Pod velkým politickým tlakem se kvůli takzvané nemoci šílených krav (BSE) ocitli němečtí ministři zemědělství a zdravotnictví Karl-Heinz Funke a Andrea Fischerová.
Jejich kritici jim vyčítají, že problém podcenili a možná dokonce záměrně ignorovali, a z řad opozice sílí volání po jejich demisi. Deník Welt am Sonntag včera zveřejnil dopis profesora zoologie Sieverta Lorenzena z univerzity v Kielu, kterým autor již loni v lednu informoval ministra Funkeho, že první případy choroby byly v Německu zaregistrovány již před deseti lety. Ministr však přesto nadále veřejně tvrdil, že v SRN se nemoc nevyskytuje a německé hovězí je zcela nezávadné. "Naráželi jsme do zdi, první případy BSE, zjištěné v letech 1989 až 1991, byly prostě zametány pod koberec," uvádí profesor Lorenzen.
Ministerstvo bylo nuceno přiznat výskyt choroby až v listopadu 2000 po zjištění nových případů. Dodnes bylo v Německu potvrzeno sedm onemocnění krav chorobou BSE, další dva podezřelé případy se ještě přešetřují. Ministryni zdravotnictví zase obviňuje týdeník Der Spiegel ve svém pondělním vydání, že dva měsíce zadržovala informaci Evropské unie o BSE a nepředala ji ministerstvu zemědělství. Fischerová tuto informaci okamžitě popřela a označila za nepravdivou, opoziční strany CDU a FDP však oficiálně vyzvaly kancléře Gerharda Schrödera, aby ministryni odvolal.