Většina domácích zemědělců kvůli obavám z tzv. nemoci šílených krav (BSE) zaznamenala pokles zájmu kupujících o hovězí maso.
Výroba některých zpracovatelů hovězího se propadla až na jednu čtvrtinu. I v současné době však existují firmy, kterých se tato situace zatím příliš nebo vůbec nedotkla. "Pokles zájmu o hovězí jsme rozhodně zaznamenali. Zatím se ale nedá přesně vyčíslit, jaké škody nám to přineslo. Důležité bude, jak dlouho tato situace bude trvat," říká předseda Zemědělského družstva Luštěnice na Mladoboleslavsku Pavel Hrdlička.
Oslovení zemědělci se shodovali v tom, že tato aféra neodpovídá skutečné situaci v České republice. Rovněž masokombinát Skaličan Česká Skalice, který je největším zpracovatelem masa v Královéhradeckém kraji, zaznamenal u odběratelů pokles zájmu o hovězí maso zhruba o polovinu. "Omezili jsme porážky. Bezprostřední ztráty vyčíslené nemáme," řekl ředitel podniku Miroslav Šolc. Ještě do konce minulého týdne přitom Skaličan žádný pokles zájmu o hovězí maso nepocítil. "Věříme, že půjde jen o krátkodobý pokles," řekl Šolc.
V a.s. ZS Bečváry na Kolínsku klesla výroba hovězího na necelou čtvrtinu. Podle ředitele Jana Škarky současná situace na trhu poškodí firmu ne jako výrobce, ale jako zpracovatele.
Zemědělskému družstvu Sedlec u Mikulova na Břeclavsku klesl odbyt až o 40 procent. Jen na měsíc prosinec chtějí odběratelé z 24 býků v jatečné hmotnosti pouhých osm. "Kampaň kolem BSE dělá problémy, zvířata budou přerůstat, zvyšují se náklady a rovněž je ohrožena krmivová základna," řekl předseda družstva Jan Hajda.
Potíže s odbytem má také a.s. Zemos ve Velkých Němčicích, člen odbytového družstva Agropork. Nabízeli jsme 36 kusů zvířat, ale nejsme je schopni uplatnit, uvedl ředitel firmy Jiří Vávra. Odběratelé se podle něj nyní snaží stlačit cenu zhruba o dvě koruny na kilogram v každé kategorii masných zvířat.
Rovněž na Jihlavsku zaznamenávají někteří větší producenti hovězího masa omezení výkupu ze strany masokombinátů. U menších a středních prvovýrobců se zatím pokles prodejů neprojevil, protože většinou v této době neplánovali žádné prodeje. Velcí i střední prvovýrobci se však shodují, že panika okolo nemoci šílených krav se začíná projevovat v poklesu cen hovězího.
Oblastí, kde zemědělci zatím pokles zájmu o hovězí maso nepocítili, je mimo jiné Liberecko. "O hovězí je větší zájem, než jsou zemědělci schopni uspokojit, protože tady na severu je ho nedostatek," řekl ředitel Agrární komory pro Liberec a Jablonec nad Nisou Vítězslav Kverka. Úněšovský statek, který je jedením z největších zemědělských podniků v Plzeňském kraji, rovněž zatím podle ředitele Miloslava Mentlíka pokles odbytu nepociťuje. Odbyt hovězího se nesnížil, ale naopak vzrostla poptávka po vepřovém. To však je podle něj obvyklé každý rok před vánocemi.
Také akciová společnost ZEMSPOL z Českého Meziříčí na Rychnovsku zatím pokles zájmu o masné býky nezaznamenala. "Pokud však bude pokračovat pokles zájmu spotřebitelů o hovězí maso, odrazí se to i u nás," řekl ředitel firmy Rudolf Šichan. Do existenčních potíží by to sice podnik dostat nemělo, nicméně dopad do hospodářského výsledku a zaměstnanosti by byl citelný, uvedl.
Problémy s odbytem hovězího masa nepocítil dosud v souvislosti s takzvanou nemocí šílených krav ani největší chovatel dobytka na Mostecku, s.r.o. Equi Bořeň Svinčice. "Po zákazu dovozu hovězího dobytka ze zemí EU očekáváme naopak boom našeho masa na český trh. Dobytek totiž výhradně spásáme a krmíme senem, šrotem a kukuřicí. Žádné dokrmovací produkty včetně masokostní moučky jsme nikdy nepoužívali," řekl ředitel firmy Jaroslav Podolan.
Státní veterinární správa zakázala s platností od 1. prosince dovoz skotu, hovězího masa a výrobků z něj ze zemí EU, v nichž se vyskytly u skotu domácího původu případy nemoci šílených krav. Anketa v minulém týdnu zjistila, že většina zpracovatelů a prodejců hovězího masa již registrovala v souvislosti s obavami z nemoci šílených krav pokles zájmu odběratelů o hovězí maso. Odbyt klesl v rozmezí od 15 do 50 procent.