25.05.2000 | 09:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Poptávka po bionaftě roste

Plné využití kapacit pro výrobu metylesteru řepkového oleje, jenž je základní složkou bionafty, hlásí v těchto dnech jeho největší producent – olomoucké MILO SUROVÁRNY, a. s. Roční produkce metylesteru řepkového oleje společnosti, včetně jejího nového závodu v Mydlovarech u Českých Budějovic, představuje 48 tis. tun. (Celková kapacita výroby metylesteru řepkového oleje v republice dosahuje 60 tis. run ročně.)

Prodejnost bionafty zajišťují mimo jiné i současné dotace, které kryjí rozdíl 12,5 % mezi cenou směsné nafty a nafty klasické. Nutno dodat, že současná produkce není schopna pokrýt potřeby tuzemského trhu. Podle odborníků je zde volná kapacita pro další výrobu 30 – 40 tis. tun metylesteru.
Problémy, které producenty, prodejce, ale i spotřebitele směsného paliva trápí, jsou dvojího charakteru. Pro konečného spotřebitele, který není plátcem DPH, se právě otázka této daně stala určitým nedostatkem. Její hodnota se měnila z 5 % na 22 % a zpět, nyní již existují signály, že by se měla v nejbližší době ustálit na nižší hladině 5 %.
Rozhodně je nutno odmítnout i předsudek, že by měla mít bionafta jakýkoliv negativní vliv na motory aut, což potvrzují rovněž certifikáty umožňující použít bionaftu pro motory domácích i zahraničních vozidel. Zhruba 80 % směsného paliva je u nás distribuováno do čerpacích stanic. Kvalita domácí produkce je nastavena na německou normu, největším prodejcem směsné nafty v České republice je společnost ÖMW. O budoucnosti bionafty svědčí i skutečnost, že právě Německo se rozhodlo navýšit kapacitu její výroby na více než dvojnásobek - ročně by měla dosahovat až 400 tis. tun.
Nedostatky jiného charakteru zase tíží výrobce, kteří s podobným trendem, jaký je v Německu, rozhodně nemohou počítat. Vzhledem k tomu, že dotační politika je otázkou státního rozpočtu, je spolu s ním dána pouze do konce letošního roku. Producenti tak nemají jistotu v pokračování podpory ekologicky využitelných paliv. Stejně tak prvovýrobci nemohou počítat, že výrobci metylesteru řepkového oleje budou nakupovat surovinu pro svoji potřebu za stejných podmínek i po konci roku 2000. Zejména z důvodu nákupu řepky je tedy znalost dotačního titulu po novém roce nutná.
Cena řepky je daná volným vývozem, a tedy cenou na světových trzích. Nejvyšší je samozřejmě v měsících duben a květen. V případě letošní sklizně očekávají odborníci pokles výnosů, v současné době však nelze plošně o částkách hovořit. Milo Surovárny mají garantovanou cenu pro zhruba 62 tis. tun řepky, což představuje dodávky pro výrobu metylesteru do konce letošního roku. Výkupní ceny řepky zpracovávané pro výživu jsou dány připravovanými smlouvami. Akciové společnosti Milo Surovárny i Setuza zvažují v současné době nákup velkého objemu řepkového semene z nové sklizně, kterou pro ně zabezpečuje společnost Agrocredit.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down