06.12.2000 | 09:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Prohlášení Mlékařského fóra

Ze včerejšího Mlékařského fóra, které organizovaly Agrární komora ČR, Svaz zemědělských družstev a společností, Českomoravský svaz zemědělských podnikatelů a odbytové družstvo Mlecoop ve Větrném Jeníkově, vzešlo prohlášení účastníků. Přinášíme jej v úplném znění.

Chov skotu, produkce mléka a hovězího masa je rozhodujícím odvětvím českého zemědělství. Vedle produkčních funkcí má chov skotu nezastupitelný vliv na zvyšování úrodnosti půdy, údržbu krajiny, osídlenost venkova a zaměstnanost. Stavy skotu za období posledních 10 let poklesly o více jak polovinu a současný stav reprodukce je nepříznivý. Přesto, že vlivem špatné agrární politiky státu byl chov skotu ztrátový, mnohým zemědělcům se podařilo chovy udržet, za podpory PGRLF modernizovat technologie a výrazně zvýšit průměrnou roční produkci mléka na více než 5200 litrů mléka na dojnici při velmi dobré kvalitě.
K dosažení plné konkurenceschopnosti v rámci EU, kam naše země směřuje, je nezbytné situaci v chovu skotu a zejména v produkci mléka stabilizovat a dosáhnout přiměřené rentability. Za tím účelem na základě zákona o Státním zemědělském intervenčním fondu a příslušného nařízení vlády ze dne 22.11. t.r. budou od 1.4.2001 uplatněny mléčné kvóty. Toto opatření vytváří jeden z předpokladů pro postupné cenové srovnání našich producentů s producenty EU, kteří v současném období dostávají za mléko v průměru 10,85 Kč/kg, tj. oproti naší ceně, která nedosahuje ani 7,50 Kč/l, téměř o polovinu více. Dáváme důvěru odbytovému družstvu MLECOOP, který by měl svou obchodní politikou dosáhnout v roce 2001 zvýšení farmářské ceny mléka nad úroveň minimální ceny 7,60 Kč/l vyhlášené nařízením vlády, tj. při ocenění kvalitativních znaků na úroveň 8,50 Kč/l. K tomu:

1. Podporujeme požadavek ČM svazu mlékárenského, aby bylo zajištěno financování exportu ve vazbě na skutečnou cenu nakupovaného mléka a ne pouze ve vazbě na vyhlášenou minimální cenu.
2. Zastavit dodávky mléka do mlékáren, které nedodržují ani minimální cenu, ani podmínky placení a nejsou schopny reagovat na požadovaný nárůst ceny.
3. Přijmout účinná opatření k zastavení dovozu mlékárenských výrobků, zejména dovozů prováděných podvodným způsobem.
4. Ze strany MLECOOPu připravit ve spolupráci s mlékárenským svazem jednání k naplnění těchto požadavků.

Žádáme ministra zemědělství a předsedu prezidia Státního zemědělského intervenčního fondu, aby podle zákona o tomto fondu jmenoval komoditní výbor pro chov skotu, který by řešil zdokonalení nástrojů pro zvýšení konkurenceschopnosti a přizpůsobení pravidlům EU. Současně klademe důraz na práci komise pro chov skotu Agrární komory ČR, která musí usilovat o dosažení konsensu mezi návrhy členských svazů a komor.
Za nejdůležitější v této souvislosti považujeme:

a) Vůči EU jednoznačně deklarovat kvótu 3,1 mld. kg mléka s tím, že jsou činěna opatření, aby se tohoto objemu postupně dosáhlo.
b) Deklarovat, že rozdíl mezi národní kvótou a individuálními produkčními kvótami na příslušný kvótový rok představuje objem kvóty uložený do klidu.
c) Uplatnit odpovídající kompenzaci mléčných kvót.
d) Zvýšit domácí spotřebu mléka a mléčných výrobků. Za tím účelem připravit nařízení vlády, které by vedle podpory školního mléka řešilo i podporu spotřeby odstředěného a sušeného odstředěného mléka, především k výrobě krmných směsí. Podpořit spotřebu másla k výrobě pečiva, pro humanitární a další obdobné účely.
e) Požadovat ze strany MLECOOPu na mlékárnách příplatkový systém za vyšší kvalitativní znaky dodávaného mléka, zejména nad 28 g bílkovin/l a nad tučnost 36 g/l. Zároveň by i zemědělci měli vyjít vstříc zpracovatelům v jejich požadavcích na výrobu specifických mlékárenských výrobků.

V reakci na vystoupení MUDr. Bojara a dalších k problematice BSE:
- Odmítáme nezodpovědné názory nemající oporu v objektivních zjištěních, vycházející pouze z osobního názoru interpreta.
- Požadujeme provedení kvantifikace újmy vzniklé chovatelům skotu z důvodu BSE. Tuto újmu chovatelům nahradit.
- Zamezit nejen dovozu hovězího masa z 10 zemí EU, ale současně požadovat na SZIF, aby urychleně vyhlásil podmínky nákupu a následného vývozu přebytků hovězího masa na trhy, které se ve světě uvolnily.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down