13.10.2000 | 12:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Náhrady za sucho jablkem sváru

O tom, podle jakého klíče rozdělit zemědělcům pět miliard korun jako náhradu za škody zaviněné suchem, má příští týden rozhodovat operativní porada ministra. Podle Hugo Roldána z tiskového oddělení MZe existuje několik verzí. Metodiku, která na poradě zvítězí, postoupí ministerstvo zemědělství ke schválení poslancům.

Proti původnímu návrhu MZe na odškodnění vystoupila již dříve Agrární komora ČR. Vytýkala mu, že nebere v úvahu vododržnost půdy a vliv vložených vstupů na založení úrody. "Metodiku sucha" zpochybnil také znalecký posudek objednaný komorou z Písku. Uvádí se v něm, že letošní výpadky ve výnosech, kvalitě zrna a tržbách zemědělců nevypovídají o atmosférickém suchu, nýbrž o vlastnostech půdy, zejména o její vododržnosti měřené obsahem jemných částic v ornici a podorničí. Soudní znalec považuje rozdělení půd v ČR na čtyři třídy za povrchní a doporučuje detailnější diferenciaci alespoň na deset skupin, kdy jejich průměry by se rozpočítaly až na jednotlivá katastrální území. Za hrubou chybu označil zařazení hlavní půdní jednotky 29, která má v ČR výměru přes 403 tisíc hektarů, do třetí místo do druhé třídy půd.
S konkrétními připomínkami i přehodnocením vyčíslených škod pro určitý okres se na vedení komory nebo přímo na ministra Jana Fencla obrátily některé okresní agrární komory. Proč okresy Most a Teplice nebyly zahrnuty do území s nárokem na kompenzaci škod, si neumí vysvětlit předseda společné OAK Miloslav Mrázek. "Škody za oba okresy jsme vyčíslili ve snížených výnosech u obilovin a řepky, včetně zaorávek, na 34 milionů korun. Z toho na Mostecku dosahují ztráty přes 24 milionů korun a na Teplicku téměř 10 milionů," informoval ministra.
Na katastrofální dopad sucha pro řadu zemědělských subjektů na Rakovnicku upozornily ministra společně okresní agrární komora, pracoviště Svazu zemědělských družstev a společností a územní odbor MZe. U obilovin, řepky, chmele a máku spočítaly ztráty na 172 milionů korun. "Propad v tržbách přivede řadu zemědělských subjektů v okrese do neřešitelné finanční situace především proto, že nemají finanční rezervy, jimiž jsou schopny tento výpadek pokrýt," uvádí se ve společném dopise ministrovi, kterého žádají, aby okres Rakovník byl zařazen mezi okresy odškodněné z pětimiliardové částky.
O dodatečné přehodnocení dopadu sucha v okrese Opava a zahrnutí lnu předného mezi plodiny výrazně postižené suchem usilují rovněž tamní komora a územní odbor MZe. Podle ředitele komory Milana Vítka dosahují škody u lnu téměř sto procent. "Pěstitelé lnu přadného nedostanou za len dodaný do tírny prakticky nic. Naopak budou muset odběrateli vrátit poskytnutou zálohu," uvedl Vítek. Zatímco loni podle něho obdrželi pěstitelé i 20 tisíc korun za stonek a semeno z hektaru, letos to bude pouze kolem 1000 korun.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down