Hlavními problémy českých a moravských vesnic jsou nezaměstnanost jejich obyvatel, změny v zemědělství a finančně velmi náročná údržba kulturních památek na venkově. Uvedl to řekl ministr pro místní rozvoj Petr Lachnit ve Sloupu na Blanensku, jejíž představitelé převzali dnes cenu Vesnice roku 2000. Podle ministra se ale situace v této oblasti v ČR postupně zlepšuje.
"Stále méně je na venkově využívána půda k zemědělství. Tím se mění nejen charakter krajiny, ale obce musí kvůli tomu bojovat se zvyšující se nezaměstnaností," uvedl Lachnit. Připomněl, že mnohým obcím se i přes nedostatek financí daří udržovat památky, které obdivují turisté. Zároveň se péčí o kulturní dědictví vytvářejí v rámci turistického ruchu i nová pracovní místa. Lachnit dodal, že rehabilitace venkova není jen trendem v ČR, ale i v ostatních evropských zemích. Ministr připomněl, že vesnice v období prudkého průmyslového rozvoje opouštělo mnoho mladých lidí, kteří odcházeli za lepším výdělkem do měst. Nyní se naopak obce snaží výstavbou bytů, které jsou na venkově levnější než ve městech, přilákat mladé lidi zpět, dodal ministr.
V rámci obnovy a rozvoje venkova bylo od roku 1994 podle Jiřího Vačkáře z ministerstva pro místní rozvoj investováno ze státního rozpočtu a různých rozvojových programů na tyto účely téměř pět miliard korun. Objem těchto prostředků se každý rok zvyšuje. Letos byly obce podpořeny prostřednictvím ministerstva 570 miliony korun. "Na příští rok bychom chtěli získat ještě více prostředků pro venkov," dodal Vačkář. Jednou z akcí na podporu rozvoje venkova je soutěž Vesnice roku, v níž jsou oceňovány obce nejen za svůj celkový vzhled, ale i služby a pracovní příležitosti, které poskytují svým občanům.