Předložení nového zákona a státní koncepce myslivosti požadují myslivecké spolky. Podle organizátorů sobotního setkání ve Žďáru nad Sázavou by měl stát dotovat například krmení zvěře, likvidaci přenašečů nákaz a více přispívat na výzkum v této oblasti.
"Zvěř je přírodním bohatstvím státu, proto by měl za ně odpovídat. Nemůže po myslivcích chtít, aby se bez dotací starali například o přikrmování zvěře, sledování jejího zdravotního stavu, podíleli se na prevenci a likvidaci nákaz, či regulaci kvůli škodám na lesním a zemědělském majetku," řekl jeden z iniciátorů sobotního setkání ve Žďáru nad Sázavou Libor Řehák.
Myslivci podle něj na svou činnost ročně vynaloží kolem dvou miliard korun, a to i z rodinných rozpočtů. Myslivci také požadují, aby po vstupu Česka do Evropské unie bylo vyhlášeno desetileté moratorium na prodej a pronájem honiteb cizincům. Myslivecké spolky by se také měly vnitřně transformovat, aby zmizely excesy střílení myslivců po sáňkující dětech, připomněl Řehák nedávný případ, kdy myslivec na Šumpersku omylem postřelil chlapce, kterého si spletl s kancem.
Ředitel odboru státní správy lesů a myslivosti ministerstva zemědělství Jaromír Vašíček přiznal, že koncepce myslivosti v ucelené formě neexistuje. Českomoravská myslivecká jednota podle něj dostává ročně příspěvek na osvětu kolem 600 000 korun, Státní veterinární správa pak přispívá na regulaci černé zvěře několika milióny korun. Na udržování biotopů v honebních revírech lze podle Vašíčka využít státní dotace. V ČR je asi 120 000 nimrodů, kteří se sdružují v Českomoravské myslivecké jednotě, Asociaci profesionálních myslivců, Řádu sv. Huberta, či v Safari Club International.