnost ukáže až provoz. Projekt kotelny zahrnuje i výstavbu propojení s další kotelnou ve městě, předávací stanici a navíc ještě jeden rozvod směrem k bystřickému náměstí.
Na něj by se měly napojit domy města na náměstí a další objekty podél trasy, tedy základní škola, zvláštní škola nebo střední zemědělská škola a učiliště. "Kotelna může spalovat prakticky všechno, uvažujeme o spalování kůry, lehké nebo těžké slámy, odštěpků a také rychle rostoucích dřevin," doplnil Bartoš. Zde město ve spolupráci se střední zemědělskou školou a jednou soukromou firmou zkouší zakládat plantáž takovýchto dřevin. Letos by se měly pěstovat asi na třech hektarech půdy.
Pro úplnou soběstačnost by je město muselo pěstovat asi na 1000 hektarech. K tomu ale podle Bartoše nikdy nedojde, protože část hmoty bude vždy tvořit dřevní a jiný odpad. Na letošek má kotelna již částečně nasmlouván právě dřevní odpad.