Rozhovor s Josefem Neumanem, předsedou ZD Všestary na Královéhradecku
Zprávy z různých koutů republiky potvrzují, že v letošní sklizni zrnin jsou citelné rozdíly. Jak dopadly žně u vás?
Letošní rok je co se týče počasí atypický. I nás postihlo mimořádně teplé a suché jaro, ale přímo nás nezasáhly živelné pohromy jako v některých oblastech. Ke vší práci a starostem, které patří k zemědělství, jsme měli i štěstí. Veškerou pšenici, a sklízeli jsme ji ze 600 hektarů, máme v potravinářské kvalitě a hektarové výnosy u ní dosahovaly sedmi tun. Velice dobře nám vyšla také řepka, té jsme sklízeli až pět tun z hektaru.
Jak jste se sklizní naložili? Prodáváte, nebo spekulujete a čekáte na lepší ceny?
Řepku jsme kvůli koloběhu peněz prodali hned po sklizni za 6100 korun za tunu. O kvalitní pšenici je zájem ze všech stran, ale zatím ji neprodáváme. Příležitost spekulovat přichází po mnoha letech. Nestává se každý rok, aby zemědělci byli těmi, kdo určují ceny.
Co je podle vás dobrá cena za potravinářskou pšenici?
Chtěli bychom, aby byla vyšší než 4000 korun za tunu. Náklady na produkci opravdu kvalitní pšenice totiž překračují 3000 korun a my potřebujeme určitou rezervu, protože úroda není každý rok stejná. Cena obilí je klíčem ke všemu, podle ní se odvíjejí ceny ostatních produktů, tedy i strojů, chemických přípravků a dalších vstupů do výroby.
Na desetině z celkové plochy 2200 hektarů pěstujete zeleninu, které věříte, že má perspektivu. Jaký je letošní rok pro zelináře?
U zeleniny je natolik volný trh, jaký neexistuje u žádné jiné komodity v zemědělství. Ceny pořád plují a dnes se nedá říci, jak bude letošek ekonomicky vycházet. Spokojeni můžeme být se sklizní květáku a zelí, horší to bude s kořenovou zeleninou.
Živočišná výroba, to je v ZD Všestary úspěšný chov dojnic. Myslíte, že je potřeba od příštího roku zavést mléčné kvóty?
Bylo by lepší, kdyby kvóty nebyly. Je to zásah do tržní ekonomiky, který bude brzdou pro nově začínající a rozvíjející se chovatele. I když kvóty pro rok 2001 mají vycházet z letošní produkce, budou znamenat omezení. Co by se mělo změnit, je nákupní cena mléka. Při 7,50 korunách na litr mléka a užitkovosti krav 7500 litrů, kterou dosahujeme, je ekonomika výroby dost tvrdá a potřebovali bychom dojivost zvýšit na 8 až 9 tisíc litrů. Domnívám se, že nákupní cena by měla být o korunu vyšší než současná.
Polovičními vlastníky družstva ve Všestarech jsou Holanďané. Co říkají podnikatelským podmínkám v českém zemědělství?
Dotace u nás nejsou tak vysoké jako u nich. Na druhou stranu tady podle nich máme dobré podmínky pro budoucnost. Zemědělství vždy bylo a bude pod nějakým tlakem, za něhož mohou obstát podniky dobře vybavené, s velkou plochou a málo lidmi. Holanďané, kteří do družstva vložili peníze, mají snahu ho stále rozvíjet.