Podle odhadů Ministerstva zemědělství ČR má zavedení takzvané zelené nafty přinést za rok do agrárního sektoru navíc zhruba 1,9 miliardy korun. Od 1. dubna letošního roku totiž mohou zemědělci uplatňovat nárok na vrácení 60 procent spotřební daně, kterou zaplatili v ceně nafty a bionafty při jejich nákupu. Zavedení zelené nafty sice všichni zemědělci našeho regionu vítají, avšak podle jejich názoru ekonomické problémy českého zemědělství toto opatření samo o sobě zdaleka nevyřeší.
„Vratka části spotřební daně z nafty pouze částečně vylepší nedobrou finanční situaci našeho družstva. Odhadujeme, že se nám vrátí několik stovek tisíc korun, což zřejmě ani nevyrovná růst cen nafty. Více by zemědělství pomohly vyšší farmářské ceny, ty které dnes jsou, nepřinášejí potřebný zisk, ale spíše prohlubují ztrátu,“ řekl předseda Zemědělského družstva Jizeran v Semilech Petr Hovad.
Také předseda ZD Nová Ves u Chotěboře Karel Hromica vítá zavedení zelené nafty s podobnou výhradou. Za rok jeho družstvo nakoupí kolem 120 tisíc litrů nafty, takže vratka by měla činit asi půl milionu korun.
„U řady zemědělských výrobků jsou farmářské ceny na úrovni roku 1989, ale vstupy do výroby od té doby několikanásobně vzrostly. Nákupní ceny musí být takové, aby zemědělci byli ekonomicky soběstační a nemuseli být závislí na dotacích. Spíše by se měly dotovat spotřebitelské ceny potravin,“ upřesnil Hromica.
Rovněž předseda Zemědělského obchodního družstva Kámen na Havlíčkobrodsku Stanislav Adam je potěšen, že novela zákona o spotřebních daních zavádějící zelenou naftu alespoň část vynaložených peněz vrátí zpět do zemědělské výroby. Domnívá se však, že je potřeba najít lepší systém, který by zemědělcům zajistil, že nebudou závislí na státních dotacích.
O vrácení části spotřební daně z nafty požádá také a. s. ZEM Nový Bydžov, což potvrdil ředitel Miroslav Bárta. Podle jeho názoru ale zelená nafta jen symbolicky řeší špatný stav zemědělství.
„Když dostaneme třeba jen 28 korun za kilogram živých jatečných prasat, což je asi tři koruny pod výrobními náklady, pak podnik při roční produkci jednoho milionu kilogramů vepřového masa prodělá tři miliony korun. Vratka daně z nafty tuto ztrátu zdaleka nevyrovná,“ upozornil.
Ředitel a. s. Klas Nekoř u Žamberka Leoš Říha odhaduje, že zavedení zelené nafty vylepší roční ekonomickou situaci jeho firmy o 200 až 300 tisíc korun. A jak poznamenal, tato částka sice nepokryje rostoucí ceny nafty, avšak každá koruna je dnes dobrá.
„Vadí mi však liknavost při zavádění takových opatření k podpoře zemědělství. Například dosud jsme nedostali dotace na trvale travní porosty, slíbené na tento rok. Chápeme problémy spojené se státním rozpočtem, ale zemědělci potřebují podporu ihned, aby byla maximálně účinná,“ upozornil ředitel a. s. Klas v Nekoři Leoš Říha.