Agrární obchod České republiky představoval v červenci 8,5 miliardy korun, což bylo meziroční zvýšení o 1,1 miliardy korun. Vývoz dosáhl 3,2 miliardy a dovoz zhruba 5,3 miliardy korun, což představuje záporné saldo přes 2,1 miliardy korun. Informoval o tom Jiří Felčárek z tiskového oddělení ministerstva zemědělství.
Vývoz oproti minulému roku stoupl o 22 procent a dovoz o devět procent. Nejvíce se na vývozu s 16,8 procenta podílely mléko, mléčné výrobky, vejce a med, dále nápoje a lihoviny s 12,4 procenta a mlynárenské výrobky, slad a škrob s 8,9 procenta. Největší meziroční nárůst podílu na celkovém vývozu proti loňskému červenci zaznamenalo s 2,5 procenta obilí, přičemž tempo vývozu obilovin vzrostlo o 81 procent.
Naopak největší pokles podílu na celkovém vývozu nastal u mléka, mléčných výrobků, vajec a medu, a to o tři procenta, při stejném nárůstu tempa vývozu. Největší podíl na dovozu měly potravinářské přípravky s 10,2 procenta, zbytky a potravinářské odpady s deseti procenty a ovoce a ořechy s 9,4 procenta. Proti stejnému období loňského roku zaznamenalo největší nárůst podílu na celkovém dovozu maso a droby, a to o 3,3 procenta. Jejich tempo dovozu stouplo o 79 procent.
Nejvíce zboží se z ČR vyvezlo do zemí CEFTA, a to za 1,34 miliardy korun. Do EU směřovalo zboží za 1,19 miliardy korun. Nejvíce se do ČR dováželo ze zemí EU, celkem za 2,78 miliardy korun. Následovaly země CEFTA s 1,22 miliardy a USA s 0,19 miliardy korun. Záporné saldo zaznamenala ČR se zeměmi EU ve výši 1,59 miliardy korun, s USA 0,16 miliardy a zeměmi ESVO 31,82 miliónu korun. Naopak kladné saldo vykázala ČR u zemí SNS, a to 0,21 miliardy korun, a zemí CEFTA 0,12 miliardy korun.