Ministr zemědělství Jan Fencl předloží zítra vládě návrh kandidátů do prezidia Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF).
Fond v srpnu nahradil dosavadní Státní fond tržní regulace v zemědělství a má mimo jiné umožnit zavedení kvót pro zemědělské výrobce.
Dozorčí radu SZIF, složenou ze čtyř poslanců a jednoho senátora, teprve navrhne Parlament. Předsedou prezidia je ze zákona ministr Fencl a místopředsedou náměstek ministra financí Jiří Volf. Ministerstvo průmyslu a obchodu by měl podle návrhu zastupovat náměstek ministra Jiří Maceška.
Ostatními členy prezidia by se měli stát Fenclem navržení dva zástupci MZe, a to náměstek ministra Antonín Kalina a ředitelka odboru potravinářské výroby Zdeňka Pešková. Čtyři posty v prezidiu náleží nevládním organizacím. Za Svaz zemědělských družstev a společností doporučil Fencl tajemníka svazu Jana Sedmidubského a Asociaci soukromých zemědělců by měl zastupovat člen předsednictva Josef Stehlík. Potravinářskou komoru by měl reprezentovat Jaroslav Šebesta a Agrární komoru Jan Záhorka.
Intervenční instituci je povinna zřídit každá členská země EU. Fond by se měl postupně vyvinout v subjekt, který bude zajišťovat stabilitu trhu se zemědělskými komoditami, podporu zemědělství a plnění dalších úkolů v rámci Společné zemědělské politiky EU. Postupný vývoj SZIF v intervenční agenturu EU by měl skončit 1. ledna 2003, kdy se předpokládá vstup ČR do EU. Do roku 2002 by podle doporučení expertů EU měl stoupnout počet zaměstnanců fondu z předpokládaných počátečních 42 osob pro rok 2000 nejméně na 124 osob pro rok 2003. Správní výdaje na fungování fondu by se měly zvýšit zhruba z 24 miliónů korun v roce 2000 a po vstupu do EU by každoročně měly představovat přibližně 71 miliónů korun.