Kanadský výrobce požaduje od České republiky náhradu ve výši přes deset milionů eur kvůli zákazu dovozu hovězího masa původem z Brazílie a Uruguaye v roce 2007. Ministerstvo zemědělství však odmítne požadavek kanadské potravinářské firmy Ronald A. Chisholm na odškodnění ve výši bezmála 300 milionů korun. Uvedla to mluvčí českého ministerstva Dana Večeřová.
Zákaz přijímat hovězí maso z Brazílie a Uruquaye dostal tuzemský dovozce, firma Mrazírny Plzeň- Dýšina, od krajské veterinární správy. Po čtyřletých tahanicích u Státní veterinární správy a u soudu bylo původní rozhodnutí zrušeno. Kanaďané nyní tvrdí, že jim kvůli zákazu dodávat maso do Čech vznikla škoda ve stovkách milionů, kterou chce s odvoláním na mezinárodní dohody o ochraně investic vymáhat na České republice, konkrétně na ministerstvu zemědělství.
Ministerstvo obdrželo od advokátky kanadské firmy v závěru loňského roku oznámení o zahájení rozhodčího řízení s odkazem na mezinárodní dohodu o ochraně investic. Ronald A. Chisholm v něm žádá zaplacení údajné finanční újmy a nákladů řízení. Nyní Ministerstvo zemědělství podle Večeřové připravuje oficiální žádost pro Ministerstvo financí. V zákonné lhůtě odmítne původně uplatněný nárok na náhradu škody podle zákona číslo 82/1998 Sbírky.
Ronald A. Chisholm vyčíslil podle podání Lidových novin i položky, díky kterým k sumě deset milionů eur došel. Téměř polovina částky tvoří ušlý zisk za prodej masa, který měla firma v Česku už dohodnutý. Kvůli rozhodnutí veterinární správy ho Kanaďané nemohli do ČR dovézt a prodávali ho se ztrátou, kterou vyčíslují na 4,5 milionu eur. Větší část nárokované sumy tvoří úroky, dohromady přes pět milionů eur. Společnost ve svém podání počítá s běžným úrokem za půjčení peněz, který je 16 procent, uvádí Lidové noviny.*