Stálé nebezpečí šíření bovinní spongiformní encefalopatie skotu (BSE) vede k úvahám, které mohou mít převratný význam pro výrobu krmných směsí.
Francouzský ministr zemědělství Jean Glavany řekl, že Francie musí být připravena na totální zákaz zkrmování masokostních mouček v krmných směsích pro zvířata. Dále uvedl, že v této souvislosti je třeba hledat náhradní zdroje bílkovin do krmiv. Přikročí-li se k zákazu zkrmování masokostních mouček, přestože to z hlediska bezpečnosti potravin není bezpodmínečně nutné, zabrání se tak, podle něj, případným nebezpečím a podvodům. O zákazu je třeba uvažovat.
Je nutno připomenout, že již desetiletí platí zákaz zkrmovat masokostní moučky z přežvýkavců přežvýkavcům. Tento zákaz platí deset let i v naší republice. Kromě toho je v naší republice kafilerní surovina již 40 let zpracovávána bezpečným způsobem, tj. při teplotě 130 stupňů Celsia, při tlaku 3 barů po dobu 20 minut.
Ani poslanci Evropského parlamentu, ani vědci nezastávají názor, že by bylo potřeba vyhlásit totální zákaz používání masokostních mouček. Ve Velké Británii však tak již učinili, přemýšlí o tom ve Švýcarsku a nyní i ve Francii.
Nebudou-li masokostní moučky používány, je potřeba uvažovat o náhradě této bílkovinné složky v krmivech pro zvířata. Jednou z možností by byly rostlinné bílkoviny, z nichž se jeví jako nejvýhodnější bílkovina sójová. To by znamenalo zvýšit osevní plochy sóji, ovšem přitom by bylo třeba řešit stávající mezinárodní smluvní omezení.
V konečném důsledku to může mít vliv na zdražení zdravotní asanace prostředí, tj. likvidace kadáverů uhynulých zvířat a jatečného odpadu. Příjmy z finálních produktů (moučky, kafilerního tuku apod.) dosud nejen pokrývaly náklady na tuto asanaci, ale přinášely i zisky.
Všechny tyto okolnosti Státní veterinární správa ČR pečlivě sleduje a zvažuje, neboť podle Josefa Holejšovského, jejího ústředního ředitele, mohou ve svých důsledcích znamenat změnu cen některých komodit i nutnost přijímat obdobná opatření, jaká doporučí Evropská komise v zemích EU.