Výnosy na Vysočině jsou letos v porovnání s minulým rokem o 14 až 25 procent nižší, Podle ministra zemědělství Jana Fencla, který minulý týden navštívil Jihlavsko, Žďársko a Svitavsko, to potvrzuje vážnost situace z hlediska domácí sklizně obilovin. Naproti tomu informace z některých ostatních oblastí republiky jsou optimistější.
Podle Fencla je kvalita a množství sklízeného obilí poznamenána nejen suchem a kumulací vysokých teplot, ale i srážkami v některých lokalitách v době, kdy bylo potřeba sklízet a udržet kvalitu. Na Žďársku bylo poškozeno okolo 800 hektarů orné půdy červencovým krupobitím, z toho 150 hektarů bylo poškozeno více než z 90 %, navíc zde bylo zaoráno následkem sucha 409 hektarů a 345 hektarů bylo poškozeno suchem z více než 70 %. Na Jihlavsku bylo ze stejných důvodů zaoráno 936 hektarů a poškozeno bylo suchem ze 70 % 297 hektarů. Podle údajů územního odboru MZe byly na Jihlavsku k 15. srpnu zcela sklizeny ozimý ječmen a řepka, dále 72 % ploch ozimé pšenice, 29 % jarního ječmene a 45 % ploch žita. U ozimého ječmene se průměrný výnos pohybuje kolem 4,1 tuny, což je o 15 % méně než loni, u ozimé pšenice je letošní výnos 4,9 tuny nižší v porovnání s loňskem o 0,7 tuny a u jarního ječmene dosahuje 3,8 tuny, což znamená 23% pokles oproti loňsku. Žďársko má stejně jako Jihlavský okres sklizeny ozimý ječmen a řepku, 54 % ploch pšenice a 60 % ploch jarního ječmene. Výnosy se u ozimého ječmene pohybují okolo 3,55 tuny na hektar a u řepky 2,95 tuny na hektar.
V severních Čechách se naopak katastrofické scénáře většinou nepotvrdily. Dokonce se zdá, že na letošní neúrodě zemědělci v horách mohou vydělat. Podle místopředsedy Agrární komory pro Liberec a Jablonec nad Nisou Jiřího Teplého jsou hektarové výnosy u obilovin a řepky v průměru sice o deset procent nižší než loni, výkupní ceny však vzrostly zhruba o čtvrtinu. Neúroda postihla podle Teplého celou střední Evropu. "Maďaři mají podle našich informací obilí tak pro svou potřebu, Slováci také a Poláci už obilí nakupují. Díky tomu se výrazně zvedly výkupní ceny plodin," poznamenal s tím, že v loňském roce byly ceny extrémně nízké a teprve letos se dostávají na přijatelnou úroveň. Tuna řepky se vykupuje za 6200 korun za tunu, což je o 1000 Kč více než loni a za pšenici se platí 3000 korun za tunu, když loni to bylo o 800 Kč méně
V dalších severočeských okresech jsou zatím výsledky žní poměrně příznivé. Nejvíce suchem utrpěly jařiny, kde jsou výnosy podle odhadů zhruba o čtvrtinu nižší než loni. Na Semilsku muselo být kvůli extrémnímu suchu na jaře zaoráno zhruba 120 hektarů choulostivějších plodin. Oblast Českého ráje navíc v červnu postihlo krupobití. Přesto budou podle pracovníků MZe výnosy v průměru jen o deset procent nižší než loni a podobná sklizeň bude podle odhadů zemědělců i v ostatních částech kraje.