Přestože v ČR převážně panuje v souvislosti s očekávaným zveřejněním hodnotící zprávy Evropské komise většinou optimismus, všichni s napětím očekávají rozhodující den, jímž je středa osmého listopadu. Podle Davida Ringrose z Delegace EK v Praze bude hodnotící zprávu, která objektivně popisuje pokrok kandidátských zemí od vydání minulé zprávy a také situaci v těchto zemích (vše na základě tzv. kodaňských kritérií), doprovázet dokument o rozšíření EU. Tento dokument vychází z hodnotící zprávy, která probírá jednotlivé kandidátské země, dává ale údaje této zprávy do souvislostí. Nesestavuje však nějaký oficiální „žebříček“ úspěšnosti kandidátů, ale připomíná, které státy si v určité oblasti vedou hůře, které lépe.
Osmého listopadu ráno by měla hodnotící zprávu, která byla napsána již před měsícem, formálně schválit a přijmout Evropská komise. Odpoledne téhož dne v 14.30 hodin bude o hodnotící zprávě a strategickém dokumentu informovat poslance Evropského parlamentu předseda Evropské komise Romano Prodi a komisař pro rozšíření EU Guenter Verheugen. Až teprve poté bude zpráva odeslána všem kandidátským zemím.
A odkud čerpá EK informace pro napsání své zprávy? Z odpovědí jednotlivých zemí na podrobný dotazník. Ten zodpovídají jednotlivé rezorty a za každýá stát odesílá příslušné ministerstvo zahraničí. Zároveň si i EK zjišťuje u nevládních organizací, jak daný stát plní kodaňské kritérium týkající se lidských práv. Světová banka, Mezinárodní měnový fond a Evropská banka pro obnovu a rozvoj pomáhají svými informacemi doplnit obrázek týkající se kodaňského kritéria zaměřeného na ekonomiku. O kodaňském kritériu administrativně právním má podle Ringrose díky negociačnímu vyjednávání dosti informací sama komise.