Zajímavá čísla o vývozu živých zvířat za období leden až duben má Státní veterinární správa. Za první čtyři měsíce letošního roku bylo z naší republiky vyvezeno přes 25 milionů živých zvířat, přesně 25 142 916. Toto množství je tak vysoké, protože na vývozu mají nejvyšší podíl ryby a to užitkové přes osm milionů jedinců (rybí násada a tržní ryby) a rybky akvarijní, shodou okolností také přes osm milionů.
Další významnou položkou vývozu je drůbež pro chov v počtu téměř šest a půl milionu zvířat. Takže o zbývají množství – 1 906 968 zvířat se dělí, podle počtu, vodní drůbež pro chov 666 930 zvířat, dále 569 407 myší a potkanů (nikoli pro pokusy), 338 682 jedinců jatečné drůbeže hrabavé,126 764 exotických savců pro chov (tj. křečci, křečíci, pískomilové, činčily apod.) a 55 193 exotických ptáků pro chov. Zbytek činí tisícová množství myší, psů, skotu, prasat, pernaté zvěře a stovková například morčat, či koní.
Zajímavé je, jak se od ledna vývoz z asi čtyř milionů zvyšuje na dubnových deset milionů zvířat, prakticky v obdobném poměru. Dá se to vysvětlit pochopitelně oživením obchodu, který souvisí jednak s počasím, ale také s blížícím se létem a vyšší poptávkou po rybičkách a drobných domácích savcích, zmíněných křečcích, či křečících, které kupují rodiče dětem třeba za vysvědčení.
Při této příležitosti je třeba připomenout, že každý, kdo si nějaké zvíře kupuje, měl by uvážit, zda může zvířeti poskytnout odpovídající podmínky k životu, popřípadě, jestli ten, koho zamýšlí zvířetem obdarovat to může zajistit též, popřípadě, zda o ně vůbec stojí.