03.08.2000 | 03:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pozemkový fond má potíže s evidencí nemovitostí

Ani po devíti letech od účinnosti zákona 229/91 Sb., o úpravě vlastnických vztahů k půdě a jinému zemědělskému majetku, není evidence nemovitostí, které na základě tohoto zákona přešly do správy Pozemkového fondu, úplná. Vyplývá to ze zprávy Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ). Úřad se obává, že tato skutečnost „může působit při souběhu doposud nedokončeného vypořádání restitučních nároků a prodeje státní půdy vážné problémy“. Fond se však ke kritice vyjádří až po prázdninách

Jak NKÚ zjistil, Pozemkový fond nemovitosti, které na něj nebyly v katastru přepsány, převáděl do vlastnictví fyzických i právnických osob, pronajímal je, zajišťoval jejich ostrahu či správu. Fond také nakládal i s nemovitostmi, které podle zápisu v katastru byly v majetku jiných vlastníků než státu. PF pochybil i v účetnictví, v němž registroval pouze budovy a stavby, které přešly do jeho správy, pozemky však začal sledovat až od roku 1998. Například se v jeho účetnictví neobjevily pozemky o celkové výměře přes 33 milionů m2, které však pronajímal. Stejně tak tomu bylo s pozemky o celkové výměře 973 367 m2, které použil k vypořádání restitučních nároků. Z této výměry zanesl 209 149 m2 do svého účetnictví až v roce 1999, kdy je převedl z majetku státu na jiného vlastníka. Naopak mu v účetnictví nějakou dobu nadále zůstávaly některé nemovitosti, které již vydal jako restituční náhrady. NKÚ také fondu vytýká, že převáděl nemovitosti na osoby, kterým restituční nárok vůbec nevznikl.
PF také pochybil tím, že převzal závazky státních podniků, v době, kdy ještě nebyly zprivatizovány nebo zlikvidovány. Tak například v rámci okresů Klatovy a Písek převzal závazky s.p. Oseva Horažďovice v celkové výši zhruba 37,5 milionu Kč, s. p. Státní statek Sušice ( asi 22 milionů Kč) a s. p. Oseva Protivín (přes 53 milionů Kč).
Fond také neověřil a nedoložil, zda oprávněná osoba splnila zákonnou podmínku pro náhradu živého a mrtvého inventáře, tedy zajištění provozu zemědělské nebo lesní výroby. Kontroloři zjistili z tohoto důvodu neoprávněně vydané nemovitosti v hodnotě téměř 14,8 milionu Kč. Jako náhradu za živý a mrtvý inventář poskytoval PF také nemovitosti, které nesloužily k zajištění provozu zemědělské výroby, například obytné domy a rekreační zařízení.
Problémy objevil NKÚ rovněž v oceňování převáděných nemovitostí. Znalecké posudky buď neodpovídaly cenovému předpisu platnému k 24.6.1991, nebo byly nemovitosti vydávány za ceny, které neodpovídaly cenám stanoveným v posudcích. Fond také nepřistupoval ke všem žadatelům stejně. Jak zpráva NKÚ uvádí: "Pohledávky některých oprávněných osob plnil fond se značnou časovou prodlevou, zatímco některým postupníkům bylo plněno v krátké době“.
K 31.prosinci 1998 evidoval fond požadavky na vydání ještě 58 322,1 ha, což představovalo 66,5 % z celkově uplatněných nároků. K témuž datu zbývalo PF také vypořádat 103,2 milionu Kč pohledávek za obce a okresní úřady a 939,3 milionu Kč pohledávek za zrušenými státními podniky. To představovalo 11,8 % všech převzatých pohledávek.
Pozemkový fond projedná podle svého mluvčího Michala Bureše zprávu NKÚ pravděpodobně až na podzim. „S výsledky kontroly se musí seznámit dozorčí rada a prezidium fondu, to bude zasedat v 4. září,“ uvedl Bureš.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down