Státní rostlinolékařská správa ČR (SRS) upravila od 12. října postup kontroly při vývozu osiva a potravinářského či krmného zrna pšenice, žita a triticale do zemí, které nově uvádějí zakrslou sněť pšeničnou v seznamu karanténních škodlivých organismů.
Roldán z tiskového oddělení ministerstva zemědělství s tím, že opatření se týká vývozů do Albánie, Chorvatska, Lotyšska, Maroka, Polska, Slovinska, Tuniska a Turecka.
„Rostlinolékařskou kontrolu před vývozem uvedených obilovin do těchto zemí lze nyní ukončit až na základě potvrzení absence chlamydospor sněti zakrslé ve vzorcích obilek, které SRS odebrala z vyvážených partií,“ řekl Roldán. Podle něj je zavedení tohoto opatření nutné s ohledem na zvýšené riziko výskytu sněti zakrslé v zásilkách pšenice, žita a triticale z letošní sklizně. Opatření má tak předejít pozastavení a vracení zásilek pšenice, žita a triticale z české produkce.
Potvrzení absence chlamydospor lze však provést jen na základě testu odebraného vzorku v laboratoři správy. Odběry vzorků ze skladů, sil nebo z dopravních prostředků proto zajistí spolu s transportem do laboratoří okresní pracoviště SRS. Testy, které jsou součástí kontroly při vývozu, správa nezpoplatňuje. Doba od odebrání vzorku do ukončení testu potrvá podle SRS přibližně týden a výsledky testování sdělí vývozcům pracovníci okresních pracovišť, kteří vzorky odebrali.
Na zásilky ze skladů a sil zamořených snětí zakrslou pro vývoz do zemí, které ji uvádějí na seznamu karanténních škodlivých organismů, správa osvědčení nevystaví. Sklady a sila s negativním výsledkem bude pak SRS vzorkovat vždy znovu před každým vývozem. Výskyt ostatních snětí, nekaranténních pro určitou dovážející zemi, ve vzorku nebude SRS posuzovat jako důvod odmítnutí osvědčení, avšak vývozce o tomto výsledku bude informovat.